Lidl sníží cukr a sůl ve svých výrobcích

Lidl_logo_bez_110.jpg Lidl definoval nové cíle pro složení výrobků svých vlastních značek s ohledem na zdraví spotřebitelů. Stanovil také cíle pro nákup obalů a produktů obsahujících celulózu, pro nákup květin a rostlin a pro nákup produktů živočišného původu.  

Nové zásady zakotvil ve čtyřech oficiálních dokumentech:

Zásady odpovědné tvorby sortimentu

V tomto dokumentu Lidl zveřejňuje, jakými prostředky zajišťuje kvalitu a bezpečnost produktů při přípravě receptur a výběru používaných přídatných látek v produktech vlastních značek. Definuje cíle pro dodržování interně stanovených limitů a v rámci důsledné, preventivní ochrany spotřebitelů určuje limity i tam, kde v současné době neexistují žádné zákonné předpisy. Strategií pro snižování obsahu cukru, soli a tuků v potravinách se Lidl snaží předcházet nemocem jako např. vysoký krevní tlak nebo diabetes, které jsou způsobovány nesprávnou výživou.

Na základě vědeckých poznatků Lidl prosazuje strategii snižování obsahu soli a cukru ve výrobcích privátních značek. Cílem je snížit průměrný obsah přidávaného cukru a soli o 20 % do roku 2025. Při snižování obsahu cukru se Lidl zaměřuje především na potraviny, které konzumují děti.

Definuje i zásady používání barviv, konzervačních látek, aromat, tuků (ztužených tuků, transmastných kyselin, nasycených a nenasycených mastných kyselin) a sladidel. Cílem Lidlu je např. upřednostňovat barvicí potraviny před umělými barvivy, omezit používání konzervačních látek a upustit od používání umělých aromatických látek.

V oblasti bezpečnosti potravin určil limity pro rezidua nebezpečných látek, jako jsou akrylamid, monochlorpropandiol, minerální oleje,  pyrrolizidinové tropanové alkaloidy a přípravky na ochranu rostlin. Cílem Lidlu je dosáhnout nižších hodnot, než určuje evropská legislativa, a zavést různá opatření pro minimalizaci těchto reziduí.

Zásady udržitelného nákupu rostlin a květin

Lidl se zavazuje, že nejpozději do konce roku 2019 přejde na 100% certifikaci u všech květin a rostlin ze svého sortimentu podle standardů GLOBAL G.A.P. Chain of Custody nebo podle standardů, které jsou uznávány ze strany GLOBAL G.A.P. Tato certifikace garantuje standardy trvalé udržitelnosti a ochrany životního prostředí a dodržování sociálních standardů při pěstování.

Zásady udržitelného nákupu obalů a produktů vlastních značek obsahujících celulózu

Snahou Lidlu je do konce roku 2025 přejít (u jedlých produktů vlastních značek včetně jejich obalů) buď na recyklovaný materiál, nebo materiál certifikací FSC. V případě, že budou suroviny s touto certifikací k dispozici jen omezeně, lze použít také materiál s certifikací PEFC.  U akčního zboží (textil, obuv, zahradní a kempovací potřeby, nábytek, hračky, dekorace, psací potřeby a nářadí, včetně všech návodů k použití) bude Lidl usilovat o přechod na recyklované nebo certifikované zdroje do konce roku 2020.

Zásady udržitelného nákupu  produktů živočišného původu

Lidl chce zákazníkům nabízet produkty, které pocházejí z trvale udržitelných zdrojů. Lidl neprodává žádné živočišné produkty, u kterých by nebyly alespoň minimálně dodrženy etické požadavky na chov zvířat. Zároveň chce spotřebitelům poskytnout vysokou transparentnost a pokud možno zpětné vysledování původu zboží. Z toho důvodu Lidl také pravidelně provádí v provozovnách dodavatelů svých privátních značek audity jdoucí nad rámec legislativních požadavků. Zásady se týkají například i používání antibiotik, jejichž preventivní používání je při výrobě všech našich živočišných produktů zakázáno.  Definované cíle a principy se vztahují na vejce, čerstvé maso, čerstvou drůbež a uzeniny, mléčné výrobky a sýry, textil a obuv.

Všechny Zásady naleznete na: https://www.lidl.cz/cs/Sortiment_CSR.htm.

Zdroj: tisková zpráva Lidl Česká republika 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,