Kam pro čerstvou biozeleninu na Olomoucku?

Hnutí Duha Olomouc provedla na jaře průzkum, kdo v Olomouckém kraji nabízí bio ovoce a zeleninu. Zde jsou výsledky a kontakty.  

Prodej ovoce a zeleniny je kromě obchodů se zdravou výživou uvedených v průzkumu (viz ZDE) možný také přímo ze dvora českých ekozemědělců.

Zeleninu a ovoce nabízí například farma Ve Dvoře, prodej brambor či vlašských ořechů pak ekofarma Na Rychtě ve Štítech. Zeleninu Jiřího Dvořáka z Olomouce si můžete pravidelně objednávat v olomouckém bioklubu Hnutí DUHA. Aktuálně má v nabídce cibulku, mladý česnek, petržel kudrnku a s natí či ředkvičky. Každé pondělí vozí zeleninu do olomoucké zdravé výživy Pí centrum. Zeleninu nabízí také Grygarovi v Libině. Biobrambory ze dvora prodává farma Marcely Kolínové v Podolí u Bouzova. Prodej bio jablek ze dvora nabízí Bohumil Kučera z Opatovic na Hranicku. Také na farmě Lačňákových v obci Vlčice na Jesenicku pěstují bio brambory, dýně hokkaido a další zeleninu. Tyto brambory jsou k dostání například v potravinovém klubu, který funguje v Olomouci a o kterém jsme psali v březnovém čísle.

Pokud upřednostňujete českou zeleninu a české ovoce a nepožadujete bio, máte několik možností: každou středu a sobotu na olomoucké tržnici nabízí místní zemědělci své produkty. Je však potřeba dívat se pozorně po původu na cedulích či se ptát – ne všechna nabízená zelenina a ovoce pochází totiž z České republiky. K dostání je také poptávaný český česnek. České zemědělské produkty nabízí i některé olomoucké prodejny – například prodejna ovoce a zeleniny poblíž Žižkova náměstí či na Dolním náměstí. Obchodní dům Senimo pak prodává jablka z Vilémova.

Výběr nikoli českých, zato produktů v bio kvalitě nabízí i obchodní řetězce – Billa zejména italský dovoz brambor, cibulí, rajčat, karotek, citronů, kiwi, jablek, hroznů. Jablka, rajčata, brambory, česnek, cibuli, mrkev a další produkty v bio kvalitě z Rakouska, Španělska či Itálie mají v nabídce supermarkety a hypermarket Albert. V Globusu je nejširší sortiment bio ovoce či zeleniny z dovozu – jablka, banány, kiwi, pomeranče, citrony, mrkev, česnek, cibule, papriky, brambory, rajčata z Itálie, Rakouska, Bulharska, Španělska či Ekvádoru, v Kauflandu pak najdete rajčata, karotku, papriku či brambory z Izraele a Německa. Obchodní řetězec Tesco má bio nabídku podobnou – brambory, česnek, mrkev, rajčata, z ovoce kiwi, pomeranče, jablka, hrušky, citrony a banány. Ovoce a zelenina pochází z jižní Evropy, ale i z Argentiny či Ekvádoru. Bez sortimentu bio ovoce a bio zeleniny jsou obchodní řetězce Lidl a Terno. V Penny marketu seženete bio mrkev z Itálie, nebo českou kontrolovanou zeleninu z integrované produkce.

Nejlepší alternativou jsou bezesporu produkty místních ekologicky hospodařících zemědělců, z nichž nejdostupnější jsou pro Olomouc Ludíkovi v prodejně Bio farm na ulici Karolíny Světlé či některý z prodejů ze dvora. Další varianty jsou pak na zvážení - zda upřednostnit místní českou nebio produkci či ovoce a zeleninu v bio kvalitě, byť převážně z dovozu a částečně v rozporu s původní myšlenkou biopotravin – vyprodukovaných s minimem spotřebovaných fosilních paliv, lokálních. Tady se pak bio hodnota požadovaných výrobků s procestovanými kilometry a podporou anonymních zahraničních zemědělců ztrácí. Zajít na tržnici a nakoupit od našich zemědělců se pak často ve výsledku jeví jako udržitelnější alternativa pro české zemědělství.

Kontakty na zemědělce

  • Hospodářství Ve Dvoře: www.vedvore.cz, Střemeníčko 40, Slavětín
  • Ekofarma Na Rychtě, eva.kor@seznam_cz, Hartíkov 155, Štíty
  • Jiří Dvořák, tel.: 608 564 607, Kališnická 25, Olomouc
  • Marcela Kolínová, farmapodoli@seznam_cz, Podolí 21, Bouzov
  • Grygarovi Lenka a Jiří, tel. 583 233 105, Libina 167, Libina
  • Bohumil Kučera, tel. 581 621 350, U Rybníka 29, Opatovice u Hranic
  • Vladimír Lačňák, tel. 584 434 023, Vlčice u Jeseníku 163
  • Potravinový klub, Jana Kynclová,  jana.kynclova@hnutiduha_cz 
  • Bioklub, Renata Placková, renata.plackova@hnutiduha_cz

Zdroj: Tisková zpráva Hnutí DUHA Olomouc

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,