Jste vlastníky zemědělské půdy? Právě teď o ni možná přicházíte.

eroze_p__dy445_1.jpg Jejím důsledkem je odplavování ornice, snižování úrodnosti a ceny pozemku.   

Vlastníci půdy tak přicházejí o majetek a nám všem eroze naděluje zvyšování teplotních rozdílů extrémní sucho a přívalové deště a povodně.

Ekodomov uspořádal seminář v rámci doprovodného programu veletrhu For Waste. Seminář se věnoval organické hmotě v půdě a zadržování vody v krajině. Ing. Marek Batysta, Ph.D. zde prezentoval dlouhodobou práci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd a práci brněnských kolegů z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

Většina zemědělské půdy je obhospodařovaná nájemci, kteří práci na pozemcích vykonávají prostřednictvím svých zaměstnanců, jejichž úkolem je přinést zaměstnavateli maximální zisk. Za tuto činnost jsou hodnoceni a odměňováni. Přirozenou snahou těchto zaměstnanců je zaměřovat se na plodiny a péči o půdu, která zemědělskému podniku přinese maximální zisk. Tento problém se týká prakticky všech států Evropské unie, a proto v rámci udržitelnosti zemědělského hospodaření byly Zemědělskou komisí vydány závazné podmínky správné zemědělské praxe (GAEC - Good Agricultural and Environmental Condition). Dodržování těchto zásad, je podmínkou pro vyplácení zemědělských dotací, které na každý hektar zemědělského pozemku poskytuje Evropská unie. Výše těchto dotací se v ČR pohybuje v průměru okolo 250 Eur/ha.

Aby bylo možné zhodnotit, zda jsou GAEC dodržovány a příslušný zemědělský podnik má právo na vyplacení dotace, je pro celou českou republiku zpracován zemědělský geografický informační systém, který hospodářům dává, mimo jiné, informace o míře erozního ohrožení. Každý stupeň erozního ohrožení přináší jiné nároky na protierozní opatření. Jedná se zejména o zákaz pěstování širokořádkových plodin jako je kukuřice, brambory, řepa a povinnost realizovat podsadbu apod. Tato opatření jsou zpracována v Příručce ochrany proti vodní erozi.

Přiručku zpracoval VÚMOP, jenž kvalitu půdy dlouhodobě sleduje a je poradním orgánem MZE. Vše je tedy v zásadě nastaveno dobře. Problém je pouze v tom, že údaje, které o erozním ohrožení poskytuje LPIS, neodpovídají skutečnému stavu, který vychází z měření a sledování VÚMOPu. Skutečný stav půdy VÚMOP sleduje prostřednictvím vlastního geografického systému SOVAC. Na rozdíl od LPISu, který je pro zemědělce závazný a jeho dodržování má praktický dopad na vyplácení dotací, je SOVAC pouze doporučující. Tlak velkých zemědělských podniků na MZE zatím spolehlivě udržuje LPIS v nezávazné poloze, a tak může alespoň zatím degradace půdy plynule pokračovat. Zemědělci, kteří nepřihlížejí ke skutečnému stavu obhospodařovaných pozemků, nemusí mít strach o své dotace. Zato majitelé pozemků by se měli zajímat, jak jejich nájemce na půdě hospodaří, aby měli jeho děti ještě co dědit.

Jednou z možností ochrany půdy je využití kompostů vyrobených z organických zbytků z domácností, škol a firem, které nyní končí na skládkách. Optimálně nastavený systém využití organických zbytků šetří náklady. Více na www.kompostuj.cz.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Jste vlastníky zemědělské půdy? Právě teď o ni možná přicházíte. Odpovědět   Vlastislav 5. 02. 2015, 10:20:14
Dobrý den, našel jsem pěkný článek pro vlastníky půdy, kteří mají strach z eroze půdy.. Hodí se skvěle k tomuto tématu a myslím, že by Vám mohl pomoct nebo Vás aspoň inspirovat.

http://www.pozemkyafarmy.cz/aktuality/vlastnici-pudy-pozor-16.html

Klidně sdílejte i Vaše poznatky, budu jedině rád..
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,