Konzumace masa napomáhá klimatickým změnám

Biomaso_na_regalech.jpg Jíte-li maso, přispíváte ke globálnímu oteplování. Tento vzkaz vyslal do světa indický vědec Rajendra Kumar Pachauri, předseda Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Vědec, sám přísný vegetarián, proto žádá: nejezte maso, pomůžete tím bojovat se změnou klimatu.  

Argumenty pro svá tvrzení našel Pachauri ve zprávě Organizace pro výživu a zemědělství OSN, podle níž produkce masa uvolňuje do atmosféry více skleníkových plynů oteplujících planetu, než doprava.
Prodej_biomasa.jpgTolik kritizované dopravní prostředky zodpovídají podle zprávy OSN za 13 procent světových emisí skleníkových plynů. Celosvětová konzumace masa má však na svědomí až osmnáctiprocentní podíl. „Takže chci vyzdvihnout skutečnost, že při uvažování o možnostech zmírnění změn klimatu by měli lidé zauvažovat i o změně svých stravovacích návyků," prohlásil indický vědec, který právě započal dalších šest let v čele mezivládního panelu.
Do emisí produkce masa zpráva OSN započítává hodnoty ze všech mezistupňů jeho výroby a zpracování: kácení stromů a vytváření pastvin, na kterých se zvířata chovají, následně výrobu a přepravu hnojiv, pak zplodiny vypouštěné zemědělskými stroji a nakonec i emise produkované samotnými zvířaty.
Na skleníkovém efektu se výrazně podílí plyn produkovaný zvířaty, metan.

Komentář britské Soil Association:

Již léta podporujeme názor, že bychom měli konzumovat méně, ale kvalitnější druhy masa. Souhlasíme tedy s vyjádřením Rajendra Pachauriho, ovšem varujeme před přílišným zjednodušením celého problému. V případě neopatrnosti riskujeme, že přijmeme opatření, která způsobí více škod než užitku. Mohli bychom se dostat do stejné situace jako v případě pěstování plodin na výrobu bioetanolu.

Ne každá produkce masa a mléka je stejná. Většina statistik pro zprávu OSN byla čerpána z obrovských severoamerických výkrmů dobytka, ve kterých je chováno tisíce zvířat, krmených obrovským množstvím sóji, kukuřice a dalších zrnin s cílem co nejrychleji vykrmit zvířata do porážkové hmotnosti.

Úplně jiná situace je ovšem v případě ovcí a dobytka, spásajících traviny na pastvinách. Výkaly těchto zvířat nezpůsobují znečištění, jelikož jsou rovnoměrně šířeny po pastvině a nevytváří metan, tak jako průmyslově chovaný dobytek.
Pasoucí se dobytek také přeměnuje něco, co lidé nemohou jíst (trávu), na něco, co mohou (maso a mléko). Zvířata na pastvinách také nekonzumují obilniny, při jejichž pěstování se používají dusíkatá hnojiva, produkující velké množství vysoce nebezpečných emisí oxidu dusíku.

V neposlední řadě pasoucí dobytek chrání jedny z nejdůležitějších „skladišt" uhlíku na Zemi: trvale travní porosty a vřesoviště. Díky jejich schopnosti ukládat uhlík bychom se na pastviny měli dívat stejně jako na deštné pralesy: chrání obrovské množství uhlíku před uvolněním do atmosféry.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,