Jak jídlo zachránilo město

Hardwick.jpg To, co se v městě Hardwick událo, nazývají místní zázrakem. Lidé se dali dohromady a zachránili upadající město produkcí, zpracováním a prodejem místních potravin.  

Před několika lety se město Hardwick v americkém státě Vermont pomalu ztrácelo z mapy. Tak jako mnoho jiných malých měst v izolovaných koutech tohoto malého státu, ztratil Hardwick mnoho ze svých nejdůležitějších odvětví, včetně chovu krav a těžby dřeva. 

S téměř žádnými pracovními příležitostmi pro svých 3000 obyvatel, většina podniků pomalu „zavřela krám“ a Hardwick se začal utápět do stejného zapomnění, které postihlo mnoho dalších malých amerických měst. Pak ale město objevilo jídlo.

Hardwick2_1.jpgTo, co se stalo v Hardwicku přesně dokresluje typické vlastností Vermonťanů - krajní nezávislost, samostatnost, věčné novátorství a vždy oceňující dary, které jim poskytuje dobrá půda. Stručně řečeno, město se stalo laboratoří hnutí za místní potraviny (locavore movement, locavore je jazyková hříčka v angličtině, slovo je odvozené od „local“ = místní a „omnivore“ = všežravec). Lidé se dali dohromady a společně „uvařili“ zcela novou ekonomiku, založenou na myšlence místních potravin. Hardwick, město s více prašnými cestami, než dlážděnými ulicemi, se možná stal nejdůležitějším městem v Americe v oblasti jídla, modelem pro trvale udržitelné formy místní ekonomiky a života.

To, co se v městě Hardwick událo, nazývají místní zázrakem. Místní lidé založili společnost pro pěstování a produkci ekologických osiv, rozjeli kompostovací zařízení a výrobnu tofu a sójových nápojů. Fungují výrobny sýrů, restaurace, pekařství a ovocné sady. Byl založen místní investiční fond pro udržitelné investování, vzniklo Centrum pro podnikání v potravinářství, poskytující poradenství pro začínající podnikatele a zemědělské vzdělávací středisko. Životaschopné mléčné a zelinářské farmy dokreslují neuvěřitelnou obnovu a oživení tohoto venkovského prostředí.

Peter.jpgJsou vytvářena nová pracovní místa. Úroda se každým rokem zvyšuje. A celý region konzumuje čerstvé, chutné a výživné lokálně pěstované potraviny. Úspěchu Hardwicku si také všímá zbytek Vermontu. Místní ekonomiky jsou oživovány lidmi, ochotnými pěstovat a jíst doma nebo v restauracích pokrmy, připravené výhradně z místně produkovaných potravin.

Hardwick se dokonce stává turistickou destinací pro milovníky jídla. Pete Johnson, místní zelinář, nyní turistům nabízí okružní prohlídky, restaurace jsou plné obchodních cestujících, a významné noviny a časopisy jako New York Times či Gourmet již o městečku také píšou. A proč ne? Hardwick je předzvěstí přicházejících trendů. Je to město, kde můžete již dnes vidět udržitelnou budoucnost.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,