Jablka z obchodů i trhů obsahují pesticidy, jen biojablka jsou výjimkou

jablko.jpg Nákupem bioproduktů kupujeme potraviny, které byly vypěstované ohleduplně k životnímu prostředí a k chovaným zvířatům. A které obsahují minimum nežádoucích chemických látek, většinou žádné. Na rozdíl od potravin pěstovaných konvenčním způsobem.  

Tuto skutečnost potvzují i výsledky rozboru, který pro MF Dnes provedla laboratoř Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT (vysoká škola chemicko-technologická). Z 18 testovaných vzorků jablek všechny kromě dvou obsahovaly zbytky pesticidů. Je přitom jedno, zda šlo o jablka česká nebo ze zahraničí, z obchodních řetězců nebo z trhů.

Jablka s nulovým obsahem pesticidů obě pocházela z ekologického zemědělství. Všechna jablka s pesticidy naopak pochází ze sadů, které se obhospodařují konvenčními netodami.

Výsledky testu jablek MF Dnes

Komentář k výsledkům

Je známo, že jablka patří k plodinám, které se ošetřují poměrně intenzivně, různé druhy postříků se na ně aplikují patnáctkát i vícekrát za sezonu. Proto nepřekvapí, že většina jablek neobsahovala zbytky jedné či dvou látek, často šlo o pět, deset a více různých pesticidů. Maximum bylo 16 různých pesticidů u jednoho jablka, celkově se na jablkách našlo 34 různých pesticidů. 

jablka1.jpgU žádné látky nebyl překročen zákonem povolený limit. Tyto limity se však stanovují samostatně pro každou látku. Odbornící se shodují, že jinou věcí je tzv. 'koktejlový efekt'. „I když jsou tyto látky pod limitem, nikdo neumí s jistotou říct, co dlouhodobá konzumace pro zdraví znamená. Některé pesticidy jsou neurotoxické, jiné ovlivňují funkci štítné žlázy, a když je látek se stejným mechanismem účinku víc, toxicita se sčítá a efekt může být výraznější,“ vysvětluje v komentáři k výseldkům testu profesorka Jana Hajšlová z VŠCHT. I proto podle ní Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) usiluje o to, aby se v případě pesticidů hodnotilo kumulativní riziko.        

Konvenční jablka z obchodů a trhů tedy ani není příliš vhodné podávat dětem. Vzhledem ke své velikosti totiž dětský organizmus přijme stravou nepoměrně více pesticidů než ten dospělý. I proto musí ovoce a zelenina, ze kterých se vyrábějí dětské příkrmy, splňovat stejně přísné podmínky jako biovoce a biozelenina. Konvenční jablka v ochodech je nesplňují a není důvod se domnívat, že jiné ovoce a zelenina je na tom jinak.   

Jablka v biokvalitě a bez pesticidů je možné koupit v prodejnách Country Life. Koneckonců jedno z testovaných biojablek bylo zakoupeno právě v naší prodejně, vypěstoval jej ekozemědělec Ondřej Kučera.

Zdroj: Bioseriál Country Life

Foto: Wikimedia, David Adam Kess 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,