Prodej manga zachraňuje děti před prostitucí a vězněním

katka_chejlavova_blog.jpg Tento týden se tým společnosti Excellent Plzeň s.r.o., která se věnuje distribuci Fair Trade výrobků, vydává na monitorovací cestu na Filipíny. Bude zde sledovat, jak konkrétně pomáhá spravedlivý obchod pěstitelům manga a cukrové třtiny. Zveme Vás, abyste se vydali na tuto cestu s námi, i když jen virtuálně. Než budeme mít první zážitky přímo z místa, pojďme si přiblížit, co nás vlastně čeká.  

Filipíny jsou ostrovní země v jihovýchodní Asii, rozkládají se na více než 7000 ostrovů. Je to země velkých extrémů. Příroda tu nešetří nádherou, ale ani nebezpečnou divokostí. Souostroví se nalézá v tektonicky aktivní oblasti, je tu řada aktivních sopek, několikrát do roka jsou ostrovy bičovány tajfuny.

blog_Katka.jpgFilipínci jsou považováni za velmi přátelské a usměvavé lidi, kteří mají rádi pohodu. Přitom téměř třetina z nich žije pod hranicí chudoby, s příjmem kolem jednoho dolaru denně. Podle oficiálních statistik je převážná většina obyvatel katolického vyznání, zároveň se však země potýká s všudepřítomnou korupcí a je rájem sexuálních turistů.

Nejvíc prosperuje sexuální „průmysl“ v hlavním městě Manile a trochu severněji na ostrově Luzon, ve městech Angeles a Olongapo, kde také sídlí organizace PREDA, světově uznávaná pro svůj boj za práva žen a dětí. PREDA provozuje centrum pro oběti sexuálního násilí a poskytuje pomoc bezprávně vězněným dětem, kterých je podle odhadů na Filipínách několik desítek tisíc.

Páter Shay Cullen, zakladatel a vedoucí PREDA, říká: „Děti ulice bývají zavřeny kvůli maličkostem. Bez právního důvodu zůstávají uvězněny měsíce až roky. Podmínky ve věznicích jsou nelidské, je tu nedostatečná hygiena, ubohé stravování. Děti ulice nemají žádnou šanci se samy osvobodit.“

Férové výrobky z manga v boji za práva dětí

Svou činnost v oblasti lidských práv spojuje PREDA také s Fair Trade. Podporuje drobné řemeslníky a pěstitele manga, aby se zapojili do Fair Trade a prodávali svoje výrobky za lepší ceny. Chudoba je totiž podle pracovníků Predy jedním z hlavních důvodů, proč tak prosperuje neblahý obchod s prostitucí.

Na počátku 90. let se proto Preda spojila s evropskými Fair Trade organizacemi a z Filipín se začalo vyvážet férové mango. Od té doby se stal z výrobků z manga prodejní hit a Fair Trade prospěl doslova farmářům z celého souostroví. S rostoucí poptávkou po fair trade mangu se totiž podařilo zlomit mangový karel, který dlouhá léta stlačoval cenu pro pěstitele dolů.

Pěstitelé měli najednou možnost prodat jinam a tak i největší exportéři byli nuceni přizpůsobit ceny. Díky tomu se zlepšují hospodářské i sociální životní podmínky malých pěstitelů. Pravidelný a vyšší příjem z prodeje manga nabízí nové perspektivy. Férový výnos ze sklizně z jednoho velkého mangovníku postačí, aby mohly chodit dvě děti do školy - včetně všech nákladů jako je doprava, školní pomůcky a podobně.

Život na venkově začíná být opět pro tyto farmáře smysluplný. Není důvod, aby utíkali s rodinami za vidinou lepšího života do Manily, kde většin vesničanů nečeká nic než živoření ve slumech. Více o Fair Trade a mangových produktech se dozvíte na www.e-fairtrade.cz

Blog píše Kateřina Chejlavová, Excellent Plzeň s.r.o.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,