Již přes 1200 restaurací v Česku servíruje vodu z kohoutku

z_vodovodu_110.jpg Počet restaurací, které vycházející vstříc svým hostům a servírují vodu z kohoutku, rapidně roste. Dnes vám s žádostí o sklenku „obyčejné“ vody vyhoví již v každé třetí restauraci.  

Nejvíce jich hlásí hlavní město – tam vodu z kohoutku podává téměř šest set podniků. Následuje Středočeský kraj se 132 restauracemi a Ústecký s necelou stovkou. Naopak nejméně se jich nachází na Vysočině.

Restaurace, kde je voda z kohoutku k mání zdarma, eviduje od září 2010 Občanské sdružení Česko pije z vodovodu. Za poslední rok se tento seznam rozrostl z dvou na téměř osm set podniků. „Největší přírůstek jsme zaznamenali během léta. Za teplých dní lidé více pijí a voda z kohoutku je příjemným způsobem jak uhasit žízeň,“ vysvětluje Zuzana Cabejšková, předsedkyně OS Česko pije z vodovodu, „Restauratéři na zvýšenou poptávku reagují a zařazují vodu z kohoutku do svého repertoáru.“

Na seznamu vodárenské společnosti Veolia figurují další čtyři stovky jiných restaurací, kde je voda z kohoutku buď zdarma, nebo za poplatek. Celkem je tedy v republice registrováno na 1248 restaurací, kde se vody z kohoutku hostům zaručeně dostane. V projektu Vodovoda pak hosté hlásí jednorázové pozitivní zkušenosti z dalších dvou stovek podniků.

Kompletní přehled restaurací je u příležitosti dnešního Světového dne vody publikován na adrese www.zvodovodu.cz/kde-uz-to-funguje

Co stojí za takovým rozvojem podávání vody z kohoutku? Kromě vzrůstající poptávky ze strany zákazníků hraje roli i konkurenční boj. „Zvláště na menších městech, jako je například Kolín nebo Písek, pozorujeme silný sousedský efekt. Jakmile začne jedna restaurace podávat vodu z kohoutku, ostatní ji následují,“ poznamenává Igor Třeslín z Lunchtime.cz, kde je voda z vodovodu jedním z volitelných  kritérií při vyhledávání restaurace. „Naši obchodní zástupci se též snaží myšlenku prosazovat přímo mezi majiteli, aby se to šířilo ještě rychleji,“ dodává Třeslín.

Sami restauratéři pak často zmiňují heslo Náš zákazník, náš pán. „Vodu z kohoutku bereme jako jednu z investic do spokojeného hosta. Naší filosofií je navodit přátelské prostředí, kde hostům naší restaurace vyhovíme ve všech přáních, včetně žádostí o vodu. Rádi bychom přenesli tento velmi příjemný zahraniční zvyk do Čech jako standard,” vysvětluje svůj motiv k servírování vody zdarma Michaela Šmucrová, manažerka Řízkové restaurace Kopretina v Třeboni.

voda_z_kohoutku.jpgStejně jako paní Šmucrová, mohou i jiné restauratéři požádat zdarma o zaslání nálepky s obrázkem kohoutku, a použít ji na lákání nových zákazníků. Nálepku distribuuje sdružení Česko pije z vodovodu, a to nově i pro ty restaurace, které vodu z kohoutku prodávají.

Jaké příčiny naopak šíření „kohoutkového“ trendu brzdí, shrnuje Cabejšková ve dvou bodech: „Strach restauratérů ze ztrát a nedostatečný tlak zákazníků.“ V loňském průzkumu společnosti Synovate na toto téma 67% respondentů uvedlo, že si nikdy o vodu z kohoutku v restauraci neřekli, přitom 83% z nich by takovou možnost chtělo. „Zákazníci mají často strach z reakce obsluhy. Hodně si jich ale ani neuvědomí, že by mohli vodu z kohoutku v restauraci požadovat. Je potřeba více osvěty v této oblasti,“ míní Cabejšková.

Světový den vody vyhlašuje OSN každý rok 22. března. Letošní 19. ročník je zaměřen na potravinovou bezpečnost.  

 Zdroj: tisková zpráva Česko pije z vodovodu 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,