Férově se nakonec snídalo v 41 městech po celé ČR

Fairtrade_logo.jpg V jednačtyřiceti českých a moravských městech a obcích v sobotu dopoledne snídalo téměř 2500 lidí produkty z fairtradové, bio a lokální produkce. Zapojili se tím do šňůry veřejných snídaňových happeningů konaných každoročně po celém světě na Světový den pro fair trade. Bio-info.cz bylo u toho a přináší krátkou fotoreportáž z jednoho heppeningu, který se konal ve vesničce Chodouň ve Středočeském kraji.   

Happening, kterým lidé po celém světě vyjadřují svůj zájem o výrobky, při jejichž produkci nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce, zaznamenal letos v České republice velký úspěch. V jednačtyřiceti českých a moravských městech a obcích v sobotu dopoledne snídali lidé produkty z fairtradové, bio a lokální produkce.


„Dohromady se dnešní Férové snídaně v České republice zúčastnilo přibližně 2 500 lidí,“ uvedl koordinátor celé akce Stanislav Komínek ze společnosti NaZemi. „Tak obrovský zájem jsme nečekali. Je jasné, že u lidí stoupá zájem o potraviny, které splňují přísná ekologická a sociální kritéria,“ uvedl Stanislav Komínek.

Unikátnost akce doplňuje i fakt, že se skupinky v jednotlivých městech přihlásily do akce dobrovolně. Lidé nepřišli na ochutnávku, ale sami si aktivně připravili potraviny a společně posnídali na veřejných místech.

IMG_0131_1.JPG

Jedním za takových míst byla i vesnička Chodouň ve Středočeském kraji. "Letošní snídani jsem zorganizovala víceméně pouze pro přátele. Akci jsem nedělala větší propagaci. Když jsem ale viděla, jakou měla ohlas, příští rok do toho půjdu znovu a oslovím daleko více lidí," říka organizátorka a zároveň spolutvůrkyně portálu Bio-info.cz Zuzana Čítková. 

 IMG_0126_1.JPG

Drtivá většina surovin pro přípravu snídaňového menu byla buď férová, bio nebo lokální. V Chodouni se snídalo například Fair Trade kakao v mléce od místního farmáře. Na místě se vařila férová káva nebo čaj. Perník si snídaňový hosté mohli přelít medem od místního včelaře nebo medem z pampelišek z nedalekého kopce. "Moje maminka upekla výborné domácí rohlíky z biomouky, babička mi zas donesla vajíčka, dcera farmáře připravila výborný jogurt, každý donesl nějakou dobrotu od vařených vajíček přes rybí karbanátky po buchty a koláče z místního ovoce," dodává nadšená organizátorka. 

IMG_0110_1.JPG

Světový den pro fair trade se koná vždy druhou sobotu v květnu a letos se celosvětově slaví již po desáté. Loni snídalo po celém světě v jednu chvíli přes 110 000 lidí.

IMG_0164_1.JPG 

 

Na Bio-info.cz si také přečtěte: 

ČR: Rekordní nárůst spotřeby fairtradových výrobků: v roce 2010 o 30 milionů

 

Bio-info.cz na Facebooku

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,