Kde nakupovat ekotextil v České republice - 2.díl

BIOBAVLNA_TIERRA_ORGANICA_zm__na_velikosti_1.jpg V prvním díle seriálu o ekologickém oblečení v České republice se autorka zaměřila na samovýrobu. V dnešním pokračování přináší informace o možnostech nákupu, pokud nechceme vyrábět a chceme si koupit hotový výrobek.  

Hotové oblečení

Chtěla jsem si ušetřit práci a zeptala se na místech nejpovolanějších – lidí ze sdružení NaZemi, kteří organizují kampaň Ušili to na nás – zda existuje nějaký soupis obchodů, v nichž by si mohl bez obav koupit oblečení člověk, kterému není lhostejné zdraví přírody, zdraví vlastní a etičnost výroby hledaného zboží:

V České republice neexistuje žádný komplexní seznam zahrnující firmy či specializované obchody, které splňují jak etické, tak bio požadavky při výrobě oblečení. Obecně lze říci, že některé firmy se soustředí více na stránku bio, nicméně ty pak nemusí v žádném případě splňovat etické požadavky na výrobu. Sociální podmínky výroby se v našich poměrech řeší spíše minimálně.

Fair Wear Foundation zahrnuje firmy, které splňují požadavky související s procesem výroby oblečení. Tedy pracovní podmínky, přičemž jejich etický kodex vychází především z konvencí ILO (International Labour Organization). Firmy splňující požadavky se podrobují pravidelně auditům, které zaručují 'etickou' nezávadnost zboží. Na kvalitu samotných materiálů se v certifikaci FWF nebere ohled.

Nakupovat s 'klidným svědomím' je v ČR velmi komplikované. Prodejci nenabízí příliš mnoho alternativ. Jejich argumentem je především nezájem zákazníků. Otázkou je také zájem samotných zákazníků. Řada z nich totiž deklaruje, že by preferovala etičtější zboží. Nicméně jejich spotřební chování těmto preferencím příliš nenasvědčuje. Na prodejce nijak netlačí a o původ zboží se spíše nezajímají. V našich poměrech je bohužel nejzásadnějším faktorem cena zboží. Samozřejmě lze nalézt i prodejce, kteří nabízejí zboží v bio/etické kvalitě. Jde spíše ale o výjimky a především internetové obchody.

Obchodní řetězce

Nejjednodušší a také nejlevnější se zdá být návštěva některého z obchodních řetězců (Tesco, H&M, C&A, Marks&Spencer, Zara,…) ovšem s rizikem, že zboží nemusí být zrovna v nabídce, případně že je označeno vágně a biobavlny tak obsahuje poměrně malý podíl. Často se jedná o skutečně symbolické množství (okolo 5 %). Ovšem o firmě H&M se ví, že v poslední době výrazně zvýšila odběr biobavlny a firma Marks&Spencer zase dbá i na fair trade kvalitu nabízeného zboží.

Internetové obchody

Zbývají dvě možnosti – malé české firmy a zahraniční firmy, jejichž zboží lze často nalézt v nabídce internetových obchodů. I když v následujícím přehledu uvádím ceny vybraných výrobků, uvědomuji si, že je to informace velmi zavádějící a slouží skutečně jen k základní orientaci. Různá cena může znamenat různou kvalitu materiálu, odlišnou náročnost zpracování, rozdílný plat pracovníků v různých státech a v neposlední řadě také to, zda se provozovatel obchodu touto činností skutečně živí, anebo ji má jen jako koníčka. Pokud chcete zboží nejvyšší kvality, vybírejte to s certifikátem GOTS. Pokud se jedná o oblečení barevné, zajímejte se i o ekologickou kvalitu barev. A pokud je vyrobeno v rozvojových zemích, pak i s certifikátem Fair trade.

Nabídka je poměrně pestrá, zejména pokud sháníte něco pro malé děti nebo tričko či domácí textil (ručníky, povlečení).

Klára Jíchová, Zrnění o biomódě. Pokračování za týden.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,