Kde nakupovat ekotextil v České republice - 2.díl
V prvním díle seriálu o ekologickém oblečení v České republice se autorka zaměřila na samovýrobu. V dnešním
pokračování přináší informace o možnostech nákupu, pokud nechceme vyrábět a chceme si koupit hotový výrobek.
Hotové oblečení
Chtěla jsem si ušetřit práci a zeptala se na místech nejpovolanějších – lidí ze sdružení NaZemi, kteří organizují kampaň Ušili to na nás – zda existuje nějaký soupis obchodů, v nichž by si mohl bez obav koupit oblečení člověk, kterému není lhostejné zdraví přírody, zdraví vlastní a etičnost výroby hledaného zboží:
V České republice neexistuje žádný komplexní seznam zahrnující firmy či specializované obchody, které splňují jak etické, tak bio požadavky při výrobě oblečení. Obecně lze říci, že některé firmy se soustředí více na stránku bio, nicméně ty pak nemusí v žádném případě splňovat etické požadavky na výrobu. Sociální podmínky výroby se v našich poměrech řeší spíše minimálně.
Fair Wear Foundation zahrnuje firmy, které splňují požadavky související s procesem výroby oblečení. Tedy pracovní podmínky, přičemž jejich etický kodex vychází především z konvencí ILO (International Labour Organization). Firmy splňující požadavky se podrobují pravidelně auditům, které zaručují 'etickou' nezávadnost zboží. Na kvalitu samotných materiálů se v certifikaci FWF nebere ohled.
Nakupovat s 'klidným svědomím' je v ČR velmi komplikované. Prodejci nenabízí příliš mnoho alternativ. Jejich argumentem je především nezájem zákazníků. Otázkou je také zájem samotných zákazníků. Řada z nich totiž deklaruje, že by preferovala etičtější zboží. Nicméně jejich spotřební chování těmto preferencím příliš nenasvědčuje. Na prodejce nijak netlačí a o původ zboží se spíše nezajímají. V našich poměrech je bohužel nejzásadnějším faktorem cena zboží. Samozřejmě lze nalézt i prodejce, kteří nabízejí zboží v bio/etické kvalitě. Jde spíše ale o výjimky a především internetové obchody.
Obchodní řetězce
Nejjednodušší a také nejlevnější se zdá být návštěva některého z obchodních řetězců (Tesco, H&M, C&A, Marks&Spencer, Zara,…) ovšem s rizikem, že zboží nemusí být zrovna v nabídce, případně že je označeno vágně a biobavlny tak obsahuje poměrně malý podíl. Často se jedná o skutečně symbolické množství (okolo 5 %). Ovšem o firmě H&M se ví, že v poslední době výrazně zvýšila odběr biobavlny a firma Marks&Spencer zase dbá i na fair trade kvalitu nabízeného zboží.
Internetové obchody
Zbývají dvě možnosti – malé české firmy a zahraniční firmy, jejichž zboží lze často nalézt v nabídce internetových obchodů. I když v následujícím přehledu uvádím ceny vybraných výrobků, uvědomuji si, že je to informace velmi zavádějící a slouží skutečně jen k základní orientaci. Různá cena může znamenat různou kvalitu materiálu, odlišnou náročnost zpracování, rozdílný plat pracovníků v různých státech a v neposlední řadě také to, zda se provozovatel obchodu touto činností skutečně živí, anebo ji má jen jako koníčka. Pokud chcete zboží nejvyšší kvality, vybírejte to s certifikátem GOTS. Pokud se jedná o oblečení barevné, zajímejte se i o ekologickou kvalitu barev. A pokud je vyrobeno v rozvojových zemích, pak i s certifikátem Fair trade.
Nabídka je poměrně pestrá, zejména pokud sháníte něco pro malé děti nebo tričko či domácí textil (ručníky, povlečení).
Klára Jíchová, Zrnění o biomódě. Pokračování za týden.
Neděle, 8. červenec 2012