Houpačka na trhu s biomlékem

V důsledku vysoké poptávky v letech 2000 a 2001 nastal v Evropě velký rozvoj ekologické produkce mléka .  

Vstup nových farem a navýšení produkční kapacity ovšem vedlo k nadbytku a ekologičtí zemědělci v Dánsku a Velké Británii byli nuceni prodávat biomléko jako konvenční. Mnozí farmáři proto v letech 2002 a 2003 od ekologické produkce upustili. Nastal opět nedostatek, který nastartoval nové kolo. Rovnováha mezi nabídkou a poptávkou nastala na krátkou dobu v roce 2005, ale na konci roku 2006 byl na některých evropských trzích opět patrný nedostatek bio mléka. U řady farmářů vládne nechuť ke konverzi po zkušenosti s nadbytkem biomléka v předcházejících letech, nechtějí riskovat a zbytečně investovat.

Vliv na růst spotřeby bio mléka je přičítán tomu, že mnozí spotřebitelé věří v příznivé výživové vlastnosti biopotravin, zejména bio mléka. Tuto víru podpurejí výsledky několika vědeckých studií, například studie „Grassland and Enviromental Research", vydaná ve Walesu (2004), podle které bio mléko obsahuje o 64 % více n-3 mastných kyselin než konvenční, a dále studie dánského Institut of Agricultural Science, podle něhož bio mléko obsahuje o 50 % více vitaminu E. Podle dalších studií má bio mléko také vyšší obsah konjugované kyseliny linolenové (CLA), která příznivě podporuje imunitní systém.

Loňská produkce biomléka v Evropě dosáhla 2,5 milionů tun. Nejvíce vyprodukovalo Německo, 460 000 tun, a Dánsko, 405 000 tun. V Dánsku vloni vzrostla produkce o 90 000 t oproti roku 2005, 30,000 tun dánského bio mléka bylo vyvezeno do Německa. Hlavní roli v tomto vývoji má německý diskontér Lidl, který po vstupu na dánský trh začal dovážet dánské mléko i do své sítě prodejen v Německu. Bio mléko a mléčné výrobky jsou nedmyslitelnou součástí nabídky všech maloobchodních řetězců jak v Dánsku tak v Německu.

V roce 2005 činil obrat s biopotravinami v Evropě 14,3 mld. Eur. Z toho 2,3 mld. Eur tvořily mléčné produkty. Největšími trhy jsou Německo, Velká Británie, Francie, Itálie a Švýcarsko. V sektoru mléčných bio výrobků vede mléko a jogurty - ve většině zemí tvoří přes 80 % tamní spotřeby, další důležitou výrobkovou skupinou jsou sýry. V Dánsku a Velké Británii dosáhl podíl bio mléka 10 % z celkové spotřeby mléka. Odbyt bio mléka stoupnul v Británii v roce 2005 o 45 %, v loňském roce o přibližně 25 %. Aby britští ekofarmáři naplnili očekávanou poptávku v roce 2009, bude muset být na bio produkci převedeno dalších 85 milionů litrů mléka.

Bio mléko zpracovávají především velké konvenční mlékárny, s výjimkou Německa, Švýcarska a Rakouska, kde se některé mlékárny specializují jen na zpracování bio mléka (viz tabulka). Také v Británii má velký podíl na trhu bio mlékárna Yeo Valley. Na evropském trhu s mléčnými bioprodukty vévodí Arla Foods (Dánsko, Švédsko, Velká Británie) s 450 miliony litrů zpracovaného biomléka ročně.

Francouzská společnost Danone vstoupila na trh s bio mléčnými produkty poměrně nedávno - na francouzský trh s jogurtem „Les Deux Vaches Des Fremiers Du Bio", na irský trh prostřednictví podílu na mlékárně Glenisk patřící americké Stonyfield Farm, která je ovšem vlastněná právě společností Danone.

Německý trh s biopotravinami vzrostl v roce 2006 o 15 až 16 procent a dosáhl celkového obratu 4,5 až 4,6 mld Eur. Ovšem obrat s bio mlékem a mléčnými výrobky, jako je jogurt, sýry a máslo v konvenčních maloobchodních řetězcích vzrostl ve stejném období o 38 procent. Růst tohoto segmentu ve specializovaném maloobchodě je také vyšší než růst celého trhu a dosáhl 26 procent. Přestože segment bio mléka dosahuje velkých přírustků a na trhu je ho nedostatek, počet zemědělců, kteří by přecházeli na ekologický chov dojnic je velmi málo. Současná výkupní cena bio mléka není dostatečně atraktivní ke konverzi.

Největší evropské mlékárny zpracovávající bio mléko

 

Firma

Země

Detaily o firmě

Andechser Molkerei

Německo

Největší německá bio-mlékárna

Dairy Crest

Velká Británie

Největší konvenční mlékárenská společnost

Arla Foods

UK/Dánsko/Švédsko

Největší družstevní mlékárenský podnik v Evropě

Granarolo

Itálie

Největší konvenční mlékárna Itálie

Lactalis

Francie

Sestává z mlékáren Lactel a Bridel

Ecomel

Nizozemí

Vlastníkem je Campina Melkunie

Kartner Milch

Rakousko

Přední rakouská bio-mlékárna

Biedermann- Produzenten

Švýcarsko

Přední švýcarská bio-mlékárna

TINE

Norsko

Největší norská mlékárna

Valio

Finsko

Přední finská bio-mlékárna

Glenisk

Irsko

Vlastník Stonyfield + Danone

Zdroj: European Dairy Magazine, 2007, č. 1, s. 29-32; www.zmp.de

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,