Kampaň pro větší odpovědnost korporací

logo_eps_1.jpg Bránit se proti porušování lidských práv, poškozování zdraví a ničení přírody, kterého se dopouštějí nadnárodní firmy, je nesmírně obtížné. V ČR se o to mimo jiných snaží Ekologický právní servis (EPS).  

Soudit se s velkou firmou je nákladné a obtížně se shánějí důkazy o míře, jakou se konkrétní firma podílí například na celkovém znečištění ovzduší, vody, nebo půdy. Lidé, kteří se o to i tak pokusí, se buď setkávají se šikanou státu upřednostňujícího zájmy velkých firem namísto ochrany práv svých občanů, nebo narazí na hranice odpovědnosti firmy za to, co dělají její zahraniční dceřiné společnosti.

Pro více než 250 organizací z celé Evropy sdružené v Evropské koalici pro odpovědnost korporací (ECCJ), připravili právnici EPS návrhy právních reforem, které by umožnily například:

  • Aby se v případech jako je kauza hutní komplexu ArcelorMittal v Ostravě se lidé mohli domáhat svých práv na zdravé životní prostředí před soudy, aniž by čelili statisícovým nákladům.
  • Aby ropné společnosti jako Shell, Chevron nebo Repsol byly přímo odpovědné za devastaci životního prostředí, kterého se dopouští jejich dceřiné společnosti v Nigérii nebo v Amazonii
  • Aby firmy, které přesunuly svou výrobu do jihovýchodní Asie, byly povinny zveřejnit seznam svých subdodavatelů a předcházet porušování základních pracovních práv při výrobě svých produktů. To se týká zejména módních značek a výrobců elektroniky.

„O tom, že je potřeba reformovat zastaralé právní principy omezené odpovědnosti právnických osob, které firmám dovolují příliš, jsme spolu s ECCJ přesvědčili i Evropský parlament. Evropské komisi jsme předložili naše návrhy legislativních změn a podařilo se nám ji přesvědčit, aby se jimi začala vážně zabývat. Aby však Komise mohla začít legislativní proces, musí dostat svolení od členských států Evropské unie. Proto jsme zahájili celoevropskou kampaň a po celé léto budeme sbírat podpisy pod petici. Její pomocí pak současně ve třinácti zemích Evropy vyzveme politiky, aby dali zelenou legislativním změnám, které posílí ochranu lidí a odpovědnost korporací,“ říká Dan Škvařil, koordinátor kampaně Ekologického právního servisu

V České republice spolupracuje EPS na této kampani s Amnesty International a Společností pro Fair Trade.. K tomu, aby se podařilo politiky přesvědčit, potřebují Vaši podporu. Pokud se i Vy chcete stát součástí řešení, podpořte petici na http://www.responsibility.cz/.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,