Farmářské trhy v San Francisku

110.jpg Farmářské trhy v San Francisku jsou konány v bývalé přístavišťní budově Ferry Building. Celá budova tepe každodenně drobnými obchůdky a lze zde nakoupit čerstvé pečivo, víno, ovoce, med a jiné drobnosti.  

Od roku 1992 jsou ve Ferry Building v San Francisku pravidelně konány farmářské trhy – v současnosti se konají třikrát týdně – farmaří z blízkého okolí San Franciska se sjíždějí a nabízí zde své produkty.

P1014846_zm__na_velikosti.JPGVzhledem k vyhlášenosti celé akce jsem byla poněkud překvapená její skromností. Před Ferry Building nabízelo své produkty jen okolo deseti farmářů (vnitřek budovy je vyhrazen pro stálé prodejce), především ovoce, zelenina, sýry, salámy, vajíčka, med, oříšky, květiny a jiné drobnosti z farem. I přesto byly stánky obklopeny docela velkým počtem nakupujících a diskutujících zákazníků. Největší fronta, čítající kolem několika desítek čekajících, byla u stánku s grilovanými kuřaty.

P1014832_zm__na_velikosti.JPGVšechno, co se na farmářských trzích prodávalo, vypadalo velice lákavě, čerstvě a vypěstované s radostí. Já osobně jsem si v San Francisku zvykla nakupovat ovoce a zeleninu v Chinatownu – čínské čtvrti - hlavně kvůli nízkým cenám. Nakupování je tam spíš než zážitkem obrovským dobrodružstvím o přežití mezi davy tlačících se lidí.

P1014812_zm__na_velikosti.JPGNaproti tomu nakupování na farmářském trhu Ferry Plaza bylo radostí a společenskou událostí spojenou s popovídáním si s farmáři o jejich produktech. Ti byli vždy ochotní a vstřícní podělit se o informace o svých produktech a vždy děkovali za podporu jejich farmy.

P1014837_zm__na_velikosti.JPGPodle dostupných informací z průzkumu o farmářských trzích jsem se dozvěděla, že ceny jsou srovnatelné s cenami v supermarketech. Co ovšem nelze srovnávat je čerstvost. Zatímco zelenina a ovoce na farmářských trzích je z předešlého dne, někdy i dokonce z brzkého rána, tak v supermarketech leží i týden a přichází tak o spoustu vitamínů.

P1014818_zm__na_velikosti.JPGFarmářské trhy jsou pořádány Centrem vzdělání pro udržitelné zemědělství a podporují tak menší farmáře, kterým jde přímo většina utržených peněz, což je další rozdíl v porovnání se zeleninou prodávanou do supermarketů.

P1014817_zm__na_velikosti.JPGNabídka farmářů se mění spolu s ročním obdobím. Na trzích jsou dostupné jak certifikované bioprodukty, tak také produkty bez certifikátu. Vše je označeno a je velice jednoduché se v nabídce zorientovat.

P1014822_zm__na_velikosti.JPGBěhem mého delšího pobytu v San Francisku jsem si všimla, že farmářské trhy nejsou pořádány jen před Ferry Building, ale v menším měřítku i na různých místech ve městě. Malé měřítko celé akce je ale vynahrazeno její pravidelností a stálostí (několikrát týdně po téměř dvacet let), což jí dodává na významu a ukazuje, že lidé mají zájem o kvalitní a čerstvé farmářské produkty a o příjemnou formu nakupování.

Text a foto: Markéta Čermáková, dočasná dopisovatelka Bio-info v San Francisku

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,