Hamburgery od Macdonald’s se dočkají nové kvality i chuti

Lepší podmínky pro chov dobytka i kvalitnější maso v hamburgerech. To je vize McDonald's na nejbližší dva roky.  

Ani jeden z prodejců rychlého občerstvení nevyvolává takové vášně jako právě známý McDonald's. Na jedné straně jsou jeho milovníci, kteří nedokáží odolat balení hamburgerů s hranolky a sladkým nápojům. Na druhé stojí odpůrci zpochybňující kvalitu nabízených pokrmů. I to je jeden z důvodů, proč začínají v McDonald's uvažovat o změně obchodní strategie - v dnešním světě jim totiž šlape na krk konkurence, která zastává principy udržitelnosti a zákazníkům nabízí kvalitnější i zdravější jídlo.

Kvalita v popředí

McDonald's chce následující dva roky dosáhnout, aby bylo hovězí maso v hamburgerech udržitelné. "Hamburgery, které prodáváme, tvoří významnou část v jídelních lístcích našich klientů. Rádi bychom se proto podíleli na zlepšování podmínek v rámci produkce hovězího masa a podporovaly pracoviště v masném průmyslu, které to dnes už dělají. Postupně bychom také chtěli zavést opatření ve prospěch zdraví chovaných zvířat. Naší vizí je udělat vše pro to, aby byly tyto řešení realizovaná a přinesly očekávanou kvalitu, stejně aby směřovaly i k finanční rentabilitě chovatelů dobytka a prodejců masa," vysvětluje společnost na své webové stránce.

Plánují průlom

Dvouletá lhůta, během níž chtějí přejít na udržitelný způsob produkce masa, je nezbytná. Rychleji to nejde. Jen v USA se totiž ročně prodá téměř 454 milionů kilogramů hovězího masa a pořídit tak velký objem udržitelným způsobem není jednoduché. Pokud se jim změny podaří zrealizovat, očekávají pozitivní výsledek. "Bude to průlom v produkci hovězího a také pro McDonald's," oznámila korporace. Aby nezůstalo jen u slibů, v McDonald's se již spojili se světovou organizací World Wildlife Fund i dodavateli jako Cargill či JBC a dalšími. Vytvořili platformu, v jejímž rámci společně navrhují základní principy pro způsob produkce hovězího masa.

Britský deník The Guardian se však k vizi řetězce McDonald's staví skepticky. Podle něj představa o produkci masa, která přispívá k udržitelnosti, je sice pěkná, ale nevyřeší největší problémy řetězce, jako jsou nezdravé stravovací návyky zákazníků, nízké mzdy zaměstnanců a dopad produkce masa na stav životního prostředí.

Změny k lepšímu

"Prázdný žaludek nemusí znamenat vyprázdnění vaší peněženky," tak zní jedna z reklam korporace McDonald's, která je podle The Guardian zavádějící. Autor článku Marc Gunther uvádí, že cena jednoho hamburgeru (v USA se prodává za 2 dolary) nereflektuje jeho skutečnou hodnotu - podle Atlasu masa vydaného Nadací Heinricha Bolla je na jeden kilogram hovězího masa potřebných 6,5 kilogramu obilí, 36 kilogramů krmné směsi a 15 tisíc kubíků vody. Kromě toho, produkce hovězího generuje více skleníkových plynů než produkce sýra, vepřového, krůtího nebo kuřecího masa či vajec. K ceně za kilogram masa je třeba ještě připočítat platy pro personál a obsluhu, které jsou obecně nízké - kolem osmi dolarů za hodinu.

Marc Gunther z Gardienu proto navrhuje, aby se v McDonald's zeptali svých zákazníků, zda jsou ochotni platit o něco více s tím, že by tyto peníze společnost zpětně přerozdělila mezi zaměstnance. Jak uvádí, to, že by se známý řetězec takovýmto způsobem postavil na stranu chudých, by pomohlo zvýšit jeho kredit. Stejně by podle něj měli v McDonald's zvýšit tlak na politiky a vydobýt si vyšší minimální mzdy pro své zaměstnance. Do ceny hamburgeru by se měl započítat faktor znečištění prostředí či klimatu.

Zeptejte se na rovinu

V The Guardian dali prostor vyjádřit se i samotnému řetězci. Ten, jak se zdá, bere tato doporučení na vědomí. "Věříme, že již dnes děláme významné změny směrem k veřejnosti. McDonald's prokázal svou snahu tím, že zákazníkům v rámci menu nabízí více vyvážených pokrmů. Jsme také odhodláni stavět se k dětem a jejich zdraví zodpovědně, a to i prostřednictvím reklamy a televizních programů, které je nabádají jíst vyváženou stravu a být fyzicky aktivní."

Přesvědčit veřejnost o kvalitě své nabídky jídel a nápojů, ale také o snaze snížit dopad na ekologii, se známý řetězec snaží už i dnes. Prostřednictvím portálu Na rovinu, který nedávno spustili na Slovensku a v Čechách, se zájemci mohou zeptat na vše související se složením, výrobou a zpracováním jídla a nápojů. V Evropě je český a slovenský McDonald's první, který dává zákazníkům takovou možnost. Návštěvníci přihlášení prostřednictvím sociálních sítí se tak dozvědí, z jakého masa se ​​hamburgery dělají, nebo jak v provozech zacházejí s použitými plastovými skleničkami.

Zdroje: huffingtonpost.comtheguardian.com, Na rovinu

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,