Kde nakupovat ekotextil v České republice - 1.díl

Biobavln__n___podlo__ky_na_j__gu_cvi__en_____i_hran___d__t__1_1.jpg Ač se to na první pohled nezdá, naše možnosti v této oblasti jsou díky pár podnikavým jedincům již poměrně značné a navíc stále rostoucí.  

Ceny hotových výrobků z přírodních materiálů většinou odpovídají cenám konvenčního značkového oblečení. Pokud potřebujete oblečení levnější, musíte se více přičinit sami – zakoupit metráž a do it yourself  (ušít si sám), anebo si vybrat švadlenu. Relativně vyšší cena biotextilu je však bohatě vyvážena jeho vyšší kvalitou a tím i trvanlivostí.

Biometráž

Nejprve nabídka pro zručné a podnikavější. Nejlepší variantou je ušít si oblečení sám, nebo si ho nechat ušít od lokální švadleny, která má možná v záplavě levného oblečení z východu problém se uživit.

Bezkonkurenčně nejobsáhlejší nabídku biometráže nabízí Amwa organic, konkrétně přes 190 druhů tkanin většinou nejen s bio, ale i fair trade certifikací. Většina látek je ručně tkaných v malých dílnách v Indii. V nabídce Amwa organic najdeme bylinami barvenou bavlnu, bambus s bavlnou, manšestr, denim, úplety a mnoho dalšího, včetně tzv. mírumilovného hedvábí. Většina cen se pohybuje kolem 500 Kč/m šíře nejčastěji 120cm, u manšestru 140, u teplákoviny 180. Při odběru celých rolí a při hromadné objednávce min. 50m různých látek vás čekají příjemné slevy.

Kromě látek klasických a univerzálních tu najdeme i trendové. Letos např. asi nejslavnější fairtradová oděvní firma Peopletree uvedla kolekci oblečení à la 50. léta, takže i světový výběr kvalitních látek tomu odpovídá – ze vzorů převládají kostky (anglická inspirace), pruhy a jednoznačně puntíky. V nabídce najdete i výrazné barvy a pestré vzory, nejen v natural verzích. Na jednotlivé typy látek si můžete napřed objednat vzorníky. Pokud v nabídce nenajdete vhodný materiál třeba na své vysněné šaty, určitě se obraťte na majitele, kteří se vám v rámci možností pokusí pomoc

Nemáte-li ve svém okolí schopnou švadlenu, můžete na platformě www.amwa.cz oslovit některou z módních návrhářek či švadlen.

Zajímavou a velmi pestrou nabídku jinde v Česku nesehnatelných materiálů nabízí internetový obchod www.sijemdetem.cz (různé druhy flísů, úpletů, froté a aksamitů v bio kvalitě na oblečení nejen pro děti, unikátní nabídka barevně rostlé bavlny). V neposlední řadě zde najdete řadu hotových výrobků v biokvalitě (např. dětské tričko s dl. r. za 150Kč) a kontakty na spřátelené výrobce a švadleny. Pokud tedy nechcete šít sami, můžete požádat o ušití něčeho na zakázku, a to jak pro děti, tak pro dospělé.

Další nabídka metráže:

• Základní druhy látek včetně biobavlněného froté nabízí také Ota Reiss, který se problematikou zdravých materiálů v domácnosti zabývá dlouhodobě (www.otareiss.sweb.cz – biobavlna). 

• Konvenční pletárna www.moraviatex.cz má v nabídce rovněž biobavlněné úplety a úplety z bambusu (několik barev, teplákovina, jednolíc, oboulíc, biobavlněný beránek, ceny kolem 300 Kč/kg. Nevýhodou je, že minimální odebratelné množství je 3kg u biobavlny, respektive 2kg u bambusu). Nabídka jednotlivých položek ze sortimentu kolísá dle konkrétních objednávek velkých objednatelů, takže s velkým výběrem barev nepočítejte. Na otázku, jakou certifikaci mají tyto úplety, odpověděla

• Biobavlněný úplet s nejvyšší certifikací GOTS nabízí česká pletárna Jimitex (www.obchod.rozalia.cz, dva druhy úpletů v bílé barvě, možnost odběru menšího množství, cena 115 Kč/m šíře 120 a 185).

• Konopnou metráž nabízí řada obchodů, např. www.ih-shop.cz, www.zelenazeme.cz. Asi největší výběr najdete na www.hempy.cz, respektive www.hempoint.cz.

V dalších dílech se podíváme na možnosti nákupu hotových oděvů.

Připravila Klára Jíchová pro časopis Zrnění o biomódě

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,