Icebreaker systematicky zkracuje ekostopu svého oblečení

icebraker_logo_1.jpg Průkopník outdoorového oblečení z vlny merino společnost Icebreaker se podílí na testování nejnovějšího online nástroje Eco Index, který měří a srovnává dopad výroby oděvů, obuvi a sportovního vybavení na životní prostředí.  

„Open source nástroj Eco Index mapuje vliv na přírodu v šesti životních stádiích produktu. Sleduje výrobek od použitých materiálů, přes obaly, jeho výrobu a sestavení, přepravu a distribuci, čas jeho používání a nakonec i dobu jeho rozpadu potom, co doslouží. Na základě těchto zjištění je systém schopný doporučit, kterou etapu můžeme ještě vylepšit,“ vysvětlil generální manažer Icebreakeru pro Střední a Východní Evropu Branislav Adamec.

Společnost Icebreaker při výrobě důsledně dodržuje pravidla trvale udržitelného rozvoje, tedy zachování rovnováhy mezi oblastmi života zahrnujícími ekonomiku, sociální aspekty a životní prostředí. Svoji snahu o zprůhlednění celého výrobního procesu dokázal Icebreaker už v roce 2008 zavedením jedinečného programu Baacode. „Každý kousek oblečení od Icebreakeru má unikátní Baacode na vnitřní visačce. Po zadání kódu na adrese Icebreaker.com/baacode uvidíte ovčí farmy, odkud naše merino pochází. Zájemci si mohou přečíst také rozhovory přímo s farmáři a udělat si virtuální prohlídku závodů, které merino pro Icebreaker spředly, nabarvily a ušily,“ popsal Branislav Adamec.

icebreaker_ethics_445.jpgTestování nástroje Eco Index se tak pro Icebreaker stalo přirozeným pokračováním snahy o zodpovědný přístup k výrobě a životnímu prostředí. Konkrétně se do něj zapojila hlavní pobočka Icebreakeru pro Spojené státy, která spolu s designérským centrem Icebreakeru sídlí v Portlandu. Zkoušky budou zároveň provádět i další čtyři značky sídlící v tomto městě. V další fázi projektu bude Icebreaker s nimi prověřovat novinku Apparel Tool. Tu vyvinuly ve spolupráci OIA Eco Working Group a Sustainable Apparel Coalition. Základem Apparel Tool je rozhraní a obsah Eco Indexu, navíc je však kombinována s produktem Nike´s Materials Assesment Tool od firmy Nike. Apparel Tool tak poskytuje optimální podmínky pro produktové designéry a vývojáře, aby mohli svá rozhodnutí ohledně získávání materiálu založit na spolehlivých datech, a tím redukovat dopad, který má výroba na životní prostředí. Icebreaker a čtyři portlandské společnosti získají speciální trénink, aby mohli používat současný prototyp produktu. Testování nového Apparel Indexu dotuje pětadvaceti tisíci dolary grant, který poskytuje Portland Development Commission a Outdoor Industry Association. Ty doufají, že grantový program bude sloužit jako model pro podobnou podporu realizace i v jiných společnostech a městech.

Icebreaker
Společnost Icebreaker vznikla v roce 1994 na Novém Zélandu a začala jako první na světě vyvíjet systémy vrstveného outdoorového oblečení z vlny merino. Od počátku pracuje Icebreaker důsledně na principech trvale udržitelného rozvoje. Jako jediná outdoorová firma získává merino přímo v místě jeho vzniku od novozélandských farmářů. Může tak s jistotou zaručit nejen kvalitu materiálu, ale i dobré životní podmínky „čtyřnohých továren“ na zlaté rouno, které se pasou volně na horských svazích. Vrstvený systém  Icebreaker zahrnuje spodní prádlo, střední vrstvu, vnější vrstvu, ponožky a doplňky. Existují také různé kategorie produktů, a to od outdoorového a technického sportovního oblečení až po lifestylové oblečení pro volný čas. Každá řada se vyrábí ze specifického materiálu a s charakteristickými designovými prvky. V současnosti se Icebreaker prodává ve více než třech tisících obchodech v třiceti sedmi zemích světa. Icebreaker je pevně přesvědčen o tom, že by se v první řadě mělo dbát na trvalou udržitelnost, etickou výrobu a bezpečnost a zdraví zvířat. V roce 2008 představil Icebreaker Baacode – průkopnický projekt zajišťující průhlednost výrobního cyklu každého z produktů Icebreaker.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Icebreaker systematicky zkracuje ekostopu svého oblečení Odpovědět   leo sobotka 14. 11. 2011, 21:32:14
Dobrý den,
jeden z výrobců vlněného temoprádla mi v podstatě umožnil nabízet český přírodní prací gel, vhodný nejen na šetrné praní vlny ve své outletové prodejně u Tišnova a byl to právě Icebreaker Česká republika. Těší mne článek o "lamači ledu" na takto zaměřeném portále a nejen, že vlnu (přírodní materiál) se marně snaží dohnat syntetické vlákno, ale především jsem chtěl poděkovat lidem z této společnosti a panu Adamcovi za takovou podporu " malého distributora a prodejce české přírodní drogerie. Děkuji Leo Sobotka
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,