Hypermarkety nabídnou ekologické tašky

Igelitové tašky zdarma přestanou být podle serveru Aktuálně.cz samozřejmostí i v těch málo prodejnách, kde je pokladní zatím automaticky vydávají.  

 

Například společnost Tesco chce omezit počet jednorázových tašek tím, že zákazníkům ve všech prodejnách nabídne ekologickou tašku, tzv. Tašku pro život. Tu lze recyklovat a na rozdíl od plastikových sáčků vůbec nezatíží životní prostředí. Tyto tašky, které jsou v obchodech Tesco k dispozici od května 2007, představují alternativu vůči jednorázovému použití současných igelitových tašek. Taška pro život je vyrobena ze 100% juty. Nosnost tašky je 15 až 20 kilogramů. Při jejím správném používání vydrží taška 5 a více let. Pokud se po této době náhodou zničí, Tesco zničenou tašku vymění za novou, a to zcela zdarma.

"Nová taška Tesco je vyrobena ze stoprocentní juty a je ekologicky nezávadná. Bude stát 40 korun, ovšem zákazník tuto cenu zaplatí jen jednou. Až tašku opotřebuje, bezplatně mu ji vyměníme za novou," sdělila serveru mluvčí Teska Jana Matoušková.


Ještě o kousek dál v ekologii se rozhodl jít řetězec Interspar, který už igelitové tašky zdarma nenabízí. Pro zákazníky připravuje další tašku, která bude nejen recyklovatelná, ale dokonce z obnovitelných zdrojů. Šlo by tak o první řetězec, který obdobnou tašku z obnovitelných zdrojů nabídne.
Její cena by se podle neoficiálních zdrojů měla pohybovat na úrovni běžných tašek z PVC, tedy do 10 korun. Oficiálně by ji měl rakouský řetězec představit během září v rámci Měsíce biopotravin.
Cílem Intersparu je usilovat a propagovat zodpovědný vztah k životnímu prostředí. Nákupní tašky vyrobené na bázi bramborového škrobu by měly být k dostání ve všech hypermarketech Interspar v České republice již koncem září.

Nové tašky jsou pevné a co se týče zátěžových vlastností, jsou plně konkurenceschopné běžně dostupným igelitovým nákupním taškám. Nespornou výhodou je však jejich šetrnost k životnímu prostředí, a to hned v několika ohledech: jednak jsou vyrobeny ze znovuobnovitelných zdrojů - z bramborového škrobu a navíc při jejich spalování je do atmosféry uvolňováno jen tolik uhlíkového dioxidu, kolik ho rostliny během svého života do svého těla přijímají.

Právě prostřednictvím různých alternativ chce zároveň Interspar oslovit a vyzvat své zákazníky, aby s upouštěním od plastikových tašek současně využili ty z plně recyklovatelných materiálů a jejich nákupem tak podpořili kvalitní životní prostředí. I přes stávající technologicky náročné výrobní procesy jsou tyto bioobaly jen o něco málo dražší než běžné obaly vyrobené z ropy. Interspar nabídne zákazníkům tyto unikátní bio tašky za 9 Kč za kus, tedy cenu srovnatelnou s klasickou PVC taškou.

Také Hypernova, která igelitky zdarma nabízí, plánuje letos přijít s alternativou. "Půjde buď o papírovou tašku nebo o něco podobného a šetrného k životnímu prostředí. Zákazníkům ji představíme do konce roku," řekl Libor Kytýr, mluvčí společnosti Ahold.
Igelitové tašky bude naopak do konce roku v plné míře poskytovat řetězec Globus. "O alternativě uvažujeme, ovšem letos to velmi pravděpodobně nebude," citoval Aktuálně.cz jednatele Globusu Petra Vyhnálka.

Prodejny Albert svým zákazníkům také nově nabízejí ekologické papírové tašky, které přispívají k ochraně životního prostředí. Cena recyklovatelných tašek zůstává stejná jako tašek plastových, tedy 5,90 Kč. Ahold spolupracuje s ekologickým sdružením Arnika.
„Jedná se o pilotní projekt, který potrvá dva měsíce. Pokud se osvědčí, budeme v nabídce recyklovatelných tašek v prodejnách Albert pokračovat a navíc ji rozšíříme i do hypermarketů Hypernova," vysvětluje Libor Kytýr, ředitel komunikace společnosti. „Jako jeden z největších maloobchodníků v České republice si uvědomujeme svůj díl odpovědnosti vůči životnímu prostředí. Nabídkou recyklovatelných papírových tašek chceme podpořit zájem české veřejnosti o ochranu životního prostředí. Zákazníci si tak sami mohou vybrat mezi standardní plastovou, nebo plně recyklovatelnou papírovou taškou," pokračuje Libor Kytýr.
Ochrana životního prostředí je jedním z pilířů sociální odpovědnosti společnosti Ahold v České republice. V této oblasti Ahold již dříve ve spolupráci s ekologickým sdružením Arnika zahájil projekt náhrady vlastních PVC obalů polyethylenovými materiály. „Výsledkem této společné práce bylo kompletní nahrazení PVC polyethylenovou fólií na balení masných výrobků vlastní značky AH Quality na podzim loňského roku," uzavírá Libor Kytýr.
Kromě uvedených řetězců dává nyní igelitky zdarma i Delvita. Její prodejny se ale mění na Billu, která ji koupila a tašky nabízí jen placené, dodal server.

Zdroj: www.mobchod.cz, Interspar TZ, www.itesco.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,