Mezinárodní cenu Dobré vejce získala jako první v ČR Praha 10

goodeggawardsnewlogo.gif Jako vůbec první instituce v České republice i ve Střední a východní Evropě získala dnes městská část Praha 10 mezinárodní cenu Dobré vejce (Good Egg Award).  

Tu uděluje nejvýznamnější mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming institucím či firmám za to, že odebírají či nabízí pouze neklecová vejce. „Cenu jsme získali za zavedení neklecových vajec do školních jídelen i pro naše další strávníky, například seniory,“ uvedl dnes po převzetí ceny starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Good_Egg_Award_logo.jpgPraha 10 se získáním ceny zařadila mezi nemnoho evropských institucí a měst, které cenu získaly – například Londýn, Bologna, Ravenna, Evropský parlament či britská Sněmovna lordů. V současné době se v Evropě chová 300 miliónů nosných slepic, z nichž dvě třetiny právě v bateriových klecích (V ČR se týká asi šesti miliónů). „Tento způsob chovu je přitom podle některých odborníků i ochránců práv zvířat největším celosvětovým případem týrání zvířat,“ uvedl starosta Richter podle kterého chce Evropská unie tento způsob chovu zakázat úplně v roce 2012. I přesto se ale vejce z těchto chovů budou zřejmě moci do EU nadále dovážet.

Od letošního roku si děti v jídelníčku všech školních kuchyní v Praze 10 mohou vybírat i jídlo s přídomkem BIO. Obvykle jednou měsíčně v týž den nabízí všechny školy v Praze 10 dětem (a následně tedy i odběratelům hotových jídel) pokrmy z biosurovin. „V Praze 10 se zavedení BIO i „dobrých vajec“ dotýká zhruba 6000 strávníků. Radnici ani strávníky to přitom nestojí a nebude stát ani korunu navíc,“ zdůraznil Richter.

Klasické klece poskytují ptákům životní prostor menší než plocha papíru A4. Jak uvádí Compassion in World Farming, v klasických klecích jsou slepice namačkány jedna na druhou, stojí v holé drátěné kleci a mohou jen z jednoho pásového dopravníku přijímat krmivo a na druhý pás snášet vejce. Zvířatům v klecích křehnou a lámou se kosti a mají problémy s vykloubenými končetinami. Stání v kleci je pro ně bolestivé. V klecích roste agresivita a je běžný kanibalismus mezi ptáky.

Good Egg Award – Cena Dobré vejce oceňuje společnosti, které používají nebo nabízejí vejce od slepic z volných chovů nebo z chovů na podestýlce místo vajec snesených slepicemi v klecových bateriových systémech. Podmínky Good Egg Award: Společnost musí používat vejce z neklecových chovů již nyní nebo se musí zavázat, že je přestane používat ještě před rokem 2012, tj. před platností zákazu chovu slepic v neobohacených, tzv. konvenčních, klecích.

Neklecová vejce i BIO pro strávníky v Praze 10 zajišťuje v desáté městské části „centrální" školní jídelna. Od roku 2004 byly vyčleněny jídelny ze všech základních škol a byla zřízena organizace Školní jídelna Praha 10. Ta vaří nejen školákům městské části, ale i jeslím, důchodcům i radnici.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,