Lidé vyhnaní podruhé z ráje

IMG_1931.JPG Zemí zaslíbenou je podle líčení domorodých lidí Aeta úpatí filipínské sopky Mt. Pinatubo. Žili tu po generace, než je erupce sopky v roce 1991 z tohoto ráje vyhnala do nížiny, kde přežívají jen s pomocí různých organizací.  

Komunita nejdřív žila v evakuační oblasti, v roce 1993 se jim podařilo koupit půdu zhruba třicet kilometrů od původního domova. Podmínky v nížině ale nejsou pro Aeta vůbec příznivé. Fair Trade organizace Preda, s níž tým Excellent Plzeň spolupracuje, se jim proto snaží různě pomáhat. „V horách jsme měli mnohem víc půdy k hospodaření, mohli jsme také lovit divoká zvířata a ptáky. Půda v horách je navíc úrodnější, je tam mnohem víc možností obživy,“ opakovali nám různí příslušníci kmene, když jsme je navštívili ve vesnici v provincii Zambales na ostrově Luzon.

Půda, kterou obhospodařují teď, je mnohem chudší, každá rodina má navíc jen přesně vymezený příděl. Lidé žijí velmi skromně a přesto v obdobích sucha nevystačí s jídlem. Komunita plánuje, že se do hor vrátí, až to bude možné. V současné době už na původním území začíná farmařit asi 70 rodin. Zdaleka ne všechny oblasti jsou však bezpečné, některé části zničil výbuch sopky nenávratně.

Asi před měsícem vyhráli Aeta díky několikaleté právní pomoci a velké kampani Preda velmi důležitou bitvu – vláda jim přiznala vlastnický titul k jejich rodové půdě na úbočí sopky. Nemusí se už bát, že na jejich historické území vznese nárok třeba některá z velkých firem, které v oblasti těží nerosty. Přesto má přesun komunity zpět do horské oblasti ještě jeden háček. V horách neměly děti Aeta možnost formálního vzdělání, komunita je vzdělávala výhradně formou alternativního vzdělávacího systému. Ten funguje i v dočasném domově Aeta, všechny jejich děti však chodí současně do místních škol v nížině.

Školní docházka je na Filipínách do 6. třídy povinná a bezplatné je i další vzdělání na veřejných školách. V praxi to ale i tak znamená řadu výdajů a hodně dětí z chudších rodin končí hned po splnění povinné docházky nebo odcházejí uprostřed dalšího vzdělávání. Děti Aeta z komunity Lakas ale mohou studovat podle svého nadání. V mladé generaci už je i několik vysokoškoláků. To všechno díky pomoci jejich organizace, která získává finance od různých nadací a nevládních organizací, mimo jiné Preda. Zároveň ale komunita očekává, že příslušníci mladé generace jí tuto péči vrátí. „Po ukončení vzdělání musí každý odvést dva roky dobrovolné služby komunitě, což obnáší koordinaci různých programů a také pěstování rýže a zeleniny pro stravování našich studentů. Když pak získá zaměstnání vně komunity, musí odvádět 20% platu do vzdělávacího fondu pro mladší děti,“ vysvětlovala koordinátorka vzdělávání Theresa.

Kvůli vzdělávání dětí tedy zřejmě část kmene zůstane na nové půdě natrvalo. Snaží se ji proto co nejvíce zušlechtit. Pěstují zatím hlavně rýži, sladké brambory a kasawu, ale s pomocí Preda se snaží zavést pěstování dalších druhů zeleniny a velkou šanci na zlepšení svých příjmů vidí v pěstování bio manga.

Preda už jim nakoupila zhruba 2000 sazenic, zajistila školení a odbornou pomoc. A především se angažuje v projektu na vývoj ekologického postřiku manga, protože bez něj je úroda z mangovníků velmi malá. Pokud se ho podaří vyvinout, příjmy z prodeje bio ovoce pomohou Aeta zajistit dostatek jídla a lepší živobytí i tady, před branami jejich zaslíbené země.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,