Indie je autentický a důvěryhodný dodavatel bioproduktů

Sanjay_Dave_110.jpg Rozhovor se Sanjay Davem, ředitelem indické zemědělské exportní agentury APEDA.  

V době od 15. do 18. února 2012 se na vůdčím světovém veletrhu biovýrobků BioFach v Norimberku opět očekává kolem 2 500 vystavovatelů – z toho 200 na veletrhu Vivaness, vůdčím veletrhu přírodní kosmetiky a wellness – a 44 000 odborných BF_2012_Logo.jpgnávštěvníků. Vedle obvyklé rozmanitosti a kvality nabídkového spektra, jakož i četných špičkových akcí bude středem pozornosti především biobohatství jednoho surovinového trhu – Indie. Ta se bude na veletrhu BioFach 2012 mezinárodní odborné veřejnosti prezentovat jako země roku. 

Projekt je realizován ve spolupráci s dlouholetým partnerem Apeda, indickou společností na podporu vývozu z Dillí.

K tomu se v následujícím rozhovoru vyjadřuje Sanjay Dave, ředitel společnosti Agricultural & Processed Food Products Export Development Authority (APEDA):

Indie bude zemí roku veletrhu BioFach 2012. Na které aspekty indického biotrhu se budete soustřeďovat?  

Sanjay Dave: Chceme lidi nadchnout pro celé spektrum indických bioproduktů a ekotextilií. Navíc budeme informovat o standardech a aktuálním vývoji v chovu zvířat, akvakultuře a textilním sektoru. Hlavně bychom chtěli ukázat, že indické bioprodukty jsou důvěryhodné a autentické. A samozřejmě chceme předvést náš systém zpětné sledovatelnosti, který sahá od výroby přes certifikaci až po obchod.

V roce 2011 APEDA oslaví 25leté výročí své existence. Kdy se začala angažovat v biosektoru?

Sanjay Dave: APEDA se od roku 1998 podílí na vypracování jednotných biostandardů. Národní program National Programme for Organic Production (NPOP) byl realizován po vyhlášení v roce 2011.

Co patří k nejdůležitějším vývojovým krokům od vzniku NPOP?

Sanjay Dave: Za největší mezníky považujeme uznání Indie ze strany průmyslových států a akceptování indických standardů. Program NPOP je kupříkladu rovnocenný směrnicím Evropské unie, Švýcarska a USA. Skupinová certifikace malých zemědělců, další vzdělávání pro různé aktéry biooboru, zavedení diplomu pro ekologické zemědělství v roce 2008, který lze získat formou dálkového kurzu na univerzitě Indira Gandhi National Open University (IGNOU), to všechno byly vrcholné události. A samozřejmě také vytvoření softwaru pro zpětnou sledovatelnost bioproduktů na webové bázi, který byl online zprovozněn v červnu 2010.  

Jaké další cíle máte v rámci NPOP?

Sanjay Dave: Organizace APEDA má na starosti realizaci tohoto státního programu. K tomu patří nejrůznější aktivity: Vypracování návrhů zákonů, formulování národních standardů, akreditace certifikačních orgánů, jejich kontrola a samozřejmě také biomarketing.  

Čeho chcete v příštích letech pro indický biotrh dosáhnout?

Sanjay Dave: Jedním z našich nejdůležitějších cílů je rozšířit v příštích letech rozlohu ekologicky obhospodařovaných ploch na pět mil. hektarů. Chceme nadále podporovat drobné zemědělce v certifikačním procesu a dál rozvíjet participační záruční systém (PGS) v malých vesnicích jako předstupeň skupinové certifikace drobných zemědělců. A velmi nám záleží na tom, abychom i v budoucnu prováděli intenzivní marketing bioproduktů. Kromě toho bychom chtěli rozšířit a prohloubit síť vědců, zemědělců, zpracovatelů, certifikátorů a dalších aktérů trhu, podporovat zaměstnanost v odvětví, posílit instituce a na mezinárodní úrovni zvýšit známost loga India Organic, indické biopečeti.  

Jakou část rozpočtu vynakládá indický stát a jiné národní orgány na podporu těchto aktivit?

Sanjay Dave: Některé spolkové státy, jako Bihar (20 mil. USD), Karnataka (50 mil. USD) a Sikkim (20 mil. USD) disponují zvláštním rozpočtem pro ekologické zemědělství. Ústřední vláda s ministerstvem zemědělství rovněž finančně podporuje rozvoj ekologického zemědělství. A také ministerstvo obchodu rozvíjí odbyt bioproduktů a vývoz. Zde bych rád podtrhl dvě stěžejní podpůrná opatření ministerstva zemědělství: National Horticulture Mission a Rajiv Gandhi Krishi Vikas Yojana (RKVY). Na jejich realizaci vynakládají vlády jednotlivých států rozpočet 44-65 mil. USD.

Které státy aktivně podporují ekologické zemědělství a ekologický trh v Indii? Jaká infrastruktura existuje v oblasti zpracování?  

Sanjay Dave: Šest spolkových států se označuje za biostáty: Uttarakhand, Sikkim, Arunachal Pradesh, Mizoram, Karnataka a Himachal Pradesh. To znamená, že tyto státy netrpí konvenční zemědělství, ale výhradně ekologický způsob hospodaření. Všechny ostatní spolkové státy rovněž aktivně podporují ekologické zemědělství. Vláda podporuje produkci na všech stupních hodnototvorného řetězce a zasazuje se za zlepšení infrastruktury se zřetelem na zpracování bioproduktů.  

Jak v Indii vypadá situace na domácím trhu s bioprodukty? Roste také domácí poptávka?  

Sanjay Dave: Tuzemský trh s bioprodukty je toho času podle studie nadace Morarka Foundation z roku 2010 vyčíslován na 543 mil. USD. Podle našeho odhadu by celkové číslo mohlo být dokonce ještě vyšší. Domácí indický trh s bioprodukty neustále roste: V současné době existuje v celé zemi přibližně 2 000 bioprodejen a více než 15 společností s paletou 200 produktů v rámci maloobchodu. Toho času můžeme na indickém trhu navíc napočítat 1 000 zpracovaných bioproduktů.  

Jaký postoj mají indičtí spotřebitelé k bioproduktům?

Sanjay Dave: Lidé v Indii dbají na své zdraví a velmi dobře si uvědomují rizika, která jsou spojená s konvenčními potravinami. Proto mají indičtí spotřebitelé velký zájem o bioprodukty a poptávka po nich stoupá.  

Jakou roli pro Vás hraje evropský trh a na které země se soustřeďujete?

Sanjay Dave: V raných 90. letech Indie začala vyvážet bioprodukty do Evropy – tehdy hlavně čaj. Dnes je náš exportní koš plnější a dodáváme například do Kanady, USA, Austrálie, na Nový Zéland, do Japonska, Švýcarska, Koreje a zemí Středního východu a jihovýchodní Asie. V současné době vyvážíme 44 % našich produktů na evropský trh, následují Kanada (22 %), USA (19 %) a Asie (13 %), přičemž se jedná o více než 300 bioproduktů z 19 různých kategorií.  

Indie se v exportu bioproduktů soustřeďuje na největší trhy, protože tam je poptávka nejsilnější – to znamená na Evropskou unii, USA a Kanadu. Prozkoumáváme ale i asijské trhy jako Koreu, Japonsko a Taiwan.  

Na co by měli lidé myslet, až budou jednou vzpomínat na prezentaci Indie jako země roku veletrhu BioFach 2012? Co je Vaším nejdůležitějším poselstvím?

Sanjay Dave: Přejeme si, aby lidé na Indii mysleli jako na možného dodavatele velkého množství bioproduktů. Naše poselství vystavovatelům a návštěvníkům veletrhu BioFach 2012: Indie je důvěryhodná země původu bioproduktů!

Zdroj: BioFach

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,