Jamie Oliver získal cenu TED a přeje si vzdělávat děti jak vařit

jamieoliver_1.jpg Jeho přáním je vytvářit silné hnutí, které by vzdělávalo děti o jídle, inspirovalo rodiny, aby začali doma vařit a dalo lidem moc bojovat s obezitou.   

Letošní Konference TED (Technology, Entertainment, Design) byla plná prezentací o udržitelné výrobě potravin. Od šéfkuchaře a majitele restaurace Blue Hill Dana Barbera a jeho milostném vztahu k rybám, až po prezentaci výzkumníka rakoviny Williama Li o tom, že místní, udržitelně produkované potraviny mohou pomáhat předcházet rakovině.

ted_logo.gifZ našeho pohledu nejdůležitější událost konference, která proběhla od 9. do 13. února 2010 v Long Beach a Palm Springs, USA, byla přednáška Jamie Olivera při přebírání Ceny TED.

Každý rok je na konferenci udělena mimořádné osobnosti Cena TED, jejíž součástí je odměna 100 000 dolarů a právo učinit "Přání, který změní svět". Letošním laureátem ceny byl právě Jamie Oliver a jeho přáním je „získat naši pomoc k vytvoření silného, udržitelného hnutí, které by vzdělávalo každé dítě o jídle, inspirovalo rodiny znovu doma vařit a dalo lidem po celém světě moc bojovat s obezitou.“

Jamie_Oliver1.jpgJamie Oliver je známý svými velmi úspěšnými kuchařkami, hojně sledovanými televizními pořady a svoji angažovaností při změně programu školního stravování ve Velké Británii. Jamie se nyní přesunul na americkou půdu, kde se snaží, prostřednictvím své nové televizní show na kanále ABC a svým ziskem letošní Ceny TED, pomáhat bojovat s epidemii dětské obezity.

Jeho plánem je „vytvořit organizaci, která napomůže vzniku lidového hnutí, inspirujícího lidi ke změně způsobu stravování. Organizace bude své cíle naplňovat například prostřednictvím sítě komunitních kuchyní; putovní demonstrační show, které bude zábavnou formou učit děti praktické dovedností o jídle a vaření a poskytne rodičům a školním kuchařkám základní školení v oblasti přípravy jídla, a vytvoří komunitu milionů lidí, kteří budou prostřednictvím online platformy společně pomáhat proti obezitě. Důležitým aspektem hnutí rovněž musí být výzva americkým korporacím, aby podporovaly smysluplné programy, měnící současnou kulturu nezdravých potravin (junk food culture).“

Jamie Oliver svými aktivitami v USA dává silný podpůrný hlas tamnímu hnutí za trvale udržitelnou produkci a spotřebu potravin, což by mohlo vést k daleko větším úspěchům, než jaká obsahují jeho vlastní přání. V úsilí o ukončení dětské obezity se již angažují například Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Columbia University Earth Institute, stejně jako první dáma Michelle Obama. Univerzita Johna Hopkinse založila Center for a Livable Future, jež má zkoumat propojení mezi naší stravou, produkcí potravin, zdravím lidí a životním prostředím. Environmental Media Association (EMA) zahájila národní program budování školních zahrad, jež by měly pomáhat budovat v dětech pozitivní vztah ke zdravému jídlu.

Společně můžeme uskutečnit Oliverovo přání a vytvořit zdravý, udržitelný systém výroby a spotřeby potravin. Začněme třeba tím, že budeme nakupovat některé produkty od místních ekologických zemědělců. Nebo se zapojíme do místního Bioklubu nebo bedýnkového systému. Můžete do svého jídelníčku přidat více zdravých potravin. Nebo se zavázat, že utratíte 100 Kč za měsíc za potraviny od místních zemědělců na farmářském trhu. Další možností je snížit spotřebu masa, jak to navrhují lidé v hnutí za Meatless Monday (bezmasé pondělí). Tyto zdánlivě malé kroky pomáhají naplňovat přání Jamie Olivera na vytvoření silného hnutí za udržitelnou produkci potravin. Začněme ještě dnes!

Přednáška Jamie Olivera na letošní konferenci TED


Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Jamie Oliver získal cenu TED a přeje si vzdělávat děti jak vařit Odpovědět   Daniel 17. 06. 2010, 23:49:56
Pokud neumite anglicky zde je klip s ceskymi titulky:
http://www.e-jamie.eu/clanky/jamieho-prani-pri-cene-ted

Velice dobra rec a jeste lepsi pokracovani televizni serie Food Revolution....
Re:Jamie Oliver získal cenu TED a přeje si vzdělávat děti jak vařit Odpovědět   Tom Václavík 20. 06. 2010, 08:52:19
Skvěle Danieli, moc díky, netušil jsem, že Jamie má českou stránku.
Re:Re:Jamie Oliver získal cenu TED a přeje si vzdělávat děti jak vařit Odpovědět   Daniel 5. 07. 2010, 11:10:01
Neni zac...
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,