Hořkosladký příběh filipínského cukru

Sb__ra___cukrov___t__tiny_p__i_sklizni__Filip__ny_1.jpg Vedle pěstitelů manga pobývá tým Excellent Plzeň také mezi pěstiteli cukrové třtiny na ostrově Negros v centrální oblasti Filipín.  

Ostrov Negros byl po staletí hlavní filipínskou zásobárnou třtinového cukru. První třtinu přivezli na ostrovy někdy mezi 4000 a 2000 let před Kristem čínští obchodníci. Dlouho ji ostrované pěstovali jen pro vlastní potřebu. Teprve s příchodem Španělů na konci 16. století se tu objevily velké plantáže a systém velkostatků (hacienda) vyrábějících na vývoz, který na Negrosu přetrval do poloviny 80. let 20. století.

V roce 1984 však vedly dlouhodobé drastické výkyvy světového trhu s cukrem a nepříznivé změny klimatu k zhroucení cukrovarského průmyslu na Negrosu. Téměř všichni pracovníci plantáží přišli o práci a existenční zajištění. Na ostrově, kde se nepěstovalo v podstatě nic jiného, neměli jiné možnosti. Založení Alter Trade Corporation Během této krize se rozhodla skupina pěstitelů založit s japonskou finanční výpomocí novou zastřešující organizaci, která by jim pomohla s uplatněním na trhu.

Tak vznikla Alter Trade Corporation. Zemědělci začali na opuštěné nevyužívané půdě s pěstováním základních potravin. S pomocí japonských a evropských organizací se ATC zapojila do Fair Trade. Třtinový cukr nazvaný Mascobado putoval nejdříve do Švýcarska a krátce na to do Německa, kam ho začala v roce 1988 vozit největší evropská Fair Trade organizace GEPA.

Výdělky z férového obchodu pak umožnily pěstitelům investice do dalšího rozvoje. BIO produkce v ATC Aby mohla dlouhodobě obstát na náročném trhu s cukrem, začala ATC v 90. letech na radu GEPA dva velké projekty: založení ekologické produkce a kontrolu kvality třtinového cukru. Odborníci na ekologické pěstování seznamovali na místě pěstitele s postupy, které byly dávno zapomenuty. Německá charitativní organizace „Brot für die Welt“ připravila úvěrový program, aby si mohli pěstitelé postavit výrobní zařízení pro organická hnojiva. Zatímco úrok u běžného úvěru byl mezi 25 % až 36 % (pokud by drobní pěstitelé vůbec úvěr dostali), zde činil pouze 14 %. Byl splatný do dvou let, tak aby mohlo být podpořeno co nejvíc pěstitelů.

Se zahájením ekologického pěstování se však objevil problém nevyjasněného vlastnictví půdy. V zemi probíhala zemědělská reforma, přerozdělování nevyužívané půdy velkostatků bylo ale velmi zdlouhavé. Mnozí malí pěstitelé neměli žádné oficiální vlastnické listy a nevěděli, jestli nebudou muset půdu opustit. Založení ekologické produkce přitom trvá několik let a je pro ni důležitá jistota plánování. Za těchto okolností nebylo pro ATC jednoduché přesvědčit pěstitele, aby se zapojili. S podporou Fair Trade organizací se to podařilo a od roku 1997 se již vozí do Evropy certifikovaný Bio Mascobado třtinový cukr.

V současné době má ATC 17 členských družstev, které sdružují 688 drobných pěstitelů cukrové třtiny a banánů. Díky férovému obchodu s GEPA dosahují vyšších zisků. Za tunu cukrové třtiny dostávají od ATC 1 400 filipínských pesos (údaj z podzimu 2006) plus zdarma transport do cukrovaru. Komerční překupníci nabízeli ve stejném období 1 040 filipínských pesos, což je nezvykle vysoká cena, protože v posledních letech stoupá poptávka po bio cukru. Uvalili však na pěstitele náklady za dopravu do cukrovarů. Postupně se také vytvořily další sesterské organizace ATC, například Alter Trade Nadace, která poskytuje družstvům úvěry na nákup techniky nebo překlenutí období mezi sklizněmi a odborné zemědělské poradenství. Provozuje také odbornou školu financovanou z prostředků EU, kde se učí pěstitelé banánů a cukrové třtiny od jiných filipínských zemědělců pěstovat ekologicky rýži, chovat drůbež nebo zpracovávat zeleninu a mnohé další.

Cílem je zavést pěstování dalších druhů plodin, aby nebyli pěstitelé závislí výhradně na cukrové třtině a aby měli i jiné možnosti příjmů. Alter Trade Manufacturing Corporation zajišťuje provoz cukrovaru a produkci bio hnojiva. Alter Trade Balangon Growers sdružuje více než 2 500 pěstitelů čerstvých banánů pro japonský trh. Osobní zážitky a fotky z těchto družstev Vám přineseme v dalším článku.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,