Kampaň Do práce na kole

automat_cykloandel_1.jpg Kampaň Do práce na kole startuje letos svůj historicky první ročník. Ať už jste zaměstnancem anebo vedoucím jakéhokoli podniku (soukromého, veřejného, komerčního nebo neziskového) se sídlem v Praze, je to kampaň pro Vás – čtěte dál!  

Cíle kampaně

Každý z nás svým každodenním chováním ovlivňuje zdraví a kvalitu nejen svého života, ale i života svých blízkých a prostředí, ve kterém žije. Doprava je přitom jedna z klíčových oblastí se zásadním dopadem na naše zdraví a životní prostředí. Více než třetinu všech cest, které denně vykonáme, tvoří cesty kvůli zaměstnání (cesty na pracoviště nebo služební cesty). Hlavním cílem kampaně je proto přispět k tomu, aby se více lidí dopravovalo do zaměstnání na kole, pěšky nebo hromadnou dopravou a přispěli tak ke zdravějšímu prostředí a lepšímu životu v Praze.

Ústřední soutěž kampaně, jak již název Do práce na kole napovídá, je zaměřena na podporu cyklistické dopravy.

V části programu nazvané Odpovědný zaměstnavatel usilujeme ale i o komplexnější přístup – tedy o podporu všech forem udržitelné mobility včetně pěší a veřejné dopravy a upevnění jejich místa v rámci společenské odpovědnosti firem.

Proč právě kolo?

V řadě metropolí západní Evropy je jízdní kolo naprosto samozřejmou součástí dopravního systému a úředník v obleku na bicyklu zde rozhodně není žádnou výstředností. Přestože k Vídni či Kodani má Praha v tomto ohledu ještě hodně daleko, i zde je kolo stále oblíbenější a počet městských cest vykonaných na kole se poslední roky každoročně zvyšuje zhruba o 20%. Mnoho lidí přesto stále vnímá kolo pouze jako předmět volnočasové aktivity, nikoli jako dopravní prostředek pro každodenní využití. Stačí se přitom jednou projet Prahou na dvou kolech a zjistíte, že není lepší způsob, jak vnímat svoje město a prožít každodenní cestu do práce.
Zamysleme se jen nad všemi výhodami, které kolo skýtá; Nejen, že Vám pomůže zlepšit fyzickou kondici, odbourat stres, zformovat postavu, zlepšit náladu a ušetřit peníze za benzín a údržbu automobilu. Prodíráte-li se každé ráno hustým provozem pražských ulic, kolo Vám také ušetří čas, protože na kratší vzdálenosti v městském provozu je to prokazatelně nejrychlejší dopravní prostředek. Za to, že necháte auto doma a pomůžete odlehčit ovzduší Prahy Vám poděkují Vaše děti i Vaše plíce. Člověk, který jezdí na kole je navíc vnímán jako aktivní, zdravý a dynamický jedinec, což se Vám bude určitě hodit v práci i jinde.

Kdo se může zapojit?

Do kampaně se může přihlásit jakýkoli zaměstnavatelský subjekt – obchodní společnost, občanské sdružení nebo i organizační složka státu – prostřednictvím svých zaměstnanců. Viz pravidla soutěže Cyklozaměstnavatel roku.

Jak se můžu zapojit?

Jako zaměstnanec se můžete zúčastnit soutěže zaměstnaneckých týmů o „zelené kilometry“ a vyhrát třeba kolo nebo víkendový zájezd do Kodaně. Stačí dát dohromady tým alespoň dvou lidí, kteří budou od 29. dubna do 29. května soutěžit o co největší počet kilometrů ujetých do práce a z práce na kole. Bližší podmínky soutěže zde.
Jako firma/zaměstnavatel se můžete zapojit do soutěže Cyklozaměstnavatel roku – podmínky zde anebo do programu Odpovědný zaměstnavatel.

Co můžu získat?

Ať už jako nejlepší jednotlivec, firemní tým anebo firma(zaměstnavatel) můžete vyhrát řadu věcných cen – viz co můžete vyhrát.

Jako firma kromě toho získáte respekt svých zaměstnanců i veřejnosti za to, že jste se stali součástí programu podporujícího udržitelnou mobilitu a tím odpovědný přístup k veřejnosti, ke svým zaměstnancům i k životnímu prostředí. Jako firma můžete dále získat.

Jak to celé začalo?

Myšlenka uspořádat program Do práce na kole se objevila již před zhruba třemi lety a u jejího zrodu stál původně kromě sdružení Auto*Mat také server nakole.cz. Až v roce 2010 se ale Auto*Matu podařilo získat grant od Státního fondu životního prostředí s jehož podporou bylo možné v roce 2011 tento projekt realizovat.

Inspirace ze zahraničí

V České republice je naše kampaň zatím unikátní, ale v zahraničí už podobné programy úspěšně běží řadu let. Inspirovali jsme se NěmeckemRakouskemVelkou BritániíDánskem, ale především maďarskou Budapeští, jejíž dispozice jsou Praze asi nejbližší a kde se do loňského, již třetího ročníku akce zapojilo neuvěřitelných 10 000 účastníků.

Zdroj: http://www.dopracenakole.net

 

Bio-info.cz na Facebooku.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,