LISTOPAD 2008: Biopotraviny ve veřejném stravování

college_cafeteria.jpg Hromadné stravování nabízí pro zemědělce i výrobce biopotravin ohromný, zatím nevyužitý, potenciál. Ve školách, nemocnicích a dalších veřejných institucích se každý rok nakoupí potravin za desítky miliard korun.  

Bio školka Festinka je 100% bio

Od letošního 1. září se Praha pyšní mezinárodní „bioškolkou" jménem Festinka. Maximálně 25 dětem ve věku 2 až 6 let je nabízen bohatý, zajímavý, multikulturní, multilingvální a ekologicky orientovaný program. Služby soukromé bio školky jsou nadstandardní - počínaje svozem (a následným odvozem domů) dětí do školky luxusní, klimatizovanou dodávkou a konče servisem zaměstnanců školky i ve večerních hodinách a o svátcích. Školka nabízí dětem stravu připravovanou výhradně z biosurovin. K tomu využívá cateringovou firmu Bionea. „Služby společnosti Bionea jsou pro nás optimální, cenově přijatelné a jednání jejich zástupců více než vstřícné. Jsme opravdu velice spokojeni, hlavně s kvalitou jídel", říká ředitel školky pan MUDr. Roman Šmaha. Festinka také spolupracuje s partnerskou BIO farmou a v budoucnu je plánovaná výstavba hřiště hned vedle budovy, kde školka sídlí. Z terasy, kde si děti hrají či objedvají, je nádherný výhled na Pražský hrad.
www.festinka.cz
(pm)

Školka Čtyřlístek zatím jen částečně bio

Mateřskou školku Čtyřlístek v Třebíči navštěvuje 105 dětí (4 třídy) ve věku 3 - 7 let. „Se zařazením biopotravin a s připlácením za ně však souhlasila pouze třetina rodičů, proto zatím nemůžeme vařit celé obědy bio. Biopotraviny používáme na přípravu polévek, přesnídávek a svačin a na přílohy", tolik zaměstnankyně školky paní Řezáčová. S bio potravinami školka začala letos v květnu. Paní ředitelka se snaží na schůzkách s rodiči bio stravu propagovat. Stále však chybí propagační letáčky, kterými by bylo možno rodiče informovat.
(pm)

70% bio v nemocnici Franze Josefa ve Vídni

Skola_viden.jpgV zařízeních města Vídeň (nemocnice, mateřské školky, domovy důchodců, školy) jsou již více než deset let s rostoucí tendencí nabízeny bioprodukty. Například vídeňská nemocnice císaře Franze Josefa v současné době používá v připravovaných jídlech více než 70% podíl bioproduktů. V nemocnici funguje velkokapacitní kuchyně, ve které jsou připravovány pokrmy nejen pro nemocniční personál, ale i pro pacienty. Pouze pro zaměstnance nemocnice je k dispozic firemní jídelna, která se nachází v bezprostřední blízkosti velkokapacitní kuchyně. Zaměstnanci si mohou vybrat z nabízených bio polévek, hlavních jídel, salátů, zákusků a nápojů.
(pm)

Více biokávy v amerických menzách

Rostoucí počet univerzitních menz ve Spojených státech nabízí studentům a pedagogům biokávu. Podle konzultanta Daniela Giovannucciho dosáhl v roce 2007 celkový obrat s biokávou v USA více než 1 mld dolarů.
www.ota.com

Žáci pomáhají díky zdravému stravování

Zaci_pomahaji.jpgSkotské hrabství East Ayrshire, které je pionýrem v oblasti udržitelného školního stravování, nabízející biopotraviny od místních zemědělců, začne všem svým 16 500 školákům nabízet možnost získávat „etické" body na pomoc chudým zemím tím, že budou jíst zdravé obědy.  
Školáci v East Ayrshire mohou vydělávat body, s jejíž pomocí se budou kupovat hospodářská zvířata, potřeby pro zemědělce, zdravotní potřeby a vybavení škol v rozvojových zemích, díky rozvojové charitě Save the Children.
Je to první podobný projekt v Británii a je považován za „holističtější" strategií k povzbuzení zdravého stravování než jiné projekty, které děti odměňují iPody, lístky na koncerty nebo knihami.  
Očekává se, že projekt vynese v průběhu šesti měsíců alespoň 3 250 liber (100 000 Kč) na dárky. K dosažení cíle musejí žáci sníst 650 000 školních obědů. Každý desátý oběd vynáší jeden bod, body se shromažďují ve společném fondu.
Děti ze 44 základních škol a devíti středních škol budou následně hlasovat, co se za body nakoupí z online katalogu nadace Save the Children's. Mezi dárky je například 40 kuřat za cenu 15 bodů, kolo za cenu 780 bodů nebo vybavení školní třídy za 12 500 bodů.
Robin Gourlay, úředník hrabství, který projekt připravil, říká: „Jde nám o to pomoci, i když se pomoc může zdát malá, má to cenu".  
Pokud bude šestiměsíční pilotní projekt úspěšný, bude prodloužen o další rok.
Zdroj: The Guardian (3.11., s.13)

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,