Homo cucullus objeven v ČR!

bezobalu_logo120.jpg V úterý 4. dubna odhalila organizace Bezobalu senzaci moderní vědy – nově objevený článek evolučního řetězce navazující na druh Homo sapiens.   

Homo cucullus, tedy člověk obalový, žil tak dlouho v sepjetí s jednorázovými obaly, až s nimi srostl a sám se stal jedním velkým obalem. Doposud žil mimo obzor naší civilizace, ukryt na smetištích a vycházel pouze pod rouškou tmy. Již se však začíná osmělovat a vyskytovat se i na denním světle.

V duchu této pseudovědecké mystifikace se nese osvětová kampaň organizace Bezobalu, která poběží od 4. 4. do 19. 5. 2017 na stránce cosemistalo.cz a v pražských ulicích. Jejím cílem je zábavnou formou upozornit Čechy na velké množství komunálního odpadu, který produkujeme a nabídnout možnosti, jak tomu předejít.

Hlavními protagonisty kampaně jsou “lidé obaloví” (Hominidae cuculli) – statické i pohyblivé artefakty, které budou k vidění v pražských ulicích i na internetu. Každý z nich je oděn do 3 kg odpadků, tedy do třídenního odpadu obyvatele ČR. Průměrná česká rodina ho ročně vytvoří 1,2 tuny a jeho zásadní složkou jsou právě jednorázové obaly. Artefakty vznikly ve spolupráci s americkým street-artovým umělcem Markem Jenkinsem.

bezobalu1445.jpgJde o doposud největší českou kampaň zaměřenou na prevenci vzniku odpadu. „Jejím záměrem je rozšířit obzor veřejnosti o skutečný objem odpadu, který produkujeme. Ten ten z něj totiž zmizí ve chvíli, kdy vysypeme odpadkový koš. Sejde z očí, sejde z mysli. My se jej touto hravou formou snažíme dostat do povědomí lidí a zároveň je motivovat k předcházení jeho vzniku“ říká Petr Hanzel z Bezobalu.

Nezisková organizace Bezobalu se dlouhodobě věnuje prevenci vzniku odpadu a šíření tzv. Zero Waste, tedy bezodpadového životního stylu. Ten je v zahraničí již výrazným trendem, do Česka teprve začíná pronikat. Bezobalu proto iniciuje a realizuje řadu osvětových aktivit, například loňskou mezinárodní konferenci Bezobalu o Zero Waste, vydání knihy Domácnost bez odpadu a třetím rokem úspěšně provozuje testovací bezodpadový obchod s nákupem do opakovatelně použitelných obalů.

Součástí kampaně je i crowdfundingová sbírka na plnohodnotný obchod se širokým sortimentem, který bude zároveň školícím střediskem pro laickou veřejnost i pro zájemce o otevření bezodpadových prodejen v regionech ČR. Těch se na Bezobalu obrátilo již téměř sto a každým týdnem přibývají. Bezobalu tak přispěje k rozšíření konceptu Zero Waste na celorepublikové úrovni a k přiblížení se běžnému stavu v řadě zemí západní Evropy a severní Ameriky. „Letos schválená novela zákona o obalech zakazující bezplatné plastové tašky je signálem, že je k tomu zralé již i Česko“ dodává Hanzel.

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,