Filmový festival Life Sciences přivítá Michaela Schwarze, trojnásobného držitele ceny Emmy

festival_fimu_lsff110.jpg Hostem 5. ročníku festivalu dokumentárních filmů o vědě  Life Sciences Film Festivalu, který se koná 12.-18. 10. na České zemědělské univerzitě a Kampusu Dejvice, bude režisér a producent Michael Schwarz.   

V evropské premiéře uvede film In Defense of Food (Na obranu jídla) natočený podle stejnojmenného bestselleru Michaela Pollana z roku 2008.

Smyslem festivalu je mimo jiné představit vědu srozumitelně, nejen vizuálně a prostřednictvím filmů, ale současně i praktičtěji, prostřednictvím setkání s těmi, kdo vědou žijí a kdo s její pomocí dokáží pozitivně měnit život současné společnosti.

Michael Schwarz je jedním z nejvýraznějších a nejúspěšnějších amerických režisérů a producentů dokumentárních filmů. Za svou tvorbu obdržel několik prestižních mezinárodních ocenění, včetně tří televizních cen Emmy. Nominaci na cenu Emmy s filmem Botanika touhy sice neproměnil, na 2. ročníku LSFF v roce 2012 za něj však získal Cenu ministra zemědělství.

Na 5. ročník LSFF přijíždí osobně uvést evropskou premiéru filmu In Defense of Food (Na obranu jídla). Ta stejně jako film Botanika touhy vychází z bestselleru Michaela Pollana, významného amerického popularizátora vědy. Hlavní otázka filmu zní – čím to, že moderní potraviny, kterých je díky pokročilým metodám produkce dostatek a jejichž vlastnosti dokážeme ovlivnit, vedou v globálním měřítku k devastování zdravotního stavu lidstva.

In_Defense_of_Food_1.jpegDalším velmi zajímavým hostem bude Lisa Heenan, režisérka filmu Polyfaces. Ta tři roky natáčela na farmě Polyfaces, jedné z nejvýznamnějších a nejvýkonnějších alternativně provozovaných farem v USA. Jejím majitelem je Joel Salatin, který je považován za „guru“ alternativního zemědělství. O farmě Polyfaces a Joelu Salatinovi se podrobně rozepisuje ve své knize „Obrana všežravce“ (vyšla česky) také Michael Pollan, viz. výše.

Film Polyfaces festival uvádí ve světové premiéře.

Festival přivítá také další významné mezinárodní hosty. Budou to režiséři či producenti:

  • Oliver Dickinson – Where The Hills Are Greener (Kde jsou kopce zelenější)
  • Philipp Enders – Mammon: Per Anhalter durchs Geldsystem (Peníze: Návod pro zmateného uživatele)
  • Wouter Massink – Rwanda: Source Of Prosperity (Rwanda: Zdroj prosperity)
  • Panos Raptis – The Secret Life Of Materials (Tajný život materiálů)
  • Rob van Hattum – The Greedy Brain (Nenasytný mozek)
  • Jürgen Kleinig + Tina Leeb – 10 miliard: Co máme na talíři

Všechny cizojazyčné filmy zařazené do soutěžní a informační sekce jsou opatřeny českými titulky nebo čteným českým komentářem.

Z českých režisérů, kteří festival navštíví, jmenujme režiséra Jana Svatoše, který se svým filmem divoČiny získal Cenu studentské poroty na LSFF 2014. Letos představí dva své další filmy – Causa Carnivora o šelmách v kontextu evropského či českého ekosystému, a Lekce divokosti o divokých koních ve vojenském prostoru Milovice.

Jan Svatoš se také bude podílet na víkendovém pokračování festivalu, který se ve dnech 17. a 18. 10. propojí se Street Food Festivalem v prostoru kolem Národní technické knihovny v Dejvicích. V rámci dvoudenní akce nazvané „Jídlo – to je věda“ zde J. S. představí unikátní putovní výstav Archa světel a stínů. Jedná se o interaktivní výstavu 100 let starých fotografií z Afriky k jeho připravovanému filmu.

Dalším velmi významným hostem, který obohatí nejen program festivalu, ale také veřejný prostor, bude český architekt, profesor Martin Rajniš, držitel ocenění či nominací prestižních českých a světových ocenění, včetně nominací na cenu Miese van der Rohe. Tento „enfant terrible“ české (a světové) architektury, pro něhož je právě přírody a její tvary trvalou inspirací, na prostranství před Národní technickou knihovnou v „přímém přenosu“ se svými studenty, příznivci i náhodnými kolemjdoucími postaví jedinečnou dřevostavbu z větví a klacků reflektující téma „Chaosu“. 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,