MENDELU má jako první univerzita centrum společenské odpovědnosti

Mendelu.jpg Mendelova univerzita v Brně má jako první vysoká škola v republice vlastní Centrum společenské odpovědnosti a udržitelnosti (CSR MENDELU). Jeho prostřednictvím chce působit nejen na zaměstnance a studenty, ale také podporovat rozvoj společenské odpovědnosti v České republice, která v této oblasti zejména za severskými státy zaostává.  

„Na prestižních zahraničních univerzitách je společenská odpovědnost a udržitelnost automatickou součástí jejich strategie a podpora řešení společensky prospěšných cílů patří mezi prioritní oblasti. Česká republika v tomto směru dosud poměrně zaostávala. Otázka společenské odpovědnosti je řešena na vládní úrovni a spadá pod gesci Ministerstva průmyslu a obchodu. To vyvíjí iniciativu především směrem k podnikům, snaží se jim poskytnout podporu při realizaci společensky odpovědných aktivit, ovšem klade také důraz na zapojení vzdělávacích institucí," uvedla Sylvie Formánková z Ústavu managementu Provozně ekonomické fakulty MENDELU.

Vysoké školy byly podle ní doposud spíše pasivními aktéry, a to přesto, že společenská odpovědnost je součástí jejich tzv. třetí role definované v zákonu o vysokých školách. Formánková zjistila, že na ekonomicky orientovaných vysokých školách či ekonomických fakultách se v současné době povědomí o společenské odpovědnosti zvyšuje, a to také díky zapojování tohoto tématu do výuky. Zjišťovala také názor studentů na společenskou odpovědnost své školy. Celkem 85 % dotazovaných studentů považuje svou školu za odpovědnou a 95 % z nich je i ochotno se do společensky odpovědných aktivit školy zapojovat. To bylo také jedním z impulzů pro vytvoření Centra pro společenskou odpovědnost MENDELU. „Chceme aktivizovat spící hráče a dát tak prostor propojení vědy, výzkumu, pedagogické činnosti a aplikační roviny v oblasti společenské odpovědnosti a udržitelnosti," uvedla Formánková.

CSR MENDELU si klade za cíl posilovat a rozvíjet působení MENDELU v oblasti CSR ovšem nejen interně, ale především prostřednictvím spolupráce s dalšími českými i zahraničními vysokými školami, institucemi, asociacemi, podniky, ministerstvy a místní komunitou a tím celkově podporovat rozvoj společenské odpovědnosti v ČR. Centrum kromě vytváření networkingové sítě a spolupráce ve sféře pedagogické a vědecké, také realizuje akce s cílem posílit informovanost u široké veřejnosti. Příkladem jsou přednášky a diskuzní setkání se zástupci z vědecké oblasti, podnikové sféry, neziskových organizací či sociálních podniků nebo veřejné promítání filmů s tematikou o životním prostředí.

Zdroj: Mendelu.cz 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,