Média útočí proti biopotravinám a jejich konzumentům

Radomil_Hradil_1.jpg Reakce Radomila Hradila, mimo jiné přispěvatele článků na Bio-info, na editorial Reflexu.  

Vážený pane Bucherte,
ve svém editorialu v Reflexu z 2. června 2011, napsaném z pozice zástupce šéfredaktora tohoto týdeníku, se dopouštíte několika mylných či nepravdivých tvrzení. Píšete, že „neblaze proslavené španělské biookurky zapříčinily smrt několika lidí a mnoho dalších přiotrávili“. Španělské biookurky jsou sice – díky článkům, jako je ten Váš – dnes skutečně neblaze proslavené, avšak žádnou smrt nezapříčinily. Již tedy toto stěžejní tvrzení Vašeho textu je smyšlenkou.

Dále píšete, že „naprosté zbožštění biopotravin v posledních letech je stejně nebezpečné jako ohlašování konce světa“. Pominu nesmyslnost Vámi zvolené paralely, nicméně Vás musím upozornit, že i v tomto tvrzení se zcela míjíte se skutečností. Biopotraviny jsou daleko od nějakého zbožštění, zejména pak od zbožštění „naprostého“.

Váš text pokračuje výrokem, že „neexistuje důkaz, že biovýrobky mění a povzbuzují zdraví člověka a zlepšují stav celého lidského těla k lepšímu“. A vzápětí dodáváte: „Ani nemůže existovat.“ Inu, nemůže-li něco existovat, není třeba se pozastavovat nad tím, že to neexistuje. Co ovšem existuje, jsou důkazy toho, že biopotraviny obsahují mnohem méně látek prokazatelně škodících lidskému zdraví a že i celý produkční systém je vůči lidskému zdraví a životnímu prostředí, na němž je lidské zdraví do značné míry závislé, příznivější. Ale i kdyby tyto důkazy neexistovaly, vyplývá to z logiky věci.

Po jistém politickém odbočení zakončujete konstatováním, že podobně jako u některých španělských biookurek ne všechno šlechtěné dobře chutná. Jistě, v tom máte pravdu. Podobně také ne každý článek v Reflexu se podaří. Někdy se autor stane obětí blamáže, někdy obětí vlastních přání, jindy obojí. A někdy také k blamáži sám přispívá. Omylem, z nevědomosti, či záměrně?
Tak jako Václav Klaus, ani já nevěřím, že by okurková hysterie vznikla spontánně. „Je to uměle vytvořený cirkus,“ řekl. Kým a proč, tuto otázku nechává otevřenou. Vy jste se, pane Bucherte, připojil k těm, kdo v šapitó vykřikují: Bojte se okurek! Zabíjejí! A jsou bio!!
Ať už to po Vás majitelé Reflexu chtěli, nebo ne, je jisté, komu jste tím posloužil.

S pozdravem

Radomil Hradil, Beroun

Reakce Bio-info:

K očernění biopotravin a tedy ekologických zemědělců se přidala také sobotní MFDnes: 

MFDnes_bio_1.jpg

 

Necháme se zastrašit? Převládne u nás strach nad rozumem a logickými argumenty?

Ekologické zemědělství a výroba biopotravin je nejpřísněji kontrolovaný systém výroby potravin vůbec. Biozemědělci produkují vysoce kvalitní, reziduí chemických látek prosté biopotraviny, způsobem, který je velmi ohleduplný k životnímu prostředí, zvířatům, lidem. Spotřebovává na to méně energie a ropy než konvenční průmyslové zemědělství. Že by toto byl důvod "mocných" pro jeho neustálé očerňování.

Obliba biopotravin stoupá po celém světě. Proč? Protože někdo zmanipuloval spotřebitele k tomu, aby věřili, že jsou pro ně lepší? Nesmysl. Je tomu tak proto, že lidé mají informace a rozumně došli k závěru, že nákupem biopotravin pomáhají sobě, krajině, ve které žijí a celé Zemi. To jsou argumenty, které jsou důležité pro stále více lidí. V některých západoevropských zemích biopotraviny pravidelně či nepravidelně nakupuje 90 procent lidí. Že by tamní biozemědělci dali dohromady všechny svoje úspory (ha, ha) a mediální kampaní "zmanipulovali" masy?

Jak na tuto kampaň zareagujeme my? Necháme se zviklat a přestaneme biopotraviny kupovat? Já určitě ne. Vím, že dělám dobře, když dávám přednost potravinám s "biografií", ze známého zdroje, bezpečným a zdraví prospěšným.Těšíme se na vaše názory v diskusi i na facebooku.

Tom Václavík, vydavatel Bio-info.cz

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Média útočí proti biopotravinám a jejich konzumentům Odpovědět   Pavel Nechuta 6. 06. 2011, 21:07:33
Myslím, že ten člověk z Reflexu a ostatní jemu podobní by si měli připomenout to známé indiánské přísloví: 'Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.' Biopotravinám i všemu ostatnímu bio (včetně Bio-info portálu:-) zdar!!!
Média útočí proti biopotravinám a jejich konzumentům Odpovědět   Ellen 6. 06. 2011, 23:37:07
Ten článek v MF dnes je jak z bulváru, naprosto z kontextu vytrhuje případ slečny, co odmítala jíst rodičovskou stravu=knedlo zelo a chtěla jen zdravé věci...
Naše zahrádka je svým způsobem bio a tak dobré věci se nedají sehnat nikde...
Média útočí proti biopotravinám a jejich konzumentům Odpovědět   Jaroslava Marková 8. 06. 2011, 14:06:18
Myslím, že je na čase odejmout všem produktům ekologického zemědělství punc mimořádnosti a nadstandartu a začít vysvětlovat a hlavně v reálu dokazovat, že i ekologický sedlák je normální člověk a že se do poloviny minulého století hopodařilo v souladu s nynějšími pravidly EZ. Pak by se vzal vítr z plachet všem pisálkům, kteří když senzaci nemají, tak ji vytvoří.
Zdraví Mlýnec
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,