Hrozba jménem globální oteplování

Klimatické změny ohrožují stabilitu dodavatelského řetězce firem.   

Tak jak ekonomické, sociální a politické činitele, i počasí může ovlivnit ekonomiku napříč celým světem. Dlouhotrvající sucha, silné bouře nebo jiné formy extrémního počasí - to vše ovlivňuje výrobní proces. V období rozsáhlé globalizace nepoškozují klimatické změny jen zasaženou oblast. Narušení dodavatelského řetězce může vyvolat domino efekt v dalších zemích.

Ruské horka, bouře v Thajsku

Příkladů je hned několik. V roce 2010 postihly Rusko horka, které se podepsaly na neúrodě plodin, zejména pšenice. Vláda se snažila regulovat nepříznivou situaci omezením jejich vývozu. To však způsobilo nárůst celosvětové ceny pšenice, stejně i pšeničných výrobků.

Bouřky v Thajsku v roce 2011 negativně ovlivnily automobilový a elektronický průmysl. Rozsáhlé povodně způsobily škodu na dodávkách materiálů a součástek. K poškozeným společnostem patřily firmy jako Cisco, Dell, Ford či HP. Jejich škoda byla odhadnuta na 15 - 20 miliard dolarů.

Krátkodobé klimatické výkyvy však nejsou jedinou hrozbou. Oblast Kalifornie například sužují dlouhodobě přetrvávající suchá. Předpokládá se, že tato situace povede k nárůstu ceny ovoce a zeleniny až o 6 procent. Zásadnější problém však spočívá v tom, že sucho negativně ovlivňuje i zásoby vody, která je nezbytná nejen pro průmysl, ale i pro výrobu elektrické energie a udržitelný rozvoj po celém světě.

Kalifornie dokonce přijala důrazná opatření, kterými chce obyvatele přimět k šetrnějšímu užívání vody. Nová pravidla mají například zakázat nadměrné zalévání, při kterém voda vytéká ze záhonů a trávníků až na cesty, chodníky a ulice. Nepřípustné bude také kropení chodníků, vozovek a jiného pevného povrchu, stejně jako mytí aut hadicemi, které nemají zavírací trysku. Porušení připravených pravidel se bude trestat pokutami.

Státní úřad pro kontrolu vodních zdrojů odhaduje, že navrhovaná opatření ročně ušetří zásoby vody pro 3,5 milionu lidí. To je dostatečné množství pro pokrytí potřeb 90 procent obyvatel Los Angeles.

Jak se přizpůsobit klimatickým změnám?

Škody způsobené klimatickými změnami se každoročně pohybují ve výši několika miliard dolarů. Jelikož globálním oteplováním dochází ke stále častějším změnám počasí, situace se bude zhoršovat. Je proto třeba, aby podniky reagovaly na změnu klimatu a snažili se jim přizpůsobit. Aby to dokázali, musí zjistit, zda jsou jejich dodavatelé odolní vůči teplotním změnám.

Právě na podporu všeobecné informovanosti vznikla webová stránka Zeean, která sbírá a poskytuje údaje o celosvětových ekonomických řetězcích. Umožňuje tak svým uživatelům analyzovat odolnost konkrétních dodavatelských řetězců a předvídat potenciální rizika.

Zdroje: GreenBiz.com

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,