Férové kytky v Česku koupíte – ale nevědomky

r__ze.jpg 14. únor - svátek sv. Valentýna je den, kdy muži vyrážejí do květinářství koupit pro svou ženu květinu. Pokud by některý z nich chtěl koupit květiny s ekologickým certifikátem či značkou Fair Trade, pak v obchodě nepochodí. Může se však stát, že zakoupí některou z mála květin na našem trhu, které takový certifikát mají. Nebude o tom ale vědět.  

Květiny s Fair Trade certifikátem, který zaručuje tzv. férový obchod, tedy že farmáři dostali řádně zaplaceno, nebo s certifikátem, který zaručuje ekologickou šetrnost při pěstování, se do Česka v malém množství dovážejí. Společnost Tulipa Praha dováží z Keni týdně okolo 9 až 12 tisíc květin, které mají ekologických a „férových" certifikátů hned několik: Milieu Programma Sierteelt, Kenya Flower Council, Fair Flowers Fair Plants, Fair Trade. Certifikát mají i některé květiny dovážené z jižní Ameriky. Ke koncovému zákazníkovi se ale informace o certifikátech nedostanou.

tulipany.jpgAleš Vít jr. to vysvětluje lapidárně: „Trh si to nežádá". Čeští spotřebitelé „květinové" certifikáty neznají a u svých květinářů se po nich neptají. Prodavači v květinářstvích proto informace o certifikátech od dovozců nepotřebují, a jak říká Aleš Vít jr., často o nich ani netuší.

Pokud někdo chce mít o tomto Valentýnu jistotu, že květiny jsou certifikované, musí si pro ně zajet do Německa nebo Rakouska, kde jsou takové květiny k dostání. Je ale otázka, zda cesta pro pár certifikovaných růží nesmaže ekologické snahy při pěstování. Markéta Novotná z Ekumenické akademie Praha je realizátorkou projektu „Fair Flowers - květiny pro lidská práva", který podporuje uvedení těchto květin na český trh a jejich propagaci. Jak Markéta Novotná říká, v rámci projektu musí zatím pro certifikované květiny na prezentace projektu vyrazit k našim sousedům.

V rámci propagace květinových certifikátu uspořádala Ekumenická akademie Praha například i setkání s aktivistkami ze Zimbabwe Spiwe Chigwande, která na květinové farmě pracuje a Emmou Mahlunge, která vede neziskovou organizaci Kunzwana Women´s Association, která ženám poskytuje vzdělání a informace o jejich právech. "Z vystoupení obou aktivistek je zřejmé, že práce v květinovém průmyslu těžká zejména pro ženy. Ty konají nejméně kvalifikovanou práci, mají velmi nízké mzdy, na pracovišti mají nedostatečné hygienické podmínky," říká Markéta NOvotná. Podle ní je zdraví žen ohroženo i tím, že pracují bez ochranných pomůcek s agrochemikáliemi. Přístup ke vzdělání a ke zdravotní péči je pro rodiny velmi obtížný a často i nemožný. O tom, co se skrývá za bezchybnou krásou květin, si můžete více přečíst ve zprávě z loňského dubna Květiny jak je neznáte: škody na životním prostředí a sexuální zneužívání.

kv__tiny_ft.jpgPodle informací Markéty Novotné některé hypermarkety nárazově udělaly akci a svým zákazníkům nabídly i květiny s certifikátem, ale jde spíš o výjimky. Budoucnost přesto vidí růžově. „Certifikované květiny na českém trhu nejsou hudbou daleké budoucnosti," věří Markéta Novotná. Podle ní je potřeba, aby se zákazníci začali svých prodejců na certifikované květiny ptát. Ekumenická akademie chce v rámci svého tříletého projektu na propagaci férových květin zprostředkovat informace o certifikátech i prodejcům a dovozcům květin. Že se něco mění naznačuje i příklad společnosti Tulipa. Přestože ze strany maloobchodních odběratelů není o certifikáty zájem, v Tulipě o nich vědí. „Chystáme na náš web připravit informace o certifikátech pro naše odběratele," říká Aleš Vít jr.

Letem světem květinových certifikátů

Milieu Programma Sierteelt (MPS) – založen v roce 1993 v Nizozemsku. Vznikl za účelem redukovat negativní environmentální dopady květinového odvětví a zpočátku byl orientován pouze na nizozemské květinářství, nyní v 15 zemích světa. V roce 2000 byl program MPS rozšířen o sociální standardy, zdraví, bezpečnost a práva zaměstnanců.

Kenya Flower Council (KFC) - vznikla v roce 1994, založilo ji šest největších keňských producentů květin ve spolupráci ministerstvem zemědělství a ministerstvem práce. Certifikát zahrnuje pracovní právo, zdravotní a bezpečnostní standardy a environmentální nařízení květinového průmyslu.

Fairness in Flowers - certifikát vznikl v roce 1998 v Evropě. Jedná se o jakási základní pravidla „chování“ určená pro produkci řezaných květin, která mimo jiné zdůrazňují: respektování pracovních práv jako je právo zakládat odbory, kolektivní vyjednávání, existenční minimum, přiměřená pracovní doba, dodržování zdravotních a bezpečnostních standardů. Zakázána je dětská a nucená práce. Důležitá je ochrana životního prostředí a omezené užívání pesticidů a jiných agrochemikálií.

Flower Label Programme (FLP) - vznikl v roce 1998. Byl založen dvěma hlavními asociacemi, které reprezentují obchod s květinami v Německu – BGI (German Flower Wholesaler and Import Organization) a FDF (Professional Association of German Florists) s pomocí organizací pro lidská práva a odborů. Od roku 1999 je program rozšířen o sociální a pracovní podmínky.

Florverde – progam založený v roce 1996 kolumbijskou asociací vývozců květin Asocolflores. Certigikát zaručuje ekonomickou, sociální a environmentální udržitelnost.

Fair Trade – certifikát tzv. spravedlivého obchodu, zaručuje způsob výroby, dovozu i prodeje výrobků a komodit z ekonomicky málo rozvinutých zemí, který respektuje základní konvence Mezinárodní organizaci práce (ILO), prosazuje zásady trvalé udržitelnosti a spravedlivě dělí zisk mezi zaměstnance, výrobce, dovozce a prodejce. Mezi komodity Fair Trade přibyly řezané květiny v roce 2005. Certifikát je známý především z potravin jako čokoláda, káva, čaj.

Ethical Trading Initiative – vznikla 1998 jako nezávislá nezisková organizace a představuje spojenectví firem, odborových organizací a nevládních organizací. Jejich společným cílem je zjišťovat a podporovat etické praktiky v pracovně-právních zvyklostech.

Max Havelaar Foundation - nadace založena v roce 2001 ve Švýcarsku. Zaměřuje se na certifikaci květinových farem v Ekvádoru, Keni, Tanzánii, Zambii a Zimbabwe. Certifikace je zaměřena na všechny zemědělské produkty, které jsou produkovány a prodávány v souladu s mezinárodními kritérii pro fairtrade a standardy ILO.

Informace o certifikátech jsou zpracované podle z diplomová práce Kateřiny Kosové Riskantní krása květin: Environmentální a sociálně-ekonomické důsledky květinového průmyslu a informovanost spotřebitelů.

 

Zdroj: Martin Mach Ondřej, www.ekolist.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,