Jsou krávy hrozbou pro životní prostředí?

Kravy_Anita_Ibel_110.jpg Nikoli krávy, nýbrž průmyslové zemědělství ohrožuje životní prostředí. Anita Idelová ve své nedávno vydané knize hovězí dobytek obhajuje.  

Profesionálním, ale zároveň milým způsobem informuje o buvolech v Braniborsku, zubrech v Severním Porýní-Vestfálsku a skotu Nguni v Namibii. Především ovšem fundovaně a podrobně vysvětluje, proč hovězí dobytek není zodpovědný za zhoršující se stav životního prostředí.

V posledních letech byl skotu, kvůli jeho produkci metanu v trávicím ústroji, neustale připisován obrovsky podíl na zhoršujícím se životním prostředí. Anita Idelova ve své knize vysvětluje, proč hovězí dobytek sám o sobě nemůže byt považován za hrozbu pro životni prostředí a poukazuje přitom na různé způsoby jeho chovu.

Jestliže je skot trvale chován na pastvě, není hrozbou pro naše životni prostřeli, nýbrž může naopak přispívat k omezeni změn klimatu. V zelení porostlých plochách, jež tvoři 40 procent pevniny, je totiž v podobě humusu uloženo značné množství uhlíku.

Každá tuna humusu v zemi odlehčuje naši atmosféru o 1,8 tuny oxidu uhličitého. Trvalý chov dobytka na pastvě tak nabízí vyšší potenciál ukládaní CO2 než jakákoliv jiná forma zemědělství. Hovězí dobytek je, narozdíl od člověka, schopen zeleň zužitkovat a proměnit ji v mléko a maso. Konkurentem v oblasti potravy se skot pro člověka stává teprve v případě přikrmováni sójou a obilím, prostřednictvím kterého bývá u krav zvyšován výkon.

Kravy_Anita_Ibel_445.jpg„Děláme tak z krav prasata!“ píše Anita Idelova a myslí tím intenzívni chov hovězího dobytka. Neboť používáni průmyslových krmiv a k jejich vyrobě potřebných syntetických hnojiv, kaceni deštných pralesů a přeměna zeleni porostlých ploch v ornou půdu – skutečně urychluje klimatické změny.

Anita Idelova kritizuje ve své knize studii Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) vydanou v roce 2006, která se zabývá konzumem masa a nese název „The long shadow of livestock“ (Dlouhé stíny dobytka). Ale vyvrací i jiné časté argumenty příznivců průmyslových chovů, podle nichž množství skleníkových plynů klesá úměrně se zvyšováním produkce mléka. „Autoři teto studie nezaměřili své průzkumy na různé typy produkce a jejich různou intenzitu, ačkoli smysluplné závěry jsou možné jen tehdy, pokud je známo, kolik muselo byt vynaloženo prostředků k dosažení určitého cíle.“ Vyšší produkce je možné dosáhnout jen pomoci průmyslových krmiv, při jejichž výrobě jsou spotřebovávány přírodní zdroje a uvolňovány oxid uhličitky a oxid dusný.

Anita Idelova kritizuje, že v propočtech autorů studie není zohledněno, jak nákladná je produkce průmyslových krmiv a jak vysoká je životnost zvířat. Krávy krmené průmyslovým krmivem jsou totiž mnohem náchylnější k nemocem a čím dříve jsou vyřazeny, tím více mladých zvířat je musí nahradit.

V neposlední řadě je chov na pastvě také velmi šetrný ke zvířatům. Anita Idelova ve své knize popisuje soužití člověka a zvířat, konkrétně metodu nazvanou „Low Stress Stockmanship“ (chov bez stresu), která prosazuje šetrné zacházení s dobytkem a také humánní zabíjeni – zastřeleni na pastvě. „Pro to, abychom pochopili, že neexistuje šetrnější forma porážky než ta na pastvě, kde zvíře určené k porážce trefí – nejlépe vleže – zcela nečekaně střela, je jedno, jestli jsme ochránci zvířat, masožravci nebo oboje zároveň. Při takovém způsobu porážky se vyhneme naháněni, nakládáni, transportu a opětovnému vykládání zvířat, nedochází ke stresování zvířat na jatkách, vše je nahrazeno jednou jedinou střelou.“

Dr. Anita Idelova je zvěrolékařkou a byla v letech 2005 až 2008 nedouci redaktorkou časopisu „Global Agro-Report“. Dále je spoluzakladatelkou pracovni skupiny s názvem „Critical Veterinary Medicine“, sitě Gen-Ethic a společnosti pro ekologicky chov zvířat („Society for ecologic keeping of animals“). Působí jako docentka na univerzitě v Kasselu.

Anita Idel: „Die Kuh ist kein Klima-Killer“. Metropolis Verlag, 200 stran. ISBN: 978-3-89518820-6.

Zdroj: EkoConnect, Autoři: Nora Petzold a Bernhard Jansen,

Překlad z němčiny: Dr. Petr Nadeniček

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,