Itálie: největší vývozce biopotravin na světě

IT.jpg Italsko-česká obchodní a průmyslová komora spolu s Federbio (Italská federace ekologického zemědělství) uspořádala v Praze prezentaci italských biopotravin.   

Na konci roku 2013 hospodařilo v ekologickém zemědělství (EZ) 47 677 farmářů, z toho 4 456 rovněž vlastní výpěstky zpracovávalo a víc jak 3 500 farmářů i prodávalo. Průměrná velikost farmy je 27,6 ha. Celková plocha obhospodařovaná ekologickými zemědělci  byla 1 317 177 ha, což je o 13 % než v roce 2012. Plocha tak poprvé přesáhla 10 % veškeré italské zemědělské půdy. Itálie je největším vývozcem biopotravin na světě.

Agroturismem se zabývá 1 850 farem. EZ zaměstnává víc jak 210 000 pracovníků. Nejvíce ekologických farem, přes 50 %, je na jihu –Sicilie, Kalabrie, Apulie. Na severu - Emilia Romagna, Lombardia a Veneto - je nejsilnější zpracovatelský a distribuční sektor. Působí zde 2 023 společností, což je 33 % italských firem.

Itálie je největším producentem bio citronů na světě – 20 % sklizně tvoří bio, v Evropě zaujímá  první místo ve včelařství. Z celkové plochy obilnin je 5 % v EZ, v Evropě je na druhém místě v ploše bio ovocnářství (28 324 ha). V EZ  pracuje 25 % žen, průměrný věk je nižší než v klasickém zemědělství.

Hlavními produkty jsou těstoviny, pekařské výrobky, ovoce, zelenina - zejména rajská jablka ve všech formách (čerstvá, sušená, nakládaná), víno. V roce 2013 bylo v Londýně oceněno jako nejlepší bio víno italské víno z oblasti Franciacorte.

Spotřeba bio výrobků stoupla v roce 2013 o 7 % oproti předchozímu roku. „Italský maloobchodní trh s biopotravinami tvoří síť 1 250 specializovaných obchodů, z toho je 130 biosupermarketů. Důležitost tohoto trhu dokazuje i fakt, že prakticky všechny nejvýznamnější firmy mají vlastní řadu bio produktů,“ říká manažer Federbio Roberto Pinton.

Hlavní maloobchodní řetězec COOP má svoji privátní bio značku obsahující 4000 položek. Národní řetězec bio supermarketů Naturasi má 135 prodejen. Hlavním zákazníkem bio obchodů jsou ženy ve věku 25-44 let s dítětem s vyšším vzděláním. Motivem pro koupi bio je, že je bezpečnější, bez chemie, pesticidů, má vyšší kvalitu a lepší chuť. Každý den konzumuje bio 22 % Italů, jednou týdně 37 %. Stále více rodičů kupuje dětem biopotraviny, polovina dětských přesnídávek prodaných v Itálii je bio.

NaturaSi_prodejna445.jpg„V současnosti máme velkou potřebu zvýšit počet italských bio potravinářských firem, abychom mohli pokrýt domácí i zahraniční poptávku. Je tudíž nutné přitáhnout do odvětví mladé zemědělce, jež již dnes tvoří páteř italské ekologické produkce. Většina mladých zemědělců, kteří se rozhodnou založit firmu, podniká v biozemědělství. Ale to nestačí a veřejná správa by měla vést politiku podpory mladým zemědělcům v bio odvětví. Nepomáhá fakt, že podpora biologickým zemědělským podnikům je prakticky stejná, jako podnikům s integrovaným hospodařením, ve kterém lze v omezeném rozsahu používat chemické přípravky. I přesto však bio představuje budoucnost italského zemědělství, jak ukazují i čísla za posledních deset let“, dodává R. Pinton.

Federace Federbio zastřešující podniky produkující biopotraviny má 48 členů  a vytváří 90 % italské bio produkce. Federbio spolupracuje s Ministerstvém zemědělství a letos bude hlavním partnerem světové výstavy EXPO Milano, na které se očekává 20 milionů návštěvníků.

Jaromír Hampl

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,