Konference o udržitelných čistících prostředcích ukázala řadu výzev

Sustainable_cleaning_summit_15_130.jpg V druhé polovině října se v Paříži uskutečnila první konference na téma ekologických čistících prostředků SUSTAINABLE CLEANING PRODUCT SUMMIT PARIS 2015.  

Konference, kterou organizuje společnost Organic Monitor, se zúčastnilo zhruba 40 zástupců výrobců, dodavatelů surovin, poradenských a mediálních agentur.

Velikost trhu

Trh s ekologickými čistícími prostředky v EU má objem 316 milionů EUR a roste ročně o 8 procent. Podíl ekologických přípravků na celém trhu v EU je přibližně 1,2 procenta. Rychlejší růst brzdí zejména nízké povědomí spotřebitelů a dále také přítomnost pseudo-eko značek (výrobky zejména firem vyrábějících konvenční produkty, které mají zájem svézt se na vlně zájmu o šetrné přípravky). Situaci nevylepšuje ani nepřehlednost v ekoznačení, kde na rozdíl od potravin a kosmetiky spotřebitelé nemají přehled o  tom, které značky mají relevanci. 

Sustainable_cleaning_summit_15_1445.jpgNa výrobce číhají značné výzvy

Z výše uvedené situace vyplývají hlavní výzvy: jak efektivně vzdělávat zákazníky o zdravotních dopadech a vlivu na prostředí a jak čelit konkurenci pseudo-eko výrobců. Co se týče distribučních kanálů, výzvou stále zůstává, jak se dostat k zákazníkovi jinak než přes bioprodejny.

Zákaznické trendy

V současnosti jsou patrné mezi zákazníky dva trendy:

Eko-modernisti:

  • Moderní technologie/nanotechnologie jsou pro ně řešením současných problémů
  • Nemají problém s používáním GMO
  • Vyhledávají „technologická“ řešení: praní na nízkou teplotu, koncentráty
  • Neřeší zdroje surovin

Eko-romantici:

  • Technologie jsou pro ně součást problému
  • Chtějí co nejvíce přírodní produkty
  • Nemají problém se složitějším řešením, větším množstvím zapojení vlastní práce
  • Výrobky musí být bezpečné, bez jedů, enzymů, GMO
  • Řeší odkud a jakým způsobem jsou suroviny získávány

Suroviny jsou často neekologické

Od zástupce výrobce enzymů firmy DUPONT jsme se dozvěděli, že 99 procent enzymů, používaných v pracích prostředcích, jsou geneticky modifikované - GMO.

Dále se také potvrdila poměrně znepokojující informace o tom, že RSPO certifikace palmového oleje je podvod (doslova padlo slovo „fraud“), protože v jižní Asii, odkud většina palmového oleje pochází, není možné dohledat zdroje.

Zajímavým detailem je jistě také to, že velké společnosti, které se v několika uplynulých letech snažily nahradit ropné suroviny surovinami z rostlinných zdrojů a tyto snahy do světa komunikovaly mediálními kampaněmi, tuto tendenci opět opouští a přiznávají, že odklon od ropy byl způsoben pouze nárůstem její ceny a nikoliv starostí o planetu a nyní, když cena ropy opět klesla, se vracejí k původním zdrojům.

Velké téma - obaly

S rostoucím trhem ekopřípravků roste i objem vyprodukovaných obalů a zde není mezi „eko“ a konvenčními výrobky velký rozdíl. Proto se výrobci začínají stále více zabývat otázkou recyklovatelnosti a recyklace vlastních obalů. Velcí výrobci rovněž potvrzují, že pro ně není řešením obaly v první řadě netvořit. Zdá se tedy, že se v blízké budoucnosti přesune těžiště pozornosti nejen na výrobky samotné a zdroje surovin ze kterých vznikají, ale stále více také na to, jaké množství obalových plastů za sebou používání výrobků zanechává.

Zprávy od velkých hráčů na trhu

Zástupce firmy Ecover potvrdil, že tisková zpráva, která se objevila na webu firmy Sonett o tom, že jejich výrobky obsahují petrochemikálie, GMO enzymy a syntetickou parfemaci, se zakládá na pravdě.

Poměrně zajímavá byla informace od zástupce společnosti Frosch, který na dotaz jednoho z účastníků potvrdil, že je jejich výroba založena z velké míry na palmovém oleji (ze kterého se vyrábí detergenty).

Redakci Bio-info.cz se podařilo získat reakci od společnosti Melitta ČR, s.r.o., která je výhradním dovozcem výrobků Frosch do České republiky: „Ano, v produktech značky Frosch je stále obsažen i palmový olej. Výrobce spustil v loňském roce kampaň za hledaní alternativ k palmovému oleji, v boji za záchranu tropických palmových lesů. Dlouhodobým cílem výrobce je nahradit palmový olej v celém sortimentu výrobků značky Frosch. Palmový olej (který plní funkci povrchově aktivní látky) se postupně nahrazuje povrchově aktivními látkami z evropských zdrojů, například řepkovým olejem z Německa, olivovým mýdlem, lněným olejem atd.

Projekt je ovšem velmi náročný v tom smyslu, že portfolio značky je rozsáhlé a je nutno změnit složení u všech jednotlivých výrobků, přičemž účinnost výrobků spolu s ostatními parametry musí zůstat nezměněná. V tuto chvíli se podíl rostlinných povrchově aktivních látek z evropských zdrojů liší výrobek od výrobků a pohybuje se mezi 15-100 %, přičemž detergenty obsahují 20 % evropských povrchově aktivních látek a tento podíl se bude nadále zvyšovat,“ říká Gabriela Dupalová ze společnosti Melitta ČR, s.r.o.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,