Filipínské mango aneb cesta ke svobodě

mango_male.jpg Reportáž z besedy v cestovatelském klubu Karavanseraj s otcem Shayem Cullenem, spoluzakladatelem charitativní organizace na ochranu lidských práv Preda, mužem, který byl za svou činnost dvakrát nominovaným na Nobelovu cenu míru.  

Věděli jste, že nejsladší, největší a chuťově nejlepší mango je žluté a pochází z Filipín? Já se musím přiznat, že jsem to až do nedávné doby nevěděla. Toto mango k nám přichází jako produkt naděje pro nejchudší obyvatele Filipín. Je to produkt fair trade a může být samozřejmě i bio.

Chudoba velké části obyvatel Filipín je stejně jako kdekoliv jinde na světě příčinnou utrpení a možnosti snadného zneužití nejchudšího obyvatelstva, zejména dětí, které zde velmi často žijí přímo na ulici a jsou pro svou bezmocnost velmi snadnou kořistí k vykořisťování ať ve formě nucené prostituce, dětské práce, obchodování s dětmi, či uvězněním od policie. Příčina všech těchto bezpráví je viděna právě v chudobě způsobenou jak diktátorským režimem Ferdinanda Marcose (1965-1986), tak kolonizací země již od 16. století (Španělsko, S. Amerika, Japonsko) až po následné nastolení kontrolované nezávislosti, při které byla země sice po druhé světové válce osvobozena vojáky Spojených států amerických, ovšem dále tvrdě kontrolována zavedením oligopolu mocných rodin a drancováním přírodních zdrojů.

Dublinský kněz a jeho touha pomoci

Shay_Cullen_v_Praze1.jpgOtec Shay Cullen, člen řádu Sv. Kolumbána (na snímku níže) odešel ve svých 24 letech do misie na Filipínách a ve své touze pomoci potřebným založil před 36 lety organizaci Preda, která se stala kapkou naděje pro nejchudší obyvatele Filipín, svůj život zasvětil pomoci zejména dětem a lobováním za změnu systému nastolenému na Filipínách.

Změna systému a životní situace místních lidí je velmi těžká, nicméně možná, právě díky naší pomoci. Filipíny jsou krásná zem plná přírodních divů a laskavých obyvatel.  Ačkoli byla velká část původních pralesů vykácená a díky tomu zemi ohrožují sesuvy půd, má i po staletích utrpení pořád svou sílu. Jednou z nadějí pro vyrovnanější život všech obyvatel je právě unikátní filipínské mango se svou specifickou chutí.

p__i_diskuzi_s_poslucha__em1.jpg

Otec Shay Cullen při diskusi s návštěvníkem přednášky

Jak probíhá sklizeň manga

Mango pěstitelé sklízí ještě zelené asi 10 dní před úplným dozráním. Může se zpracovávat pouze před změknutím a zežloutnutím, proto celá sklizeň a zpracování musí probíhat velmi rychle. Pracuje se celých 24 hodin v trojsměnném provozu. Po sčesání ze stromů, probrání a zjištění průměrného výnosu na strom se mango přepraví ke zpracování, krájí se ještě zelené. Existují dvě metody dozrávání, jedna je založena na namočení v cukru a druhá modernější se již obejde i bez cukrové lázně.

strom_mango.jpgStrom s ještě zelenými plody

Po dozrání je mango uloženo v přepravkách do místností, kde dochází k sušení. K sušení se používá horká pára, vzniklá ohřevem vody ze spalování kokosových slupek. Zpracování a sušení probíhá za velmi přísných hygienických podmínek, docílených použitím ochranných kombinéz pro pracovníky, čistěním vzduchu filtry, čistotou pracovníků i nástrojů používaných při manipulaci a zpracování a neprodyšným uzavřením místností pro zpracování.  V takto vzniklých podmínkách se prakticky eliminuje přítomnost hmyzu a nečistot. Produkt je také bez příměsi síry a barviv.

__lut___mango_z_Filip__n1.jpgCelý projekt je zapojen do systému Fair trade, tudíž s odpovídajícím finančním ohodnocením a hlavně bez dětské práce. Valná část peněz získaná z prodeje manga se vrací zpět nejchudším obyvatel Filipín, jak ve formě zajištění živobytí, tak ve formě vzdělání pro děti, sociální a právní pomoci či provozováním resociačního zařízení pro zneužívané děti.

Filipínské mango u nás

V České republice je filipínské mango z Fair trade systémů nabízeno firmou Excellent Plzeň. V projektu se aktivně angažuje Lenka Černá, mimo jiné zakladatelka Adopce na dálku a absolventka Haagské univerzity.  

N__v__t__va_Lenky___ern___z_fair_trade_organizace_Excellent_Plze___na_Filip__n__ch1.jpgNávštěva Lenky Černé ze společnosti Excellent PlzeŇ na Filipínách

Do Excellent Plzeň se mango dostává přes německou distribuční společností dwp mensch + zukunft, která dováží filipínské mango na evropský trh. Paní Lenka Černá i výkonný předseda dwp Thomas Hoyer provázeli otce Shaye celou besedou.

Během besedy bylo až překvapující, jak je otec Shay velmi vtipný a neskonale vstřícný muž, vzhledem k hrůzám, kterým se snaží bránit. Věřím, že stejně jako se dají zjemnit jizvy na duších postižených dětí Filipín, dají se časem zjemnit i následky konzumní společnosti, jejichž pravidly se bohužel často řídíme. Stačí uvědomělé poznání a zamyšlení se nad původem všeho, co se nám dostává na stůl a toho, co používáme v běžném životě.

Reportáž pro Bio-info.cz připravila Alice Kadeřábková

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,