Jídlo z fastfoodů stejně návykové jako heroin

Jídlo z restaurací rychlého občerstvení podle vědců programuje váš mozek tak, abyste chtěli více. Strava založená na hamburgerech a hranolkách je skoro stejně návyková jako drogy, například heroin.  

 

Výsledky testů ukazují, že pravidelná konzumace koblihů, slaniny, nekvalitních párků, hamburgerů a čokoládových dortů se může stát náhradou pocitu blaženosti. V průběhu několika let se dieta bohatá na tyto potraviny může stát návyková, stejně jako drogy.

 

Dr. Paul Kenny prováděl testy na krysách. Výsledky jeho pokusů, které budou zanedlouho zveřejněny v USA, ukazují, jak nebezpečné mohou potraviny obsahující vysoké dávky cukru a tuku, být.


 

„Ztrácíte nad sebou kontrolu. To je charakteristický znak závislosti, říká Dr. Kenny. Vědci se domnívají, že se jedná o jednu z prvních studií, naznačujících, že mozek může na jídlo reagovat stejným způsobem jako na drogy.

 

„Jedná se dosud o nejkomplexnější důkaz, který naznačuje, že obezita a drogová závislost mají společné neuro-biologické základy“, říká Paul Johnson, kolega Dr. Kennyho.


 

Jak pokus probíhal

 

Dr. Kenny, který začínal své pokusy v nemocnici Guy’s v Londýně, ale nyní pracuje ve Scripps Research Institute na Floridě, rozdělil pokusné krysy na tři skupiny. Jedna dostávala běžné dávky zdravé stravy. Druhá skupina dostávala omezené množství fastfoodových potravin, a třetí skupina měla k těmto potravinám, například sýrovým dortům, tučným masným výrobkům, piškotovým dortům a čokoládovým tyčinekám, neomezený přístup.


 

Na prvních dvou skupinách se neprojevily žádné nepříznivé účinky. Ale krysy, které jedly nezdravé potraviny v neomezeném množství, brzy ztloustly a přestaly se ovládat. Vědci zjistili, že cílem krys nebylo jen běžné nasycení a radost z jídla. Když vědci krysám elektronicky stimulovali části mozku, která vytváří uspokojení, zjistili, že krysy s neomezeným přístupem k nezdravému jídlu potřebovali stále větší a větší stimulaci k dosažení stejné úrovně uspokojení, jako zvířata na zdravější dietě.


 

Již po pěti dnech se u třetí skupiny krys projevilo „zásadní snížení“ citlivosti jejich „radostných“ mozkových buněk. Rychle si na nezdravou stravu zvykly a ačkoli ji nepotřebovaly, jedly ji stále více, aby se cítily spokojené.


Stejně jako drogově závislí lidé, čím více krysy nezdravých potravin jedly, tím více toužili po větším množství. Vědci konstatovali, že lidé, závislí na heroinu, kokainu nebo cracku, užívají stále více drogy, a nakonec už ji potřebují k tomu, aby vůbec jakž takž dokázali žít. Závislost na fastfoodovém jídle funguje stejně.


 

Zdroj: Science News

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,