Lepší bezpečnost v bangladéšských textilkách

Nejméně 24 módních obrů se již zavázalo ke zlepšení bezpečnostních podmínek v textilních továrnách v Bangladéši.   

Podepsaly dohodu, která vyzývá k vytvoření nezávislých a přísných bezpečnostních inspekcí v továrnách jakož i k rekonstrukci budov. Spád událostí vyvolalo zhroucení textilky Rána Plaza na předměstí bangladéšské metropole Dháka z dubna tohoto roku, při kterém zahynulo více než tisíc lidí.

V Bangladéši působí jeden z největších textilních průmyslů na světě, který produkuje přibližně 80 procent exportu země. Nachází se tam více než 4 000 textilek, které zaměstnávají přibližně 4 miliony lidí.

V Rána Plaza se nacházelo pět továren, které ročně produkovaly sedm milionů kusů oblečení. Na budově byly nelegálně přistavěny patra, které byly nepřiměřeně zatěžovány technikou. Den před tragédií se ve stěnách budovy objevily velké trhliny. Navzdory obavám zaměstnanců o svou bezpečnost, manažeři trvali na tom, aby nastoupili do práce.

Evropští oděvníci přiznali svůj podíl viny

V reakci na neštěstí se švédské H&M zavázalo spolufinancovat zavedení opatření požární bezpečnosti a rekonstrukce budov textilek v Bangladéši. "Požární bezpečnost a bezpečnost budov je pro nás mimořádně důležitá a do této oblasti vynakládáme množství úsilí a prostředků," řekla pro New York Times vedoucí oddělení pro udržitelnost v H&M Helena Helmersson.

H&M je největším odběratelem oděvů vyrobených v Bangladéši a jeho rozhodnutí ovlivnilo i ostatní společnosti. V průběhu května se pod dohodu podepsalo několik evropských oděvních řetězců, jako například C&A, Mango, Benetton, Marks & Spencer, Primark, Next, Inditex-mateřská firma společnosti Zara, Carrefour, Tesco, Helly Hansen, Loblaws, Sainsbury 's či El Corte Inglés.

Bezpečnostní plán, tzv. The Accord on Factory and Building Safety in Bangladesh, vyzývá k vytvoření nezávislých a přísných bezpečnostních inspekcí v továrnách jakož i k obnově a rekonstrukci budov. Zvyšuje také postavení pracovníků a odborů při zajišťování bezpečnosti továren.

Americké firmy se obávají právní odpovědnosti

K dohodě se v průběhu května přidali pouze dvě americké společnosti - Abercrombie & Fitch a PVH Corporation, matky značek Calvin Klein a Tommy Hilfinger. Ostatní americké firmy mají obavy z právní odpovědnosti za nehody v textilkách.

Proti dohodě nejhlasitěji vystupuje firma GAP, jejíž názor nezměnila ani mezinárodní petice za zlepšení podmínek bangladéšských dělníků, pod kterou se podepsalo milion lidí. GAP se přiklání k vlastní jednostranné iniciativě. Společnost si údajně najala požárního technika, který provede inspekci v 78 továrnách. Rovněž se zavázala vyčlenit 22 milionů USD na pokrytí nezbytných konstrukčních změn.

Pod dohodu se odmítá podepsat i Wal-Mart, a to přesto, že existují přímé důkazy o tom, že továrna v Rána Plaza pro Wal-Mart šila džíny. Stejně jako GAP, Wal-Mart upřednostňuje vlastní aktivity. Společnost se zavázala zaškolit 2 000 manažerů bangladéšských textilek v oblasti požární bezpečnosti.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,