Jak pěstovat borůvky

120.jpg Nejlepší zahrada je ta, ve které si můžete odpočinout, načerpat v ní sílu a přinést si z ní rovnou svačinu nebo oběd. Pokud chcete na zahradě pěstovat velké množství jedlých keřů a stromů, určitě uvažujete také o borůvkách. Jejich sladké a velké plody ocení úplně všichni členové rodiny.  

Kanadské borůvky pořizujte ve více kusech

I když jsou kanadské borůvky částečně samosprašné, jedna rostlina vám určitě stačit nebude. Obecně se doporučuje vysadit dva a více keřů do vzájemně blízkosti. Vždy si vybírejte tutéž odrůdu, aby rostliny kvetly ve stejnou dobu. Borůvkám se dobře daří na slunném stanovišti nebo v polostínu. Plody ze slunného stanoviště budou vyzrálejší a aromatičtější. V polostínu vyrostou plody menší, nebudou tak pěkně vonět a zřejmě je sklidíte podstatně pozdřeji. Dobrou zprávou pro balkonové zahradnice je, že borůvky můžete velmi dobře pěstovat i v nádobách na balkonech a terasách.

1.jpgVýsadba a péče o borůvky

Pro kanadské borůvky je třeba si řádně připravit půdu. Podle velikosti sazenice připravte jámu hlubokou přibližně 40 až 50 centimetrů a širokou alespoň 70 centimetrů. Borůvky totiž koření mělce, proto není třeba je sázet nijak hluboko. Dno jámy můžete vysypat kamínky, štěrkem nebo jinou drenáží pro odtok vody. Borůvky potřebují písčito-hlinitou půdu, která je velmi kyselá. Vysazujte je tedy vždy do písku a rašeliny. Tuto směs je třeba navíc pravidelně doplňovat, aby se rostlině dobře dařilo. Pro udržení správné vlhkosti je dobré použít kolem keře mulčovací kůru. Pokud byste mulčovací kůru nepoužili, pravidelně v okolí rostliny odstraňujte plevel.

2.jpgDoba výsadby borůvek

Borůvky se vysazují na jaře a na podzim. „Doporučuji spíše podzimní výsadbu. Během podzimu se totiž prodávají sazenice v kontejnerech nebo s dobrým kořenovým balem. Borůvky se navíc během teplého babího léta dobře ujmou,“ vysvětluje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Rostlina náročná na zálivku

Borůvky potřebují častou zálivku, ovšem jsou velmi náchylné k přemokření. Pokud přemokření půdy zabráníte kvalitní drenáží a zamulčováním, nebudete mít s borůvkami a jejich zálivkou žádné problémy. Pro pěkné plody je třeba borůvky zalévat pravidelně a nenechat je proschnout.

3.jpgJarní řez rostlin

Řada zahrádkářů provádí první řez borůvek hned po výsadbě. Vyberou si jeden až čtyři silnější výhony, které mírně zkrátí. Díky takovému sestřihu bude rostlina lépe vyživená a bude se dobře větvit. První úrodu borůvek čekejte už na jednoletých dřevech – i v pozdějších letech tedy ponechávejte vždy další dva až tři nové výhony. Na jaře se zpravidla odstraňují odumřelé větve nebo naopak příliš slabé či jemné větve.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,