I šaty dělaj klima

Modely5.jpg V prvním jarním úterý 24. března 2009 zavítala do vědecké kavárny Louvre v Praze stovka lidí, aby prodiskutovala a shlédla módní přehlídku na téma udržitelná móda v rámci projektu „Víš, co nosíš? I šaty dělaj klima".  

Advokatky.jpgProjekt vznikl v rámci tříleté iniciativy Britské rady globálního klimatického programu Challenge Europe - Low Carbon Futures. V rámci projektu bylo v každé z patnácti zúčastněných zemí vybráno 15-20 lidí ve věku 18-35 let, aby společně pracovali jako „Advokáti klimatu" a hledali nové způsoby snižování CO2 v atmosféře.

Britská rada vybrala víc než 200 advokátů klimatu, kteří teď pracují na 40 konkrétních projektech, nebo myšlenkách. Projekt „I šaty dělaj klima" prošel výběrem a je jedním ze čtyř vítězných projektů v České republice.

Model3.jpgPopis fotografií: Studenti módního designu pod vedením návrhářky Liběny Rochové, Ateliéru módní tvorby pod vedením ak. malíře Josefa Ťapťucha a stylistky Violy Fetisové v kavárně Louvre představili 20 eko modelů, které vytvořili pro módní přehlídku I šaty dělaj klima.

Advokátky klimatu si kladly tyto otázky: Proč je oblečení stále levnější? Proč mají lidé stálé nutkání kupovat víc a víc modelů a hadříků? Vnímáme zprávy o znečišťování prostředí, v médiích slyšíme o špatných pracovních podmínkách v továrnách na oděvy, nevíme už pořádně, kam s odpadem.... Pak objevily studii „Well Dressed - The present and future sustainability of clothing and textiles in the United Kingdom", kterou zpracoval v roce 2006 technologický institut Cambridgeské univerzity. Model_1.jpg

Tato studie se zaměřila na celý životní cyklus oděvů. Autoři se také zamýšleli nad ekologičností různých scénářů života oděvu. Hlavní zjištění analýzy jsou:
1) Snížení dopadů textilních a oděvních výrobků na životní prostředí je specifické a závisí na energetické náročnosti výrobku z pohledu celého životního cyklu a na charakteru a množství různých vstupů. U konvenčních bavlněných výrobků je prostor pro snižování dopadu na životní prostředí především v oblasti praní a sušení při údržbě oděvů, ale i v oblasti užívání toxických chemikálií v zemědělství (jejich výroba je energeticky náročná). Naproti tomu v případě viskózy je nejvýznamnější zátěží spotřebovaná energie při výrobě.
Model6.jpg2) Pro výrobky, které mají nejvýznamnější dopad na životní prostředí při výrobě, by měly inovace směřovat do oblasti zefektivnění výrobních procesů a do prodlužování životnosti výrobku, případně do opětovného využití materiálů některou z forem recyklace.
3) U výrobků, kde největší environmentální zátěž představuje získávání surovin, by měl vývoj sledovat kromě prodlužování životnosti výrobku i alternativní postupy získávání surovin nebo jejich náhradu. Příkladem je přechod od konvenčního k ekologickému pěstování bavlny.
4) U bavlněných oděvů představují největší energetické vstupy praní (za předpokladu praní na 60ºC), sušení (v sušičce) a žehlení. Tyto činnosti lze ale snadno ovlivnit přímo v domácnosti nebo výběrem určitých oděvů. Inovační postupy mohou pak zajistit odolnost vůči pachům, mačkavost nebo odolnost proti ušpinění.
5) Současné postupy v oblasti nakládání s použitým oblečením a textilem nejsou udržitelné a většina ho putuje na skládky. S celkově se zvyšujícím objemem nakupovaného oblečení se problém jen stupňuje.
6) Recyklace materiálů a vláken je důležitá u materiálů s vysokým dopadem na životní prostředí ve výrobní fázi. Má ovšem smysl pouze v případě, že není příliš energeticky náročná. Technologické inovace mohou poskytnout prostředky, jak extrahovat delší vlákna z použitého textilu a dále je využívat. To by vedlo ke značné úspoře energie ve fázi výroby.

Jak bychom se měli chovat ekologicky v oblasti textilu a oděvů

Model7.jpgPro vytvoření změny ze strany spotřebitele je například zapotřebí nakupovat méně kusů oděvů s vyšší kvalitou a trvanlivostí. Je dobré vybírat oděvy s nízkou energetickou spotřebou a nízkým využitím toxických chemikálií, od výrobců zaručujících sociálně přijatelnou produkci. Oděvy by se měly prát méně často a na nižší teplotu, dle možností užívat ekologické prací prostředky, minimalizovat žehlení a nejlépe sušit volně na vzduchu. Dobré je také půjčovat si oděvy, které použijeme pouze jedenkrát nebo využívat second-handy. Správnou údržbou a opravami je možné životnost oděvů prodloužit, obnošené oděvy můžeme odevzdat na charitativní účely nebo k recyklaci.

Zdroj: www.ekosaty.cz

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,