Indie zemí roku na veletrhu BioFach 2012

BF_2012_Logo.jpg Indie: 1,2mld. obyvatel, největší demokratický stát světa, země protikladů, ekonomicky na cestě k světové špičce. Také biosektor má mnoho co nabídnout.  

Co konkrétně, to bude subkontinent prezentovat v době od 15. do 18. února 2012 na vůdčím světovém veletrhu bioproduktů BioFach a jeho odnoži Vivaness, vůdčím veletrhu přírodní kosmetiky a wellness.  V té době bude Indie jako země roku v popředí pozornosti mezinárodního publika. V roce 2011 do Norimberku přicestovalo 2544 výrobců a 44591 odborných nákupčích, aby se zúčastnili každoroční oborové události BioFach a Vivaness.

Přípravy na velké vystoupení indického biotrhu u příležitosti příštího ročníku veletržního dua BioFach a Vivaness probíhají již od února, kdy byla podepsána smlouva mezi indickou státní společností na podporu exportu APEDA a veletržní společností NürnbergMesse.

indie_biofach_podpis_smlouvy1.jpgAsit Tripathy, ředitel APEDA, a Bernd A. Diederichs, ředitel NuernbergMesse, podepisují smlouvu během veletrhu Biofach 2011: Indie bude zemí roku na Biofach 2012.

Výhybky pro dlouhodobý úspěch biosektoru v Indii však byly nastaveny již mnohem dříve: Impulzy ze strany státu a angažovanost soukromého sektoru přitom tvoří důležité předpoklady.

Kolem 50 vystavovatelů z Indie se letos v únoru představilo a prezentovalo svoje biopochoutky mezinárodnímu odbornému publiku. Tato fascinující země je již desítky let nedílnou součástí světového veletrhu. Asit Tripathy, jednatel společnosti APEDA, říká: „Cítíme se velice poctěni a těší nás, že Indie bude v únoru 2012 středem pozornosti tohoto vůdčího světového veletrhu.“ Claus Rättich, člen obchodního vedení NürnbergMesse: „Již mnoho let si vážíme indických aktérů z oboru jako důležitých obchodních partnerů a jsme šťastni, že jsme v posledních letech mohli spolupráci dále zintenzivnit. To se týká jak organizace APEDA, tak i OCCOA (International Competence Centre for Organic Agriculture), našeho partnera pro veletrh BioFach India. Vystoupení Indie jako země roku na veletrhu BioFach 2012 dodá vůdčímu světovému veletrhu mimořádný akcent a velmi jej obohatí!” Společným zájmem všech aktérů je další rozvoj obchodování s bioprodukty a budování vnitřního biotrhu v Indii. Rychlý rozvoj perspektivního biosektoru je silně podporován indickou vládou.

Velký potenciál ekologického zemědělství a jeho využití

„Za pět let bychom měli ve vývozu biopotravin, biobavlny a jiných nepotravinářských produktů dosáhnout obratu jedné miliardy amerických dolarů“, prohlásil ministr obchodu Rahul Kullar v roce 2011 u příležitosti desátého výročí zavedení programu National Programme for Organic Production (NPOP). Dva miliony hektarů certifikovaných ekologických ploch do roku 2012 a silný nárůst obratu do roku 2015 – tak zní střednědobý cíl. Stát vytvořil pro biosektor dobré podmínky. Nejdůležitější základní kameny tvoří: NPOP, ekologické standardy, státní biopečeť a systém Tracenet pro zpětnou sledovatelnost produktů z obchodu až na pole, nedávno zavedený organizací APEDA. Díky dotacím a nabídce školení pro zemědělce se zájmem o přechod na ekologický způsob hospodaření se už jen v období od roku 2007 do roku 2009 podařilo zdvojnásobit ekologicky obhospodařovanou plochu na 1,2mil.hektarů. Zájem je nadále velký, především u malých rodinných farem.

indicke___eny_pri_praci1.jpgIndické ženy sbírají úrodu

Zemědělci totiž mohou ekologickým obhospodařováním svých ploch jen získat. Nemusí si brát žádné úvěry na drahé provozní prostředky jako hightech osivo, umělá hnojiva a pesticidy, ale mohou s využitím zdokonalených tradičních metod zvýšit svoje výnosy. Po přechodu na ekologické hospodaření navíc zemědělci docílí za svoje produkty lepších cen. Ochranu vlastního zdraví a životního prostředí získají zdarma navíc. Mukesh Gupta, jednatel nadace Morarka, říká: „Ekologické zemědělství pracuje v souladu s přírodou, nikoliv v rozporu“. Tento aspekt ekologického způsobu hospodaření velmi vyhovuje tradiční indické spjatosti s přírodou, jak ukazuje velký zájem ze strany zemědělců. Nadace Morarka se již řadu let intenzivně zasazuje o ekologické zemědělství a současně spolupracuje již s přibližně 100000 drobnými zemědělci.

Indické svazové státy podporují bio

Výhody ekologického způsobu hospodaření přesvědčily také vlády mnoha svazových států. Ty již více než dvacet let investují do rozšíření ekologického zemědělství. Sikkim v jižním Himálaji například usiluje o úplnou přeměnu svých zemědělských ploch na ekologické zemědělství do roku 2015. To oznámil ministr zemědělství Takarpa začátkem roku 2011. Tato iniciativa má být podpořena angažovaným vládním programem. Ten zahrnuje další vzdělávání, politiku podporující investice a poskytování marketingových nástrojů. Také organizace ICCOA se sídlem v Bangalore/Kerala nabízí programy dalšího vzdělávání, aby uspokojila rostoucí potřebu kvalifikovaných pracovníků jak v ekologickém zemědělství, tak i ve zpracovatelských podnicích. V rámci kvalifikačního programu Certificate Program in Organic Agriculture (CPOA) začíná v červenci 2011 první šestiměsíční kurz. Biosektor navíc vytváří také nezanedbatelný počet pracovních míst. V indickém ekologickém zemědělství tak v současné době pracuje více než 700000 zemědělců.

Marketing: Vnitřní trh i export rostou

Aktéři indického ekologického zemědělství mají vysloveně ctižádostivé vize. Do roku 2012 usilují na domácím trhu o přírůstek 120 % na částku odpovídající v přepočtu 330 mil. USD, obrat exportu má stoupnout na více než 550 mil.USD. V roce 2010 export přinesl podle ICCOA kolem 120 mil. USD. V oblasti exportu pracovalo v tomto období přibližně 230 firem a v roce 2009 bylo vyvezeno takřka 54000 tun bioproduktů. Na prvním místě je zde biobavlna, následuje ovoce a zelenina, dále olejnatá semena, čaj a káva. Aby bylo dosaženo vytyčených cílů, byl v prosinci 2010 založen obchodní svaz pro biologické produkty. Indické ministerstvo obchodu a průmyslu, biopodniky a delegace americké organizace Organic Trade Association (OTA) stály u zrodu Organic Trade Association of India. Tato organizace má s podporou politiky rozproudit odbyt bioproduktů.

Maloobchod reaguje na stoupající domácí poptávku

Jmenují se Down to Earth, Dubden India, 24 Letter Mantra, Green Channel nebo Navdanya. Jsou to indické specializované obchody, které nabízejí biozboží a zdravotní produkty. Poptávka razantně roste. Obchodní podnikatel Raj Seelam považuje za možné, že v příštích 15 letech dosáhne obrat s bioprodukty na indickém trhu objemu 5-8 mld.USD. Odborníci v současné době řadí 150 až 200 mil. lidí k urbánní střední vrstvě. Tito vzdělaní obyvatelé měst, často uvědomělí ve výživě, jsou potenciálními zákazníky pro bioprodukty. Spotřeba bioproduktů se zečtyřnásobí, jak předpovídá Seelam, zakladatel firmy Sresta vyrábějící bioprodukty a provozovatel maloobchodního konceptu 24 Letter Mantra. Dosud malý domácí trh v současné době údajně roste ročně o 70 % i více. Seelam by chtěl rozšířit počet prodejen typu shop-in-shop do konce roku 2011 na 800. Značkové produkty této společnosti jsou k dostání i v zahraničí.

Dalším angažovaným aktérem na biotrhu je mnohostranná společnost Morarka Organic. Ve spolupráci se samostatnými soukromými podnikateli,„Agripreneurs“, Morarka zajišťuje surovinovou a produktovou základnu pro odbyt, který se realizuje v rámci vznikající celoindické sítě vekoobchodů a maloobchodních prodejen. Značka Down to Earth je k dostání ve vlastních stejnojmenných obchodech. Morarka je však aktivní také ve vývozním obchodě. Další prodejní kanály pro bioprodukty v Indii jsou: konvenční supermarkety, internetové prodejny a selské trhy. V Mumbai již existuje dokonce týdně pořádaný selský trh s bioprodukty.

Indie: Světová jednička ve vývozu biobavlny

Indie je s tržním podílem 80 % celosvětově největším dodavatelem biobavlny, za ní následují Sýrie a Turecko. To vyplývá z aktuální zprávy Organic Cotton Farm and Fibre Report organizace Textile Exchange. Indie toto postavení drží již třetím rokem. V roce 2009 přitom činil podíl biobavlny na celkové indické produkci pouze 1,4 %. Dhiren Sheth, předseda asociace Cotton Association of India (CAI) však zdůrazňuje důležitost tohoto tržního segmentu a jeho obrovský potenciál. Během pouhých čtyř let vzrostlo množství vyrobené biobavlny na šestinásobek, 220000 drobných zemědělců obdělává a pečuje o přibližně 260000 hektarů. Dalších přibližně 90000 hektarů je ve fázi přechodu, neboť poptávka po ekologicky šetrné surovině prudce stoupá. Vedle průkopníků z oboru ekotextilií, kteří tento sektor budují více než 20 let, jsou to dnes především velké oděvní řetězce a množství malých designerských značek a nově založených firem, které sázejí na tuto přírodní surovinu.

2010_BiofachIndia_1.jpgBioFach India 2010

Odborníci předpovídají, že indický obor biotextilií dosáhne v příštích pěti letech tržního podílu 5 %. Čím více, tím lépe, vždyť přínos pro životní prostředí je nesmírný: Konvenční bavlna je jednou z plodin nejsilněji zatížených pesticidy. Nezanedbatelné jsou kromě toho sociální a kulturní aspekty, jakož i pozitivní dopady na pracovní trh. Příklad: Výrobce značky Bhu:sattva nechává své kolekce z větší části vyrábět v domácí práci: Do produkce je zapojeno kolem 10000 žen. Příjemný vedlejší efekt: Pěstuje se umění textilního řemesla a zachovává se jako prastará indická tradice. Ekologické textilie hrají -vedle biopotravin - velkou roli také na veletrhu BioFach India together with India Organic, indické odnoži norimberského veletrhu BioFach, v Bangalore. Tam bude v době od 10. do 12. listopadu 2011 tomuto prudce rostoucímu tržnímu segmentu poprvé věnována zvláštní výstavní plocha - Textile Street, která má ambice stát se opravdovým hitem.

Vystavovatelé a odborní návštěvníci veletrhu BioFach v Norimberku se mohou v době od 15. do 18. února 2012 těšit na skvělé a inspirativní vystoupení Indie. Namaste!

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,