KVĚTEN 2008: Fair Trade

Biopotraviny a potraviny pocházející ze spravedlivého obchodu jsou nejrychleji rostoucími segmenty na potravinářském trhu ve světě, každý z nich ročně stoupá o desítky procent obratu. Někteří zákazníci jsou však zmateni, protože jim připadá, že značky Bio a Fair Trade v podstatě znamenají jedno a totéž. Jaký je tedy rozdíl?  

Světový Den pro Fair Trade

Mezinárodní oslava Fair Trade každoročně připadá na druhou květnovou sobotu. Iniciovala ji Safia Minney, zakladatelka Fair Trade firmy PeopleTree. V roce 2001 koncept světového Dne pro Fair Trade přejala Mezinárodní asociace pro Fair Trade IFAT a její členové, aby podpořili silnější globální povědomí o Fair Trade. Každým rokem se tento den stává významnějším. Zapojují se do něj organizace ze 70 zemí světa. V ČR jej od roku 2005 pořádá Společnost pro Fair Trade ve spolupráci s dalšími organizacemi. Letos proběhne český Den pro Fair Trade mimo jiné formou happeningu Spravedlivá cesta dne 6. května 2008.

Do systému Fair Trade je ve světě zapojeno přibližně 1,4 milionu zemědělců a společně se svými rodinami tvoří asi 5 milionů lidí. Výrobky Fair Trade pocházejí od 569 zemědělských skupin v 57 zemích světa.  

Vztah ekologického zemědělství k Fair Trade

Biopotraviny a potraviny pocházející ze spravedlivého obchodu jsou nejrychleji rostoucími segmenty na potravinářském trhu ve světě, každý z nich ročně stoupá o desítky procent obratu. Někteří zákazníci jsou však zmateni, protože jim připadá, že značky Bio a Fair Trade v podstatě znamenají jedno a totéž. Jaký je tedy rozdíl?

 

Fair Trade

Pravidla certifikace Fair Trade mají sociální cíl: jsou primárně určena k zajištění toho, aby znevýhodnění producenti ve třetím světě - drobní zemědělci nebo pracovníci na plantážích - mohli získat kontrolu nad svým zaměstnáním a tedy životem. Pravidla se proto zabývají záležitostmi, jako jsou pracovní podmínky, spravedlivé výkupní ceny a možnost výrobců podílet se na rozhodování o věcech, které mají vliv na jejich život.

Také ekologičtější podmínky produkce jsou součástí pravidel Fair Trade a po zemědělcích je vyžadováno, aby zaváděli plány zlepšování životního prostředí. Používání některých nebezpečných chemických látek na ochranu rostlin - pesticidů - je zakázáno. 

Mnoho producentů se snaží používat postupy ekologického zemědělství, ale pravidla Fair Trade to nevyžadují. Je to proto, že řada nejchudších zemědělců by jen stěží byla schopna plnit náročné podmínky ekologických směrnic a ne všichni by byli schopni certifikovanou bio produkci udat na trhu.

 

Rozdíly mezi Fair Trade a Bio

Cílem směrnic ekologického zemědělství je produkce vysoce kvalitních potravin s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Nezahrnují zatím sociální oblast produkce a nemají za cíl garantovat minimální ceny. Ekologické standardy musejí být zemědělcem dodržovány většinou dva až tři roky předtím, než mu může být vystaveno osvědčení o bio produkci. Po celém světě je uplatňován jednotný systém akreditace, kontroly a certifikace.

Systém Fair Trade se více snaží zlepšovat postavení jednotlivých zemědělců. Není omezen jen na drobné zemědělce a značku Fair Trade lze použít na výrobky z plantáží, na kterých jsou dodržovány mezinárodní pracovní podmínky a kde se jednotliví pracovníci mohou podílet na rozhodování. Na rozdíl od ekologických směrnic je cíl systému Fair Trade - sociální spravedlnost - dosažen až v průběhu vlastního procesu obchodování. Kritéria Fair Trade jsou vyvinuta především pro obchodní vztah mezi Severem a Jihem a (zatím) nejsou příliš uplatňována v obchodě ve vyspělých ekonomikách. 

Ekologické směrnice jsou používány po celém světě na malých i velkých farmách, systém Fair Trade nejčastěji zahrnuje rozvojové země, ve kterých zemědělci potřebují nejvíce pomoci.

Oba systémy se vzájemně doplňují a mnoho producentů využívá obou. Nicméně ne všechny Fair Trade výrobky jsou také bio a ne všechny ekologicky vypěstované bioprodukty jsou také Fair Trade. V roce 2006 bylo přibližně 70 % potravin certifikovaných Fair Trade a prodaných v Evropě zároveň produkty ekologického zemědělství. 

V obou případech hledejte na obalech adekvátní značky, které garantují dodržení stanovených pravidel.

 

Bio a Fair Trade - dobrý tým

Jakýkoli zemědělský systém bude udržitelný jen do té míry, pokud zemědělcům zajistí důstojné živobytí, buď jako samozásobiteli, nebo prodejem vlastní úrody. Férový obchod a ekologie jsou tak v podstatě dvě strany jedné mince. Z pohledu producenta patří oba koncepty dohromady: používají podobné formuláře pro inspekční kontroly a vzájemnou spoluprací by mohly jednoduše ušetřit lidské zdroje. A v tomto smyslu v posledních letech dochází k velmi silné vzájemné spolupráci obou systémů.

Cenové prémie, dosahované v systému Fair Trade, umožňují řadě malých producentů dosáhnout na ekologické standardy. Ekologické hospodaření, chránící přírodní bohatství, a spravedlivé obchodní vztahy, nabízející ekonomickou alternativu a zajištění budoucnosti, garantují zemědělským rodinám udržitelné životní podmínky po celém světě. Tímto způsobem ekologický systém zemědělství a Fair Trade činí zadost jak producentům, tak i životnímu prostředí.

 

Fair Trade sladkosti velmi populární

Vloni se v Německu prodalo za 24 milionů eur sladkostí pocházejících z férového obchodu, o 20 % více než před rokem. Nejprodávanějším Fair trade výrobkem jsou čokolády, kterých se vloni prodalo na 8 milionů kusů. 52 % všech Fair Trade sladkostí je zároveň certifikováno jako biopotravina.  

Prodej produktů Fair Trade v Británii vloni vzrostl o 81%

Ve Velké Británii vloni spotřebitelé koupili výrobky Fair Trade v celkové hodnotě 626 milionů eur, což je o 81% než v roce 2006.
Hlavní data:  

 • Nejprodávanějším produktem Fair Trade jsou banány sprodeji ve výši 118 milionů eur, nárůst o 130 %. Jeden ze čtyř koupených banánů pochází nyní zférového obchodu a Britové denně sní 3 miliony Fairtrade banánů.

  Prodej Fairtrade káva vzrostl o 24 % na 92 milionů eur

  Oblečení vyrobené zFairtrade bavlny se prodalo 9,5 milionů kusů ve srovnání s0,5 milionem předloni

  Prodej Fairtrade čaje vzrostl o 24% na 24 milionů eur. Do konce roku 2008 by se podíl Fairtrade čaje mohl vyšplhat na 10 %!

   

  Tate & Lyle přejde 100% na Fairtrade cukr do roku 2009

  Britská společnost Tate & Lyle oznámila, že převede veškeré své maloobchodní balení třtinového cukru na cukr z Fair Trade do konce roku 2009.


  Tento krok bude znamenat desetinásobné zvýšení objemu prodaného Fairtrade cukru ve Velké Británie do konce roku 2008.Přinese také více než 1,6 milionů eur navíc malým zemědělcům v Belize.

  Tate & Lyle je zatím největší britskou potravinářskou firmou, která se k tomuto kroku rozhodlala. Britská Nadace pro Fairtrade vyzývá další výrobce, aby se k tomuto kroku přidali.
  Další důležité událostmi vtéto oblasti: loňské rozhodnutí maloobchodního řetězce Sainsbury's, který nadále svým zákazníkům nabízí pouze Fairtrade banány, čaj a cukr vlastní značky. Zavázal se také přeměnit veškerou nabídku kávy a čokoládových nápojů na zdroje zFair Trade; Řetězec Co-op nabízí čaj a kávu pouze s Fairtrade; prodejny Waitrose nabízí pouze banány z Fairtrade; část nabídky textilu v Marks & Spencer, Tesco a Debenhams pochází z Fairtrade.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,