Fórum udržitelného rozvoje 2018

FUR2018_110.jpg První prosincový týden se konala v prostorech Akademie veřejného investování každoroční akce Rady vlády pro udržitelný rozvoj – Fórum udržitelného rozvoje.  

Na pořádání akce se letos podílelo Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Asociace společenské odpovědnosti. Cílem letošní konference bylo představit formy financování udržitelného rozvoje v souvislosti a ukázat možnosti spolupráce napříč veřejným, soukromým a neziskovým sektorem.

Konferenci zahájil ministr životního prostředí Richard Brabec svými postřehy z mezinárodní klimatické konference v Katovicích. Řekl, že z Polska odjížděl s pesimistickým pocitem, neboť často zaznívala věta, že „čas vypršel“. Dodal však, že lidstvo ještě není připraveno na to, že čas vypršel, kdyby totiž ano, tak by dnešní kroky pro zmírnění změny klimatu byly rychlejší a razantnější. Katovice jsou zatím nejméně optimistickou klimatickou konferencí, protože „bojujeme s tím, že kroky, které přijdou, budou bolet a budeme se muset něčeho vzdát“.

FUR2018_ministr.jpgMinistr poté přešel k Cílům udržitelného rozvoje a stavu jejich naplnění. Ze 163 podcílů, které se týkají ČR (z celkových 169), se polovina již naplnila nebo se aktuálně naplňuje. ČR si vede velmi dobře při naplňování SDG 1 Konec chudoby, SDG 5 Rovnost mužů a žen, SDG 6 Pitná voda a SDG 9 Průmysl, inovace a infrastruktura. V případě SDG 1 se podařilo naplnit více než polovinu relevantních podcílů. Za problematické byly zmíněny skutečnosti, že až 30 % populace se nachází v příjmové chudobě, zdvojnásobil se počet sociálně vyloučených lokalit a že se ekologicky obhospodařují jen 3 % hospodářské půdy. Také máme rezervy v platovém a společenském ohodnocení učitelů. V plnění SDGs se za rok 2017 ČR umístila v SDG Indexu na 13. místě.

Závěrem ministr uvedl, že dle výsledků studie z Masarykovy univerzity mají Češi k přírodě a životnímu prostředí kladný vztah, nicméně pokud nás to má něco stát, síla našeho vztahu ochabuje. Hlavním úkolem tak podle ministra je „změnit priority v hlavě, abychom si uvědomili, že pokud zásadním způsobem nezměníme vzorce v hlavě, udržitelní nebudeme“. Bez udržitelného rozvoje by byl „svět na konci cesty“.

FUR2018_Kopitz.jpgZástupce Ministerstva pro místní rozvoj David Koppitz zmínil jako jeden z aktuálních problémů Česka suburbanizaci, neboli růst oblastí na okrajích velkých měst. Doporučil, abychom se zabývali věcnými prioritami, jako mimo jiné výstavbou inteligentní infrastruktury. Zdůraznil zároveň nutnost vtáhnout do hry města a obce, neboť ty mohou aktivizovat občany, se kterými jsou v úzkém kontaktu. Je také potřeba zapojit soukromé subjekty, řada firem totiž přispívá k plnění SDGs. Náměstek dále uvedl, že je potřeba změnit myšlení a chování obyvatel a vytvářet podmínky, aby lidé mohli mít zdravý životní styl.  Závěrem zmínil, že „politická vůle v Katovicích není zcela čitelná“, o to více je tedy nutné zapojit do jednání aktéry z regionální a místní úrovně.

Investovat do lidí a budovat sebeudržitelnost

Po úvodních proslovech přednesli své příspěvky key note speakeři Mahmoud Mohieldin, viceprezident Světové banky pro Agendu 2030, Spojené národy a partnerství, Milan Zelený, emeritní profesor systémů managementu (Fordham University) a Yemi A. D., choreograf, kreativní producent a  ambasador SDGs.

Mahmoud Mohieldin v souvislosti s pesimistickým zahájením klimatické konference připomněl citát Václava Havla, že „naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Naděje musí ale být podpořena tvrdou prací. Mohieldin ve svém projevu vyjmenoval osm megatrendů, které je nutné brát při stanovování a realizaci politik v potaz. Konkrétně se jedná o demografické změny, urbanizaci, nestabilitu a násilí, změnu klimatu, volatilitu trhů a cyklus komodit, technologické změny, změny v globální ekonomice a globalizaci. Dodal, že aby mohlo být dosaženo Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), je třeba se zaměřit zejména na čtyři hlavní oblasti. Klást důraz na pomoc nejchudším státům naplnit SDGs (oblast ekonomická), nezapomenout na inkluzi a rovnost (oblast sociální), čelit změně klimatu (oblast environmentální) a posilovat roli institucí (oblast správní).

Mohieldin poté ze světové perspektivy přešel na situaci České republiky. Uvedl, že v žebříčku Global Innovation Index se ČR umístila na 18. místě, což není pro začátek vůbec špatné. Pozitivně zhodnotil zejména důležitou roli malého a středního podnikání. Upozornil ale, že ve srovnání se zeměmi G20 Česko pokulhává.

FUR2018.jpgZdůraznil, že opatření, se kterými se nepočítá v rozpočtech, jako by neexistovala. Doporučil českým politikům více investovat, a to hlavně do lidského kapitálu. Jen díky silnému a vzdělanému lidskému kapitálu bude společnost schopná vstřebat technologické změny, které přicházejí. Dále doporučil Česku zaměřit se na posilování klimatické odolnosti a budování digitální infrastruktury a digitální ekonomiky.

Milan Zelený vtipně zahájil svůj příspěvek odkazující na časový skluz s tím, že „máme před sebou velké výzvy a my nejsme ani schopni udržet jednoduchý program“. Klíčová podle něj není dlouhodobá udržitelnost, ale dlouhodobá sebe-udržitelnost, tedy funkční systém, který není závislý na injekcích zvenčí. Za druhý klíčový prvek označil akceleraci změny v mnoha oblastech – technologické, znalostní, organizační i vzdělávací. Dle Zeleného je potřeba výrazná změna vzdělávacího systému, neboť české školství stále podporuje „monokulturu myšlení.“ To je podle Zeleného „nejnebezpečnější stav myšlení“. Naopak je nutné pěstovat rozmanitost a přírodní adaptabilitu a neuzavírat se do jednolitých bublin stejného názoru.

Další informace a fotografie z akce najdete na webu www.cr2030.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,