Holmgren: Pohroma pro klima bude, až i Číňané začnou jíst hamburgry

PRAHA (Ekolist) - To, co jíme, je důležité nejen pro naše zdraví, ale i pro zdraví planety, tvrdí švédský meteorolog Pär Holmgren. Z lahůdky na talíři se kvůli průmyslovému zemědělství a dovozu surovin přes půl zeměkoule stává zdroj emisí srovnatelný s průmyslem nebo automobilismem. „Do budoucna se více bojím toho, že si Číňané oblíbí hamburgry, než že si každý z nich koupí automobil,“ říká Holmgren, spoluautor knihy Jídlo a klima.  

Podle Holmgrena je výroba jídla, zemědělství a návazná doprava zodpovědná za celou třetinu emisí skleníkových plynů, které člověk přidává k přírodnímu koloběhu. Přesto zůstává tento zdroj opomíjen. „Podle mě je to dáno tím, že je jednak poměrně složité porozumět tomu, jak jídlo a zemědělství přispívá ke změnám klimatu, jednak je to nové téma," prohlásil Pär Holmgren. To je podle něj také důvod, proč nejsou potraviny a jejich produkce tématem pro politiky. Podle něj je potřeba se zaměřit vedle klasických zdrojů skleníkových plynů také důrazně na ty, které jsou svázané s každodenním životem všech obyvatel země. A to na bydlení, na dopravu a především na jídlo. Právě zemědělství je tím prvním, co je ovlivněno měnícím se podnebím, což je podle Holmgrena již vidět v současné Evropě, kde se jižní oblasti kontinentu potýkají s častějším obdobím sucha a tropickými teplotami. Což znamená, že potravin bude méně a budou stále dražší.

Holmgren.jpgZásadním problémem je ale to, že stále stoupá počet obyvatel zeměkoule, v dohledné době dosáhne 6,8 miliardy obyvatel. „Mexičané, Číňané, Indové se stávají bohatšími a bohatšími a zanedlouho budou stejně bohatí jako my. Lidé budou chtít spotřebovávat více zdrojů, ale planetu máme jenom jednu," vysvětluje Holmgren. Jenže dnes běžný způsob stravování v západních zemí vede k obzvlášť velké produkci skleníkových plynů. A v podstatě jediným řešením je, že se lidé dobrovolně rozhodnou se omezit. Podle Holmgrena nejde o to jíst méně, ale jíst „klimaticky zdravé" potraviny.

Skončete s červeným masem „Markantní rozdíly jsou například u produkce masa. Hovězí maso je asi nejhorší zdroj, při konvenčním chovu vznikne na jeden kilogram masa zhruba ekvivalent čtrnácti kilogramů oxidu uhličitého," říká švédský meteorolog. Hlavní příčinou je produkce metanu v zažívacím traktu hovězího dobytka. Tento skleníkový plyn je mnohem agresivnější než oxid uhličitý. Kilo vepřového prý zatěžuje klima pěti kilogramy CO2 a kuřecí jedním kilogramem. Všechna čísla se týkají konvenčního způsobu chovu. „Otázka produkce potravin je velmi složitá, pokud se daří získat například více vajec velmi levně, může si je dovolit více lidí," ukazuje na další rozměr Holmgren. Problém je především u levných jídel, které se vaří například z masa dováženého na velké vzdálenosti. „Takový běžný hamburger z fastfoodu zatíží klima dvěma až třemi kilogramy CO2," tvrdí Holmgren. Velký rozdíl je samozřejmě v tradici jídla, tedy v tom, co a jak jsou lidé zvyklí jíst. Zároveň i změna klimatu se bude v různých částech světa projevovat různě, tedy i dopad na pěstování zemědělských plodin a na chov zvířat bude rozdílný.

Jaká tedy nabízí Pär Holmgren řešení? V podstatě jde o jednoduchý recept, který se vrací k tomu, jak byli lidé zvyklí jíst ještě před půl stoletím. Tedy jíst lokání potraviny, které se nemusí daleko dovážet. Dávat přednost sezónním plodinám v době, kdy běžně dozrávají v dané oblasti. A také jíst méně masa, zejména červeného. „Ve Švédsku spotřebujeme zhruba osmnáct kilo hovězího ročně, v posledních letech stále méně. I tak bychom měli jeho spotřebu omezit zhruba na polovinu," říká Holmgren. Pokud to jde, měli by lidé dávat přednost biopotravinám. Ekologický způsob zemědělství totiž pomáhá udržovat druhovou rozmanitost, což má pozitivní dopad na klima. Dále by se úspory energie neměly vyhnout ani kuchyním a lidé by se měli naučit nakupovat takové množství jídla, které skutečně spotřebují. Snížit by se měla také spotřebu sladkostí a limonád.

Pär Holmgren pracoval dvacet let jako meteorolog ve švédské státní televizi SVT1. Zároveň přednášel o změnách klimatu a je spoluautorem řady knih na toto téma. Jeho seminářem začalo švédské předsednictví Evropské unie na velvyslanectví v Praze.

To se na klimatické změny zaměřuje - od včerejška až do 10. 7. probíhá v zahradě velvyslanectví (Úvoz 13 - Hradčany, Praha 1) klimatický kvíz. Na zájemce čeká deset otázek z různých oblastí a třemi možnostmi odpovědi. Hraje se například o víkend ve Stockholmu pro dva, víkend v Hostětíně pro dva nebo večeři se švédskou velvyslankyní. Více informací najdete zde.

Zdroj: Ekolist, Hugo Charvát

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Holmgren: Pohroma pro klima bude, až i Číňané začnou jíst hamburgry Odpovědět   Dušan Kadavý 8. 07. 2009, 12:42:48
Divím se, že to lidé kupují... V obchodech jsou sice rajčata a jiné plodiny klidně i v únoru, ale nejsou zralá ani chutná.
Rajčata, co chutnají jak rajčata, koupí člověk stejně až v létě...
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,