Francouzská kosmetika Melvita podporuje mladé včelaře

logo_Melvita_1.jpg Včela medonosná původně žila jen v Evropě, Asii a Africe. Na ostatní světadíly byla přenesena až v 17. století. Od té doby se také datuje světově rozšířený cílený chov, kterým lidé získávají voňavé včelí produkty.  

A proč jsou včely tak užitečné? Proč by lidé měli jejich chovy chránit a pečovat o ně? Kromě medu, vosku, propolisu a dalších látek, které jsou například základem kosmetických a farmaceutických výrobků, jsou včely užitečné ještě z jednoho důvodu. Zhruba devadesát procent všech ovocných stromů opyluje právě tento nenápadný bzučivý hmyz. Bez něho by tedy nebylo ovoce. Ale nerostly a nevyvíjely by se ani jiné stromy, keře a další kvetoucí rostliny. Asi 85 procent veškerého jejich množství po celé planetě opylují opět včely. Vědci spočítali, že navštěvují na 170 tisíc druhů rostlin, z toho 40 tisíc z nich by se bez opylování včelami opravdu neobešlo. Patří k nim například jabloň, třešeň, višeň, hrušeň, slivoň, angrešt nebo průmyslově využitelná řepka olejka.

Společnost Melvita, výrobce francouzské biokosmetiky na bázi medu a dalších včelích produktů, proto poprvé podporuje jedno z mála včelařských učilišť v Evropě. Je jím Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. (SOUV – VVC). Melvita se svou podporou zaměřila na výchovu budoucích generací včelařů, které mohou zvrátit negativní trend posledních let: hubení včelstev a jejich vymírání na nemilosrdné nemoci. Jen během letošního léta musela celá řada chovatelů na Vysočině, jižní Moravě, ale i v jižních Čechách likvidovat svá včelstva, úly, med a další produkty, které byly napadeny morem včelího plodu. Takovým chovatelům nezbude z jejich dlouhodobé práce vůbec nic a se zakládáním nových chovů musejí začít znovu od úplné nuly.

Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum se snaží podchytit zájem mladé generace o život a chov včel. Uspořádalo pro ně letos již podvanácté Letní školu mladých včelařů. Ve dnech 2. - 17. července se tu sešlo šedesát dětí ve věku od devíti do osmnácti let z celé České republiky, o které se staralo dvanáct lektorů. Součástí programu byl chov včel v teorii a v praxi, ale i sportovní, kulturní a poznávací aktivity. Děti se také učily zacházet s včelařskými pomůckami a potřebami.

„Můj dědeček chová včely a moc by si přál, aby v tom v naší rodině někdo pokračoval,“ řekla jedna z účastnic Letní školy mladých včelařů, čtrnáctiletá Anička. „Jenomže doma jsou jen samé holky a já jsem nejstarší, tak jsem si řekla, že s tím dědovi pomohu já. Někdo se přeci musí starat o včelky, které nám opylují ovocný sad. Jinak nebudeme mít jablíčka ani hrušky a třešně.“

„Já jsem se včel vždycky bál,“ prozradil desetiletý Honzík. „Teprve tady jsem se dozvěděl, že když mi dá včela žihadlo, sama umře. A přitom je tak užitečná. Už se včel nebojím.“ 

Podporou chovu včel a výchovy nové včelařské generace přispívá francouzská kosmetická společnost Melvita ke světové biodiverzitě. Jde o zachování rozmanitosti života v přírodě. Světový fond ochrany přírody definoval v roce 1989 biodiverzitu jako „bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů, včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí.“ Na nutnost zabývat se ochranou přírody a životního prostředí a zachování přirozené rovnováhy upozorňoval již řecký filozof Aristoteles, který říkal: „Natura abhorret vacuum – Příroda se hrozí prázdnoty“. Společnost Melvita se proto snaží svými aktivitami udržet biodiverzitu, aby svět budoucích generací nezůstal prázdný.

Společnost MELVITA je průkopníkem v oblasti ekologické kosmetiky. Původní včelí farma postupně rozšiřovala své výrobní možnosti, až se stala jednou z předních značek na francouzském trhu. V současné době má pobočky po celém světě. Působí také v České republice: značkové prodejny MELVITA najdete v Praze v OC Nový Smíchov nebo v prostorách zrekonstruovaného Hlavního nádraží. Výrobky přírodní a organické kosmetiky si můžete objednat i prostřednictvím e-shopu.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,