Hnutí biodynamického zemědělství v Rusku

Rusko_biodynamnic_1.jpg V západní Evropě jsou principy biodynamického zemědělství známé už téměř 100 let. Rudolf Steiner a také Antroposofie a všechno, co s ní souviselo, bylo v SSSR zakázané. Proto se biodynamické zemědělství dostalo do Ruska až po pádu Sovětského svazu.  

Toto hnutí je na začátku svého rozvoje a přestože už několik farmářů biodynamicky produkuje, je obtížné najít jejich výrobky v obchodech.

Podporu biodynamického zemědělství v Rusku inicioval německokanadský farmář Bernhard Hack, který úzce spolupracoval s Marií Thunovou, autorkou kalendáře používaného v biodynamickém zemědělství. V roce 1992 začal ve vesnici Bolotovo (150 km od Moskvy) budovat biodynamickou farmu s rozlohou 100 ha a tím tedy i rozšiřovat biodynamické zemědělství.

Na farmě se produkovalo mléko, mléčné produkty, obilí, chléb a zelenina podle biodynamických zásad. Usadili se tam také další němečtí aktivisté, aby nadále rozvíjeli toto hnutí. Zanedlouho tato farma dodávala své výrobky do okolních obcí a škol. Přesto se poslední správce farmy Markus Schumacher před rokem z administrativně technických důvodů z Boltova odstěhoval. Dnes žije ve federativní republice Mordvinsko, vzdálené od Moskvy přibližně 700 km, nedaleko Nižného Novgorodu. Jím spravovaná farma produkuje v souladu s ekologickými zásadami a v příštím roce plánuje nákup dalších pozemků za účelem chovu koz a produkce biodynamických mléčných výrobků, určených na prodej v Moskvě.

Pozemky v Boltově, na kterých se tak dlouho úspěšně rozvíjel biodynamický zemědělský projekt, dneska bohužel leží ladem.

Dalším pozoruhodným příkladem pro biodynamickou iniciativu v Rusku je rodina Tužilin, která žije na Sibiři, nedaleko města Irkutsk. Tužilinovi provozují spolek pod jménem “Harmonie”, který dělá osvětu týkající se biodynamického zemědělství, vydávají internetový žurnál, produkují biodynamické preparáty a osiva a provozují internetový obchod, ve kterém lze objednat manufakturně vyráběnou kosmetiku, bylinkové čaje jako i sušené byliny.

Podobně pracuje také nezisková organizace „Biodynamika”, která má od roku 1995 sídlo v Petrohradě. Toho času Irina Beljakova, jednatelka organizace „Biodynamika“, pokládá za svou hlavní úlohu podporu biodynamického zemědělství tím, že jeho koncept aktivně propaguje u regionálních vlád a zároveň informuje jak zemědělce, tak i školáky o tomto programu.

„Biodynamika“ pořádá každoročně velkou pětidenní konferenci, na které se setkávají všichni aktivní biodynamičtí zemědělci. Nováčkové zde rozšíří své teoretické znalosti a doplní je o praktické zkušenosti. Tímto způsobem se seznámí s filozofií tohoto hnutí. Do budoucna je naplánované školicí centrum, ve kterém se budou pravidelně uskutečňovat semináře a zemědělci zde naleznou potřebnou pomoc.

Nejúspěšnější projekt týkající se produkce realizuje podnik „Tul’sky Zveroboy”. Podnik má ekologickou certifikaci od roku 2007 a v minulém roce začal používat biodynamické preparáty pro pěstování plodin. Všechny produkty je možné objednat v internetovém obchodě www.gor-polyana.ru se sídlem v Moskvě.

Plocha, na které se v Rusku provozuje biodynamické zemědělství nebí obzvlášť velká – má celkový rozsah pouze 300 ha. Důležitou úlohu v rozvoji biodynamického zemědělství v Rusku sehrává nezisková organizace Agrosophie se sídlem v Moskevské oblasti. Tato společnost organizuje spolupráci biodynamicky pracujících zemědělců a poskytuje poradenství pro ty, kteří chtějí svou produkci převést na biodynamickou. Dále řídí projekty pro produkci, zpracovávání a prodej těchto produktů. Agrosophie zavedla v Rusku směrnice pro biodynamickou produkci podle směrnic spolku Demeter a usiluje na politické úrovni o rozvoj směrnic pro ekologické a biodynamické zemědělství.

Agrosophie je členem sdružení IFOAM. V Rusku je možné zemědělské závody biodynamicky certifikovat společností Eco-Control.

Zdroj: EkoConnec, foto: Bio-markt.info

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,