Kroky společnosti PRO-BIO k energetické soběstačnosti

kotel_na_slupky_110.jpg Jednou z priorit společnosti PRO-BIO, obchodní spol. s r.o. je využívání ekologicky příznivějších zdrojů energie.   

Proto koncem minulého roku zrealizovala dva zásadní projekty - pořídili kotel na spalování biomasy o výkonu 70 kW a nainstalovali 125 ks fotovoltaických panelů, které pomohou pokrýt část spotřeby elektrické energie.

Nová fotovoltaická instalace (FVE) má předpokládaný výkon 30 kWp, přičemž konkrétní výkon bude zřejmý až po skončení testovacího období. Orientace a sklon střech nejsou zcela ideální k tomu, aby panely fungovaly na plný výkon, navíc svou roli bude hrát i počasí a množství slunečního svitu. 

fotovoltaika.jpgIng. Karel Matěj, jednatel společnosti PRO-BIO, s.r.o., nám přiblížil instalaci fotovoltaických panelů: “O tomto kroku jsme dlouho přemýšleli, protože ekologie je naším každodenním chlebem a naší filozofií. Nechtěli jsme instalací fotovoltaických panelů zabírat půdu, takže nejlogičtější volbou bylo umístění na střeše. Bývalá budova textilky (Moravolen), na které se instalace FVE nachází, prošla v minulosti celkovou rekonstrukcí a nyní slouží jako sklad, balírna, kanceláře, šatny a údržbářská dílna. Denní energetická spotřeba tohoto objektu je v pracovní dny cca 800 – 900 kWh/den. To znamená, že při slunečném dni se nám daří energií ze slunce pokrýt 15 – 20 procent naší spotřeby. Největším „konzumentem“ elektrické energie jsou chladící a mrazicí boxy, dále pak balící linky.“

Využívání biomasy patří podobně jako FVE k obnovitelným zdrojům energie. Proto společnost pořídila nový kotel, který dokáže spalovat slupky a odpady z čističek (tedy různá semena plevelů, příměsi, plevy, prach apod.). PRO-BIO v mlýně za rok vyprodukuje kolem 130 tun odpadních slupek a na 200 tun ostatních odpadů. Zatím vytápí objekty uhlím, stávající spotřeba je 120 tun ročně, navíc ročně spotřebuje 12 000 litrů LTO na sušení obilí. Ing. Matěj k tomu dodává: „Máme dostatek odpadů na pokrytí spotřeby tepla celého provozu. Do budoucna uvažujeme o dvou alternativách – buďto můžeme pořídit kaskádu kotlů, jejichž celkový výkon bude přibližně 250 kW, nebo pořídíme jeden velký kotel. Obě řešení mají své výhody a nevýhody. V současné době jednáme s několika výrobci zařízení na spalování biomasy. V obou případech je naším cílem vytápět pomocí slupek a ostatních odpadů celou firmu včetně mlýna a také vyžít teplo z biomasy při sušení obilí na posklizňové lince.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,