Čekání na zázračný bio postřik

DSCF0186.JPG Při návštěvě Fair Trade partnerů na Filipínách měl tým Excellent Plzeň možnost se seznámit se zajímavým projektem na produkci organického manga.  

V současné době pěstují filipínští farmáři mango na prodej výhradně s využitím chemických postřiků. Z přirozeně rostoucích mangovníků je velmi malá. Když se připočtou nízké výkupní ceny manga, fakt, že mangovníky plodí nejdříve po pěti letech a že jsou poměrně oblíbenou potravou termitů, znamená to, že organické pěstování je v této chvíli pro farmáře nemožné.

Využívání chemických postřiků si ale samozřejmě vybírá svou daň v podobě negativních dopadů na životní prostředí, zdraví farmářů i konzumentů manga. Současně je celé chemické ošetřování stromů je výborný byznys. Malí farmáři často nemají na postřiky hotovost, proto uzavírají smlouvu se sprejery, kteří zajistí kompletní ošetřování stromů. A vezmou si za to až 70% zisku z prodeje manga. Farmářům zbyde necelá třetina.

Fair Trade organizace Preda, od níž Excellent Plzeň dováží na český trh některé produkty, se proto snaží podporovat farmáře nejen formou lepších výkupních cen, ale také výzkumem organického pěstování. Spolupracuje už osm let s expertním týmem na univerzitě Ramon Magsaysay Technological Univerzity v provincii Zambales.

Výzkum má několik částí. V mango laboratoři se snaží expertní tým prověřovat různé metody hnojení a zejména vyvinout organický prostředek na urychlování kvetení a ochranu před škůdci. Dílčí poznatky pak zkouší dlouhodobě v praxi farmáři z domorodé komunity LAKAS, jimž tradiční kmenová pravidla nedovolují používat při farmaření chemikálie.

Věnují své úsilí v naději, že díky výsledkům výzkumu budou moci pěstovat organické mango na prodej a zajistí si tak další zdroj obživy. Součástí projektu je i školka pro mango stromky. Pěstují a řízkují se tu sazenice, které se pak prodávají farmářům, různým organizacím, případně vládním zemědělským programům.

Prodej pomáhá spolu s podporou Preda financovat výzkum, protože rozpočet univerzity na výzkum nestačí. Na návštěvě mango laboratoře Náš tým byl pozván na prohlídku mango laboratoře.

Trochu naivně jsme si představovali zkumavky a laboratorní vybavení v uzavřené místnosti. Místo toho vůz zastavil před mírně zchátralou farmou, u vrat poštěkávali psi, uprostřed dvorku se pošťuchovala prasata s kuřaty. Dvorek plynule přeházel v sad s mangovníky, kde expertní tým sleduje vývoj stromů. Pečlivě zaznamenává data a zpracovává analýzy. „Je to opravdu pionýrská práce, neexistuje žádný výzkum, žádné odborné záznamy ohledně organického pěstování manga,“ vysvětloval Sanny, ředitel vzdělávání a nadšený vedoucí bio experimentu.

Farmáři podle něj sice někdy říkají, že pěstují ekologicky, ale když se jich ptají odborníci na podrobnosti, ukáže se, že používají hnojivo z vyhořelého plastu nebo pěstují mango dva metry od chemicky ošetřovaného rýžového pole. Jako všichni experimentáři se potýká Sanny nejen se svým úkolem, ale také s lidmi okolo. Není snadné přesvědčit vedení univerzity, že tohle je věc, která má budoucnost. Stejně tak je těžké vysvětlit vůbec myšlenku organického pěstování některým farmářům,“ shrnuje Sanny.

Život výzkumného pracovníka Život zemědělských expertů na Filipínách není růžový. Sanny (36) žije s manželkou v univerzitním kampusu a jeho plat ředitele vzdělávání činí necelých 16 000 pesos měsíčně, tedy cca 6400 Kč. Zhruba tři čtvrtiny platu padnou na jídlo. „Ze zbytku musíme pořídit všechno ostatní. Nemáme šanci nic ušetřit,“ vysvětluje Sanny. Protože nevlastní žádnou půdu, nemůže si postavit vlastní dům, ani založit zahradu, kde by mohli pěstovat část potravin. „Hodně specialistů kvůli finanční situaci na univerzitách odjíždí do Austrálie,“ říká Sanny.

S vidinou, že si vydělají a ušetří, vyjel i on s manželkou na rok pracovat na Střední Východ. Nepodařilo se jim však sehnat práci, která by jim umožnila našetřit větší obnos. Vrátil se tedy na univerzitu a naplno se ponořil do výzkumu ekologického postřiku pro pěstování manga.

Spojení fair a bio Pro farmáře spolupracující s Preda je to něco jako zázračný lék, o kterém jsme slyšeli během návštěv farem velmi často. Všichni jsou přesvědčeni, že organické mango je jejich velkou šancí do budoucna. Bez příjmů z Fair Trade by však byl proces přechodu na bio pěstování v podstatě nemožný. Odměnou pro příznivce Fair Trade je naděje, že jejich oblíbené mango produkty budou mít současně i bio kvalitu.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,