Jdeme Na ovoce

Na_ovoce_sad110.jpg Stává se vám, že na cestách po českém venkově projíždíte silnicí lemovanou řadou ovocných stromů, jejichž shnilé plody se hromadí v příkopech?   

Že ve městě narazíte na třešeň či moruši, o kterou se nikdo nestará, nebo dokonce na sad zarostlý k nepoznání? Už jste někdy česali ovoce ze stromu u cesty, a měli při tom nedobrý pocit, že děláte něco špatného? Zajímáte se o přírodu a její okolí? Rádi se zapojujete do obecně prospěšných aktivit? Chcete jíst zdravě? Neradi plýtváte? Všechny zmíněné i další otázky vedly k založení iniciativy Na ovoce.

NA_OVOCE_jablko.jpgNa ovoce je mladou organizací, která vznikla v létě roku 2104 a slouží jako komunitní platforma lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. Snahou je společně takováto místa nejen mapovat, ale také přispívat k jejich udržitelnosti, zakládat nová a dbát na hodnoty, které rostliny pro člověka představují.

Základ tvoří interaktivní mapa, dostupná zdarma na internetu, na které si uživatel může dohledat přesnou GPS lokaci volně dostupného ovoce a to v podstatě kdekoliv v ČR i v zahraničí. Platforma je veřejná, do mapy tak mohou přispívat všichni registrovaní uživatelé.

na_ovoce_2.jpgKromě samotného mapování se Na ovoce snaží také o základní osvětu, pravidelně přispívá články na blog, které se věnují tématům jako je např. přiblížení pozapomenutých ovocných druhů a odrůd, mýty kolující kolem tématu kontaminace ovoce u cest, způsoby zpracování ovoce apod. 

V průběhu roku iniciativa pro veřejnost uskutečnila několik výletů po pražských ovocných sadech a také sérií ovocných slavností ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Praha a spřátelenými organizacemi.

Pro lepší využití mapovací služby, byla v říjnu 2015 spuštěna veřejná sbírka na webu www.hithit.cz. Jde o příspěvkovou kampaň pro vývoj aplikace na mobilní telefony, která umožní mít mapu kdykoliv po ruce, přidávat značky i na místech bez mobilního signálu. Přispět může každý, komu se myšlenka mapování veřejně přístupných ovocných míst líbí. Svým příspěvkem podpoříte nejen zvýšení povědomí o významu lokálních zdrojů ovoce v životě současného člověka, ale nepřímo se zasadíte také o to, aby se ovocný strom do naší krajiny navracel.

hithit_obr.jpg

Foto: Wikimedia, Rolf Franke

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,