Konec zahrádkářů v Čechách?

semena110.jpg Evropská Komise pracuje na návrhu zákona, který by v podstatě zakazoval šíření osiva mezi drobnými zemědělci i zahrádkáři.   

Zahrádkáře a drobné zemědělce staví do role velkých pěstitelů, kteří by museli mít registrované každé semínko, které vsadí do země. Může omezit potravinovou suverenitu jednotlivých států, regionů a skupin a omezuje svobodnou volbu spotřebitelů potravin, kteří se pak stávají závislými na velkých osivářských firmách.

Pokud by byl tento návrh přijat, došlo by k striktním omezením uvádění osiv a rozmnožovacího materiálu do oběhu, a to jednotně v rámci celé EU. Takovéto požadavky mohou vyhovovat zemědělské velkovýrobě, ale významně snižují možnosti zemědělců uchovávat tzv. farmářská osiva, a také zahrádkářů, drobných pěstitelů a organizací, které se věnují záchraně a uchování starých odrůd.

Velká administrativní zátěž - způsobená požadavkem registrace každého osiva – by znemožnila drobným zemědělcům pěstovat na svých polích zeleninu, obilí a další plodiny z osiva z předchozí sklizně nebo od sousedního zemědělce a stavěla by tuto činnost na hranici zákona. Totéž by platilo i pro zahrádkáře či nově oblíbené komunitní zahrady. Ti by pak mohli pěstovat pouze z registrovaných semen pocházejících od velkých osivářských firem. V praxi by to např. znamenalo, že  si sousedi nemohli vyměnit přebytky svých sazenic rajčat anebo  nesměli použít na zahrádce jako sadbu své brambory z loňska.

Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné, uniformní odrůdy. To odporuje například požadavkům na odrůdy pro ekologické zemědělství. Odrůdy pro ekologické zemědělství musí být plastické, šířeji založené a tím dobře přizpůsobivé pro nejrůznější polní podmínky.

Návrh by omezil druhovou i odrůdovou rozmanitost kulturních rostlin, stejně jako naše společné kulturní dědictví v podobě starých a krajových odrůd, zpochybňuje udržitelné potravinové systémy a ekologické zemědělství. Toto nařízení se přímo týká všech farmářů, drobných zemědělců i zahrádkářů, které svými ustanoveními staví mimo zákon, ale také spotřebitelů, kterým omezuje možnost svobodného výběru potravin.

GENGEL, o.p.s., PRO-BIO LIGA a PRO-BIO RC Moravská brána odmítají tento návrh nového nařízení EU o osivech a dalším rozmnožovacím materiálu, a proto napsali otevřený dopis komisaři, zastupujícího Českou republiku a apelují na něj, aby tento návrh odmítl.  Tento návrh, který předložilo Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO) se bude, podle slov Komise, projednávat dne 6. května.

Otevřený dopis evropským institucím proti tomuto návrhu můžete podepsat online zde: http://www.seedforall.org/. Petici proti nařízení lze podepsat zde.

Zdroj: PRO-BIO LIGA, foto: Wikimedia

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Konec zahrádkářů v Čechách? Odpovědět   Tomáš 6. 05. 2013, 21:24:19
To snad ne, že by si EU vzala za vzor USA?
POZOR na SEMENA už i v Čechách! Odpovědět   David 16. 05. 2013, 09:58:47
POZOR na SEMENA! Všiml jsem si, že už i na sáčku SEMO s červenou mrkví je uvedeno: Monsanto! http://dobrasemena.cz/NUTRI-RED-Mrkev-obecna_710931.htm (klepnutím na obrázek se náhled zvětší) Označení ©Monsanto je červeně vlevo dole pod šikmým proužkem.
Ironií je, co uvádějí v popisu: "Nutri-red je odpovědí na přání po zdravých potravinách, které mimo jiné umožňují více změn v jídelníčku."
Konec zahrádkářů v Čechách? Odpovědět   josef 21. 05. 2013, 18:02:09
nu co základní druhy budeme muset mít ve dvouleté zásobě a pokud se tato lumpárna bude realizovat, několik rostlin mít tzv. na semeno. určitě by bylo dobré, kdo má možnost ona protekční semena zkoumat z hlediska zdravotní nezávadnosti. pokud budou geneticky upravené nepoužívat - údajně jsou v druhé generaci neplodné.
Konec zahrádkářů v Čechách? Odpovědět   Jitka 4. 11. 2013, 10:51:12
I já se připojuji k těm lidem, kteří nechtějí mít nic společného s konzumací geneticky upravovaných plodin ani potravin. Věřím, že zvítězí zdravý selský rozum a nenecháme se ovládat určitou skupinou lidí. Vždyť každý má přece možnost se svobodně rozhodnout co bude pěstovat, nebo konzumovat a jíst.A to stejné platí i pro bylinky. Jestliže se svobodně rozhodneme využívat pouze semena a bylinky, která nejsou geneticky upravena, tak by nás měli respektovat. Nenechejme si vnucovat něco, co by nám mohlo způsobit další zdravotní problémy. Vždy budu chránit čistou a zdravou přírodu a nenechejme si ji zaplevelit geneticky upravovanými semeny - jedy!!! Ti, kteří to tak vychvalují, ať si to klidně i konzumují!!! Je to přece také jejich svobodná volba!!!
Jaký je oficiální cíl tohoto zákona? Odpovědět   Hakim 8. 11. 2013, 10:12:17
Zkusme si odpovědět na tuto otázku: Jak zabránit nekontrolovatelnému šíření geneticky modifikovaných odrůd? Na trhu lze snadno získat osivo GMO, a to představuje riziko nekontrolovatelného křížení těchto odrůd s přírodními. Jak jinak než tímto zákonem tomu zabránit?
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,