Jak používat nové evropské logo pro biopotraviny

EU_Organic_Logo_Colour_Version_54x36mm_IsoC_1.jpg Od 1. července platí pro všechny výrobce biopotravin v Evropské unii povinnost používat na biopotravinách jednotné označení logem Evropské unie pro ekologickou produkci, tak zvaným evropským biologem. Bio-info vám přináší detailní informace a návody.  

Biologo EU pro ekologické zemědělství ujišťuje spotřebitele o původu a kvalitách nakupovaných potravin a nápojů a jeho přítomnost na jakémkoli výrobku zaručuje soulad s Nařízením EU o ekologickém zemědělství.

Od července 2010 je logo pro biovýbky EU povinné pro všechny předem balené potraviny v Evropské unii. Je také možné použít logo dobrovolně pro předem nebalené produkty ekologického zemědělství vyrobené v EU nebo pro produkty ekologického zemědělství dovezené ze třetích zemí.

EU_Organic_Logo_Colour_rgb.gifAby bylo možno používat logo, jakmile se stane jeho použití povinným podle právních předpisů EU, a aby bylo zajištěno účinné fungování vnitřního trhu, zaručena spravedlivá hospodářská soutěž a ochráněny zájmy spotřebitelů, bylo nové logo Evropské unie pro ekologickou produkci zaregistrováno jako kolektivní ochranná známka pro ekologické zemědělství na Úřadu Beneluxu pro ochranu duševního vlastnictví, a je tudíž platné, použitelné a chráněné. Logo bude rovněž zapsáno v rejstříku Společenství a v mezinárodním rejstříku.

Grafické řešení na obalech výrobků

Referenční barvou loga v Pantone je zelená Pantone č. 376 a zelená [50 % kyan + 100 % žlutá], pokud je použit čtyřbarevný soutisk. Černobílé logo EU pro ekologickou produkci se může používat pouze v případě, že není praktické použití barevné verze. Pokud je barva podkladu obalu nebo etikety tmavá, mohou být symboly použity v negativním formátu za použití barvy podkladu obalu nebo etikety.

cb_logo.jpgČernobílé provedení loga

Pokud se symbol v barevném provedení používá na barevném podkladu, na kterém je symbol špatně viditelný, je možné ohraničit symbol vnější linií, která zlepší kontrast s barvami podkladu. V určitých specifických situacích, kdy jsou údaje na obalu jednobarevné, může být logo EU pro ekologickou produkci uvedeno ve stejné barvě.

moznost_pouziti_zm__na_velikosti.jpg

Možná umístění loga na barevné podklady

Minimální výška loga EU pro ekologickou produkci je 9 mm a minimální šířka je 13,5 mm; poměr výšky a šířky musí být vždy 1:1,5. U velmi malých obalů může být minimální velikost ve výjimečných případech zmenšena na výšku 6 mm.

mozne_pouziti_negativu_zm__na_velikosti.jpgMožné použití loga na tmavých podkladech

Logo EU pro ekologickou produkci může být spojováno s grafickými nebo textovými prvky odkazujícími na ekologické zemědělství pod podmínkou, že se nezmění charakter loga EU ani údaje uvedené v článku 58 nařízení. Pokud bude logo EU odkazující na ekologickou produkci spojeno s logy členských států nebo soukromými logy v zelené barvě odlišné od referenční barvy, může být logo EU použito v uvedené nereferenční barvě.

Pokud je logo použito na obalu nebo etiketě výrobku, musí být vždy doprovázeno číselným kódem kontrolní organizace a místem produkce zemědělských surovin, použitých na výrobu dané biopotraviny.  Obecný vzor číselných kódů kontrolní organizace je tento: AB-CDE-999

kde:

 1. „AB“ je kód ISO země, v níž jsou prováděny kontroly, podle čl. 58 odst. 1 písm. a)
 2. „CDE“ je třípísmenný výraz, který zvolí Komise nebo jednotlivé členské státy, např. „bio“ či „öko“ či „org“ či „eko“, který odkazuje v souladu s čl. 58 odst. 1 písm. b) na ekologický způsob produkce (v České republice platí „BIO“)
 3. „999“ je nejvýše třímístné referenční číslo, které podle čl. 58 odst. 1 písm. c) přidělí příslušný orgán členského státu kontrolním orgánům

loga_s_textem.jpg

 

 

 

 

 

 

 Vhodné umístění kódů kontrolní organizace a původu surovin

V České republice kontrolované a certifikované biopotraviny tedy ponesou evropské biologo a kód jedné ze tří akreditovaných kontrolních organizací:

 • KEZ o.p.s., Kód: CZ-BIO-001
 • ABCERT AG, organizační složka, Kód: CZ-BIO-002
 • Biokont CZ, s.r.o., Kód: CZ-BIO-003

Číselný kód a místo původu surovin budou umístěny ve stejném vizuálním poli jako EU biologo. Informace o místě původu by měla být umístěna přímo pod kód kontrolní organizace. 

Používání národních a soukromých log

Evropské biologo není exkluzivní, národní a soukromé značky zůstávají v platnosti a mohou být na biopotravinách používány vedle evropského biologa. Biopotraviny je tedy možné v České republice označovat jak národní značkou, tzv. biozebrou, tak i evropským logem.

__esk___biologo.jpgGrafický znak BIO, tzv. biozebra, s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ a s číslem kontrolní organizace CZ-KEZ-01, CZ-ABCERT-02 nebo CZ-BIOKONT-03, se v ČR používá jako celostátní ochranná známka pro biopotraviny. K jejímu udílení jsou Ministerstvem zemědělství pověřeny kontrolní organizace KEZ o.p.s., ABcert AG, organizační složka a Biokont, s.r.o. Logo je možné použít pouze v souladu s ustanovením zákona č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášky č. 16/2006 Sb., ze dne 6. ledna 2006, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ekologickém zemědělství.

Historie značení biopotravin

Nové logo pro biovýrobky je druhým certifikačním symbolem pro produkty ekologického zemědělství v EU. První symbol se začal EU_logo_bio_starre.jpgpoužívat na konci 90. let 20. století a byl založen na dobrovolné bázi. Od 1. července 2010 je tento symbol již zastaralý, ale ještě se může vyskytnout na některých produktech, než zmizí z dodavatelského řetězce.

V roce 2007 se nápad podpořit oblast ekologického zemědělství zavedením povinného loga pro biovýrobky EU setkal s potřebnou podporou ze všech členských států. Aby našla originální návrh, který osloví všechny evropské spotřebitele, rozhodla se Evropská komise v roce 2008, že zorganizuje celoevropskou soutěž o nejlepší logo pro biovýrobky. Jejím cílem bylo vytvořit a najít logo pro předem balené produkty ekologického zemědělství.

Od března do července 2009 se soutěže zúčastnilo 3422 studentů designu. Toto ohromující číslo přihlášených prací bylo hodnoceno porotou složenou z profesionálů, která měla složitý úkol vybrat 10 nejlepších log. Po kontrole autorských práv byli vybráni tři kandidáti do veřejného online hlasování, z kterého vzešel vítěz. Od 6. prosince 2009 do 31. ledna 2010 bylo doručeno téměř 130 000 hlasů pro nový symbol ekologického zemědělství EU.

Německý student designu Dušan Milenković vyhrál se svým návrhem „Euro-leaf", který obdržel 63% všech hlasů evropské veřejnosti.

Eu_logo_stare_na_nove.jpg

Nejčastější otázky a odpovědi

Do kdy mohu používat obaly bez nového loga?

Zásoby produktů vyrobených, zabalených a označených přede dnem 1. července 2010 v souladu s nařízením (EHS) č. 2092/91 nebo s nařízením (ES) č. 834/2007 mohou být uváděny na trh s odkazem na ekologickou produkci až do vyčerpání zásob.

Je možné nové logo používat před 1.červencem?

Ano, logo může být používáno sedm dnů po zveřejnění nařízení ES 271/2010 z 24. března 2010. Musí ale splňovat všechna povinnosti nařízení.

Pro které výrobky je nové Biologo povinné?

Od 1. července 2010 je evropské Biologo povinné pro všechny balené biopotraviny vyrobené v Evropské unii. Je ale možné jej také použít dobrovolně pro nebalené bioprodukty, vyrobené v Evropské unii nebo pro biopotraviny dovezené ze třetích zemí.

Evropské biologo ale nesmí být použito například pro výrobky:

 • obsahující méně než 95 % bio surovin,
 • které nezahrnuje právní úprava pro ekologické zemědělství v EU, jako jsou produkty lovu a rybolovu volně žijících zvířat, textilu a kosmetiky,
 • z přechodného období na ekologickou produkci,
 • pro které platí pouze národní právní předpisy

Příklady: může být nové biologo použito na obale těchto výrobků?  

 • Sardinky v  olivovém bio oleji: NE
 • Bio losos: ANO
 • Víno vyrobené z ekologických hroznů – NE
 • Polévka vyrobené z bio zeleniny: ANO
 • Vlna z ekologicky chovaných ovcí: NE
 • Mléko z ekologického chovu v přechodném období: NE
 • Další živočišné produkty, u kterých platí pouze národní předpisy (králíci, hlemýždi,  vysoká zvěř, atd.)
 • jídlo pro domácí zvířata: NE

Mohou být vedle nového biologa použity na obale další loga, grafické či textové prvky?  

Ano. „Vedle“ znamená, že evropské biologo může být na etiketě doprovázeno dalšími objekty, jako jsou loga, symboly, grafické prvky nebo text, umístěnými vedle něj. Tyto grafické prvky nesmějí biologo nijak modifikovat nebo zasahovat do jeho integrity.

Evropské biologo ale nesmí být kombinováno z žádnými jinými grafickými prvky, kterými mi jakkoli grafickou podobu loga pozměnili či upravili (například nic nesmí být vepsáno dovnitř loga).

jak_logo_nepouzivat_zm__na_velikosti.jpg

Kde najdete další informace a loga ke stažení?

Logo a návod pro uživatele, je ke stažení ve všech grafických formátech uvedených níže.

Logo EU pro ekologické zemědělství ve formátu jpg (ZIP, 0.1 MB)

Logo EU pro ekologické zemědělství ve formátu gif (ZIP, 0.1 MB)

Logo EU pro ekologické zemědělství ve formátu eps (ZIP, 0.1 MB)

Logo EU pro ekologické zemědělství ve formátu ai (ZIP, 8,7 MB)

Návod pro uživatele loga pro biovýrobky EU ve formátu pdf (pdf, 0.5 MB)

Podmínky pro použití loga ve formátu pdf (pdf, 0.5 MB)

NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 271/2010 ze dne 24. března 2010, (pdf, 1 MB) (en)

Pro více informací o novém logu pro biovýrobky EU prosím přejděte na Často kladené dotazy o logu.

Kompletní informace najdete zde.

 

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,