Maďarsko: Až do roku 2014 žádní noví ekologičtí zemědělci

V letech 1997 až 2004 se v Maďarsku rozrostl počet biopodniků na pětinásobek. Následně se trend zastavil a jejich počet se dokonce zmenšoval. Podle expertů je důvodem poklesu slabá poptávka po bioproduktech na maďarském trhu a nedostačující podpora ze strany státu.  

Sice byl vytvořen nový program podpory ekologického zemědělství, zároveň však vláda připravila pro zemědělce mnohé překážky.

Zatímco ve většině zemí EU rozloha ekologicky obhospodařované půdy za poslední roky razantně narůstá, v Maďarsku za posledních pět let k žádné euforii co se týká přechodu na ekologické hospodářství nedošlo. Po roce 2004 počet biopodniků poklesl o 15 % a rozloha ekologicky obhospodařované plochy se v roku 2008 zmenšila o asi 8 % na 122.817 ha.

V letech 1997 až 2004 byla situace docela jiná: Počet biopodniků se v tomto období rozrostl z 281 na 1 453 a obdělávaná plocha se zvětšila dokonce o desetinásobek na 133 009 ha. To odpovídá 2,3 % celkové zemědělské plochy Maďarska.

Znalci maďarského trhu udávají dva důvody pro pokles po roce 2004: 1. chybějící struktura odbytu na vnitřním trhu a 2. nedostatečná podpora ekologických zemědělců prostřednictvím národního programu pro rozvoj venkova, platného od roku 2004. Tento program byl de facto programem stagnace pro ekologické zemědělství: Od roku 2004 až do července 2009 zemědělci neměli možnost podávat nové žádosti o ekologické dotace. Kromě toho byly subvence vyšší pro integrovanou zemědělskou produkci než pro bioprodukci, což je další fakt, který zájemce o ekologické zemědělství demotivuje.

I když se většina biopodniků nadále zaměřuje na export, počet výrobců biopotravin se zvýšil z 217 v roce 2003 na 436 v roce 2008. To dokazuje, že stále více podniků projevuje zájem o rozvoj domácí bioprodukce. V současné době se ale 80 % bioproduktů, většinou surovin, exportuje na západoevropský trh. Nejdůležitějšími odběrateli jsou Německo, Rakousko a Švýcarsko. Exportují se převážně obiloviny a olejnatá semena, ale také ovoce a zelenina. A výrobky z těchto surovin se následně importují zpět do Maďarska.

Maďarské ministerstvo zemědělství připravilo pro období 2009 až 2014 nový program pro rozvoj venkova. Podle odhadů ministerstva zemědělství by díky tomuto programu měla ekologicky obhospodařovaná plocha začít opět růst, i když se zemědělci střetávají s mnohými překážkami, které vláda s tímto programem spojila.

Konkrétně se jedná o to, že zemědělci byli povinni podat žádost o ekologické dotace pro následovních pět let (!) do 25. července 2009. To znamená, že do 31. srpna 2014 nelze podávat žádné nové žádosti o dotace. Zemědělci, kteří se v průběhu následujících pěti let rozhodnou pro přechod na ekologické hospodaření, nemají šanci získat podporu ze strany státu.

Zdroje: EkoConnect Infoletter

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,